Featured

Mláďa orla kráľovského dostalo adoptívnych rodičov

Orol caka na premiestnenie 2 Tlačová správa 9.júla 2015

Orol kráľovský je ohrozený v celej Európe, hniezdi v západnej a východnej časti Slovenska v počte do 40 párov a je najvzácnejším druhom orla hniezdiaceho na Slovensku. Práve pre jeho ohrozenosť sú hniezda orla kráľovského počas hniezdneho obdobia každý rok kontrolované odborníkmi z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) tak, aby sa zabezpečilo vyvedenie čo najväčšieho počtu mláďat. Pri kontrole jedného z hniezd sa zistilo, že rodičia opustili jedno mláďa na hniezde, pravdepodobne z dôvodu rušenia. Mláďa bolo odobraté z hniezda, prikŕmené a bolo vložené do hniezda k náhradným rodičom, ktorí ho už začali prikrmovať.

„Počas pravidelnej kontroly hniezd orlov kráľovských sme pri Nitre v pohorí Tríbeč zaregistrovali masívnu a agresívnu ťažbu lesných porastov v bezprostrednom okolí hniezda, kde bolo vyťažených 11 pásov lesa so špeciálnymi štiepkarskymi strojmi. Počas ťažby boli vytrhávané stromy aj s koreňmi, stroje vydávali enormný hluk a spôsobovali výraznú prašnosť. Toto všetko mohlo byť príčinou faktu, že dospelé orly opustili hniezdnu lokalitu a svoje mláďa vo veku približne 60 dní, ktoré zo strachu pred rušivými vplyvmi nedokázali už ani nakŕmiť. Počas približne 4-5 dní sme chodili hniezdo kontrolovať z diaľky a po zistení, že sa rodičia na hniezdo nevrátili, sme mláďa prikrmovali. Po nástupe horúčav, keď už hrozilo, že mláďa na hniezde bez opatery rodičov uhynie aj pre nedostatok tieňa, sme sa rozhodli mláďa z hniezda odniesť," hovorí Jozef Chavko, predseda RPS.

Ako Chavko dodáva: „Orlíča, ktoré sme nazvali Karol, bolo v našej opatere len niekoľko dní a dnes sme ho vložili do hniezda iného páru, kde je už jedno mláďa v rovnakom veku. Je to samička, ktorú sme nazvali Katka a veríme, že sa o svojho adoptívneho brata dobre postará. V poobedňajších hodinách sme pri kontrole hniezda zaregistrovali, že rodičia prikrmujú obe mláďatá. Budeme naďalej pozorne sledovať, či adopcia prebehne úspešne a noví rodičia sa postarajú o obe mláďatá a či tieto úspešne vyletia z hniezda. Každý takto zachránený jedinec má pre nás nesmiernu cenu pre udržanie populácie týchto majestátnych a ohrozených dravcov na Slovensku."

„Záštitu nad ochranou orla kráľovského prevzala Západoslovenská energetika, a.s. a stala sa hlavným finančným podporovateľom tohto druhu na západnom Slovensku. Sme hrdí na to, že i vďaka nášmu finančnému príspevku môžeme pomôcť chrániť najvzácnejšieho orla na Slovensku," povedal Peter Bednár zo Západoslovenskej energetiky, a.s.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd