nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2021

Ak nájdete mláďa, neberte ho preč

foto sokoly srdce mladataPo opustení hniezda sú mláďatá ešte slabé, nedokážu dobre lietať. Často sadnú tam, kde sa unavia – vo dvore, na múriku, na parapete či balkóne. Potrebujú si oddýchnuť, načerpať energiu, kým opäť odletia. Niekedy to môže trvať aj viac dní. Dospelý pár by mal nelietajúce mláďatá prikrmovať tam, kde sa rozhodli pristáť. Ak je mláďa vitálne, čulé, bez zranení a vyzerá byť v poriadku, doprajte mu prosím čas a kľud. Báť sa ich nemusíte.

Foto: Beatrix Veselská

Čítať ďalej...

Sídliskové sokoly

Sokol mysiar Jana KrajmerovaSokol myšiar, ľudovo nazývaný tiež pustovka, či poštolka, často hniezdi v blízkosti ľudí. Vlastné hniezdo si nestavia – stačí mu kvetináč, otvor v stene, výklenok, parapet.

Vďaka ľuďom sme sa od roku 2018 dozvedeli o viac ako stovke hniezd, z ktorých vyletelo od tohto času niekoľko stoviek mláďat. Informácie nám umožnili pomôcť pri adopcii opustených mláďať, záchrane z ranených jedincov, či zlepšení prehľadu o pohybe označených jedincov, potravnej špecializácii a podobne.

Foto: Jana Krajmerova

Čítať ďalej...

FOTOVÝZVA: HĽADÁME NAJKRAJŠIE FOTKY DRAVCOV A SOV PRE KALENDÁR NA ROK 2022!

Aquila heliaca Jozef Chavko foto vyzva 2022Cieľom kalendára je zvýšiť povedomie o dravcoch a sovách u širokej verejnosti a propagovať aktivity na ich ochranu vo voľnej prírode. Budeme radi, ak sa rozhodnete zapojiť a potešíte nás vašimi fotkami dravcov a sov. Za každú uverejnenú fotografiu získa jej autor 3 kalendáre.

Čítať ďalej...

ZAPOJTE SA DO KRÁTKEHO PRIESKUMU OHĽADOM INTERAKCIÍ VTÁCTVA S ELEKTRICKÝM VEDENÍM A POMÔŽTE NÁM ZÍSKAŤ ČO NAJVIAC ODPOVEDÍ!

dravce prieskum

Prieskum je v anglickom jazyku a je realizovaný v rámci medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky, jeho vyplnenie vám nezaberie viac ako pár minút. Hlavným cieľom projektu je ochrániť tisíce vtákov využívajúcich jeden z najdôležitejších migračných koridorov, miest odpočinku i zimovania mnohých druhov vtákov v Európe - rieky Dunaj. Ďakujeme, že nám aj vašimi odpoveďami pomáhate vytvárať bezpečnejšie nebo.

 

Link na prieskum: tu.

 

Copyright © 2015. All Rights Reserved.