nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2020

Živé mestá, živé miesta - príručka

32513396668 b8cfb840b8 3k LuciaV rámci projektu „Živé mestá, živé miesta“, ktorý je realizovaný s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu, sme pre vás pripravili príručku o živote vtákov v mestách, v ktorej sa dozviete ako prebieha vtáčí rok, prečo sú dôležité staré stromy, nájdete v nej návod ako vyrobiť búdku či kŕmidlo, akú potravu môžete ponúknuť vtákom počas zimy, ako postupovať pri záchrane operencov, aké nástrahy na ne číhajú v mestách, ale aj to, že najlepšia je prevencia a často stačí málo, aby sme vtákom vytvorili bezpečný priestor v okolí našich obydlí.

Prajeme vám inšpiratívne čítanie.

Čítať ďalej...

Hľadá sa logo projektu LIFE Danube Free Sky!

Dalmation pelican Pelecanus crispus credit info DDBRA smallPozývame vás zúčastniť sa súťaže o logo nového medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky, ktorý spojil 7 krajín pozdĺž rieky Dunaj (AT, SK, HU, HR, RS, BG, RO) s cieľom ochrániť vzácne vtáctvo pred zraneniami spôsobenými nárazmi do elektrických vedení a zasiahnutím elektrickým prúdom.

Čítať ďalej...

Sova dlhochvostá – tajuplná kráska

uralka Michal Richter 550Aktuálne prebieha jesenný tok sovy dlhochvostej. Je možné pozorovať samce, ktoré sa ozývajú. Zdá sa, že tento rok začal u uraliek dosť neskoro a v niektorých oblastiach vrcholí práve v týchto dňoch. Jesenný tok sov má 2 hlavné dôvody: samec sa snaží udržať si samicu v svojom teritóriu už na jeseň a potom aj cez zimu, aby tým získal na jar istú výhodu pri hniezdení.

Čítať ďalej...

Monitoring populácie orla skalného a orla krikľavého v roku 2020

Obr..8. KA 2020Orol skalný (Aquila chrysaetos)

U piatich párov boli dohľadané hniezda, Strážovské vrchy 2, Kremnické vrchy 1, Štiavnické vrchy 1 a v pohorí Žiar 1. V Strážovských vrchoch sme dňa 8.2.2020 pozorovali párenie orlov na bočnom hrebeni, asi 1 km od hniezda. Aj v marci prebiehalo u tohto páru predsvadobné správanie a na hniezdo priniesli iba niekoľko zelených vetvičiek.

Čítať ďalej...

Wanted - Manažér/ka marketingu a komunikácie, asistent/ka projektovej manažérky

27330276388 453cdffe06 wOchrana dravcov na Slovensku (RPS) ponúka prácu na zaujímavom projekte LIFE DanubeFreeSky, ktorý spojil národné parky, občianske združenia a energetické spoločnosti zo 7 krajín (AT, SK, HU, RS, RO, BG, HR) do oficiálneho partnerstva. Možno hľadáme práve teba :)

Čítať ďalej...

Príbehy jedného hniezda - Kuvičky konečne vyleteli

vyletene mlada titulkaTri mláďatá kuvička vrabčieho opustili dutinu v rozpätí dátumov 9. - 11.6.2020. Vďačíme za to okrem iného aj lesníkovi, ktorý dodržal slovo a porast ponechal do 15.6. bez zásahu, ako sľúbil. Počas niekoľkých návštev lokality kuvičkov sme zaznamenali mnohé zaujímavé pozorovania.

Čítať ďalej...

Na elektrických vedeniach hynie oveľa menej vtáctva ako kedysi

usmrtena obet zmensene titulkaVraví sa, že viac očí viac vidí. A je to pravda.

Z pohľadu podnetov, ktoré sa objavujú od občanov na sociálnych sieťach, alebo u kompetentných inštitúcií, je preto logické, že najvyšší počet pochádza z najviac obývaných, resp. najviac navštevovaných oblastí. Výnimkou nie sú ani podnety, týkajúce sa nálezov či pozorovaní interakcií vtáctva s elektrickým vedením. 

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.