nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2020

Monitoring populácie orla skalného a orla krikľavého v roku 2020

Obr..8. KA 2020Orol skalný (Aquila chrysaetos)

U piatich párov boli dohľadané hniezda, Strážovské vrchy 2, Kremnické vrchy 1, Štiavnické vrchy 1 a v pohorí Žiar 1. V Strážovských vrchoch sme dňa 8.2.2020 pozorovali párenie orlov na bočnom hrebeni, asi 1 km od hniezda. Aj v marci prebiehalo u tohto páru predsvadobné správanie a na hniezdo priniesli iba niekoľko zelených vetvičiek.

Čítať ďalej...

Wanted - Manažér/ka marketingu a komunikácie, asistent/ka projektovej manažérky

27330276388 453cdffe06 wOchrana dravcov na Slovensku (RPS) ponúka prácu na zaujímavom projekte LIFE DanubeFreeSky, ktorý spojil národné parky, občianske združenia a energetické spoločnosti zo 7 krajín (AT, SK, HU, RS, RO, BG, HR) do oficiálneho partnerstva. Možno hľadáme práve teba :)

Čítať ďalej...

Príbehy jedného hniezda - Kuvičky konečne vyleteli

vyletene mlada titulkaTri mláďatá kuvička vrabčieho opustili dutinu v rozpätí dátumov 9. - 11.6.2020. Vďačíme za to okrem iného aj lesníkovi, ktorý dodržal slovo a porast ponechal do 15.6. bez zásahu, ako sľúbil. Počas niekoľkých návštev lokality kuvičkov sme zaznamenali mnohé zaujímavé pozorovania.

Čítať ďalej...

Na elektrických vedeniach hynie oveľa menej vtáctva ako kedysi

usmrtena obet zmensene titulkaVraví sa, že viac očí viac vidí. A je to pravda.

Z pohľadu podnetov, ktoré sa objavujú od občanov na sociálnych sieťach, alebo u kompetentných inštitúcií, je preto logické, že najvyšší počet pochádza z najviac obývaných, resp. najviac navštevovaných oblastí. Výnimkou nie sú ani podnety, týkajúce sa nálezov či pozorovaní interakcií vtáctva s elektrickým vedením. 

Čítať ďalej...

Sovie pytačky

Obr.č.6 Prekvapený samec záletník titulkaVždy sa tešíme na marec, kedy sa najlepšie dohľadávajú hniezdne dutiny kuvičkov vrabčích. Keď pár hodín pri nich posedíme, zakaždým niečím novým prekvapia.

Tento raz asi za tri hodiny pozorovania 8. marca samec ukazoval samici dve dutiny a došlo tri krát k páreniu. No tretí raz to bolo s iným samcom!

Čítať ďalej...

Graffiti chráni vtáctvo – výskum úhynov na presklených zastávkach

agem kolaz zmensenePočas víkendu na prelome februára a marca 2020 prebehol 41. zjazd ornitológov Sliezska. Jeden z príspevkov sa týkal aj o dnes stále aktuálnejšej témy – výskumu vplyvu sklenených prekážok na mortalitu vtákov. Výsledky potvrdzujú mimoriadne nebezpečenstvo presklených plôch pre vtáctvo. Znečistenie týchto plôch (napríklad graffiti), často nepríjemné ľudskému oku, prispieva podľa štúdie k zvýšeniu viditeľnosti a tým aj bezpečnosti pre operence.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.