Lesné druhy sov na hornom Ponitrí v roku 2022
V tomto roku sme skontrolovali 22 polobúdok, v ktorých v minulých rokoch hniezdili sovy lesné a dlhochvosté. Ďalej štyri hniezdne pahýle a polodutiny v ktorých , taktiež v minulom roku zahniezdili uralky. Všetky boli prázdne! V niektorých polobúdkach začali sovy aj hniezdiť, no hniezdenie prerušili. V jednom prípade našiel v búdke, ktorú kontroloval M. Měrka uhynuté dve, asi týždňové mláďatá.
Náhradné príbytky pomáhajú vtáctvu prežiť
Niektorí ľudia si myslia, že príroda nepotrebuje pomoc ľudí a vystačí si sama. Opačný prístup zvolili odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Už viac ako 40 rokov umiestňujú do prírody búdky pre vtáctvo ako kompenzáciu drastických zmien, ktoré spôsobili zničenie ich pôvodného hniezdneho priestoru. Skutočnosť je taká, že niektoré vtáčie druhy sú dnes na búdky naviazané do takej miery, že by bez pomoci človeka pravdepodobne na našom území vyhynuli.
Sokol v kvetináči? Čaká vás veľa radosti.
Sokol myšiar patrí medzi druhy, ktoré početne žijú v ľudských sídlach. Hniezdo si nestavia, stačí mu kvetináč, výklenok na budove, vetrací otvor. Ak si vyberie strom, o hniezda strák či vrán sa delí s myšiarkou ušatou. Ide o sovu, ktorá tak isto žije medzi ľuďmi a nemá vlastné hniezdo. Ak ich ľudia spozorujú po prvýkrát, bývajú často zmätení a neistí, čo by mali urobiť. Odborníci informujú, že mať sokoly a sovy za susedov nie je nebezpečné. Naopak, sú zdrojom pekných i zaujímavých zážitkov. Oba druhy hniezdia práve v tomto období. Niektoré páry si len vybrali lokalitu, iné (najmä sovy) už majú mláďatká.
Ďalšie úmyselne otrávené dravce na Záhorí
Počas uplynulého víkendu boli v oblasti Záhoria nájdené ďalšie otrávené dravce. Tentokrát išlo o dve vzácne haje červené a jednu kaňu močiarnu. Spoločenská hodnota chránených druhov bola vyčíslená až na 186 000 eur (!) vzhľadom na skutočnosť, že úhyny boli zistené v chránenom území. Nález uhynutých dravcov sa podarilo odhaliť vďaka informáciám od verejnosti a rýchlej reakcii príslušníkov polície, pracovníkov Štátnej ochrany prírody SR a Ochrany dravcov na Slovensku. V súčasnosti polícia vedie vyšetrovanie s cieľom odhaliť páchateľa tohto trestného činu.
Program Európskej komisie LIFE oslavuje 30 rokov - prezentácia projektov na Dni Európy 2022
Program LIFE, nástroj EÚ na financovanie opatrení v oblasti životného prostredia a klímy, tento rok oslavuje 30 rokov svojho pôsobenia. Počas posledných dvoch dekád sme mali možnosť byť súčasťou doposiaľ 11tich LIFE projektov ako koordinujúci, či pridružený príjemca. Pri tejto príležitosti sa 9.mája zúčastníme Dňa Európy v Starej tržnici na námestí Nežnej revolúcie v Bratislave, kde návštevníkom predstavíme naše LIFE projekty, výsledky, i plány do budúcna. Nebudú chýbať názorné ukážky vybraných prvkov, ktoré využívame pri našej práci, môžete si s nami zahrať aj krátky kvíz, srdečne pozývame :)! Podujatie organizuje Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kancelária Európskeho parlamentu a Európska investičná banka, prebiehať bude od 9:00 do 17:00. Kompletný program nájdete tu:https://www.facebook.com/events/2142222905938614.
Drop na Slovensku živorí, potrebuje pomoc ľudí
Drop veľký je najväčší európsky vtáčí druh, schopný vzlietnuť. Na Slovensku bol kedysi bežný, dnes sa vyskytuje už len na jedinej lokalite na hraniciach Slovenska, Rakúska a Maďarska. Drop u nás hniezdi ojedinele a práve aktuálne obdobie je kľúčové – prebieha výber partnera a vhodného hniezdneho teritória. V tomto období je potrebné minimalizovať vyrušovanie, na ktoré je drop citlivý. Slovenskí odborníci preto prosia ľudí o dodržiavanie pravidiel ochrany prírody. Spolu s maďarskými kolegami plánujú množstvo aktivít, ktoré zlepšia hniezdne i potravné podmienky pre vtáctvo, a zároveň vytvoria nové možnosti pre návštevníkov územia.
Drop veľký, Ján Svetlík
Sídliskové sokoly
Sokol myšiar, ľudovo nazývaný tiež pustovka, či poštolka, často hniezdi v blízkosti ľudí. Vlastné hniezdo si nestavia – stačí mu kvetináč, otvor v stene, výklenok, parapet.
Foto: Jana Krajmerova