Featured

Ostanú dravce súčasťou slovenskej prírody?

Odborníci prosia o pomoc aj verejnosť prostredníctvom iniciatívy Všetci za dravce foto orliaky
Počas Vianoc 2017 otriasol verejnosťou prípad nálezu mladej samice orla kráľovského Zuzany, ktorá v tom istom roku dostala na Slovensku vysielačku v rámci projektu LIFE PannonEagle. Vyšetrenie potvrdilo otravu zakázanou, nebezpečnou látkou v jej tele. Zuzanu dohľadali podľa signálu odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. Vtedy ešte netušili, že nasledujúci rok im prinesie ďalšiu tvrdú skúšku. Aj vďaka pomoci verejnosti, iba za niečo viac ako mesiac - od začiatku marca do polovice apríla 2018, bolo odhalených neuveriteľných šesť prípadov a úhyn 59 chránených druhov, v celkovej spoločenskej hodnote 92 540 eur. V krajine sa objavili jedovaté návnady, nebezpečné aj pre človeka či domáce zvieratá.

 


„Doposiaľ posledný prípad dokumentovali takmer tri týždne v katastri obce Tvrdošovce zástupcovia Štátnej ochrany prírody SR a tím projektu LIFE PannonEagle z Ochrany dravcov na Slovensku, v spolupráci s políciou a veterinármi. Štatistika obetí je desivá: minimálne 16 myšiakov lesných, 6 kaní močiarnych, 2 krkavce. Uhynul aj pes a líšky, na mieste boli nájdené otrávené návnady. I keď na výsledky analýz sa ešte čaká, podľa okolností je viac ako pravdepodobné, že sa jedná o ďalší tohoročný prípad úmyselného trestného činu. Prípad bol zaznamenaný v poľovnom revíri Jánošíkovo II, ktorého užívateľom je podľa informácií Národného lesníckeho centra Poľovnícka spoločnosť Kojatín so sídlom v Galante,“ povedala Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.


„Šokujúcou správou bol aj nález maďarskej orlice Petényi, kde vyšetrenie preukázalo otravu jedom. Rovnaká bola dokázaná príčina úhynu šiestich orliakov morských pri obci Neded. Ide o druh na Slovensku naozaj vzácny – v roku 2017 hniezdilo v celej krajine len 21 párov orliaka. Okamžite sme zverejnili výzvu, aby nám ľudia oznámili čokoľvek podozrivé a pomohli polícii odhaliť páchateľa. Žiaľ, dozvedeli sme sa iba o ďalších prípadoch. Na čestného človeka, ktorý poskytne dôkazy, stále čakáme. Aj preto sme spustili iniciatívu Všetci za dravce. Tiež je pre nás dôležité, aby sa aj verejnosť podpisom vyjadrila za zachovanie dravcov ako súčasti slovenskej prírody,“ informuje Deutschová.


„Pre zastavenie zabíjania chránených dravcov sú nevyhnutné zásadné zmeny, okrem iného posilnenie kapacít polície aj Štátnej ochrany prírody, tiež treba prijať okamžité opatrenia proti beztrestnosti a nulovej zodpovednosti páchateľov. Je neprípustné, aby sa chránené druhy trávili hromadne ako potkany len preto, že ľudia, ktorí vykladajú otrávené návnady a porušujú zákon, neovládajú učivo biológie základnej školy. Ich tvrdenia, že dravce sú zodpovedné za nízky stav zajacov či bažantov, sú v rozpore s vedeckými poznatkami. Naozaj necháme týchto ľudí zabíjať takzvanú škodnú zver a robiť z našej krajiny sterilnú pustatinu bez života?,“ uzatvára Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku.


Pre ďalšie informácie kontaktujte:Lucia Deutschová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0903 219 524, Jozef Chavko, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0903 768 394

 

Doplňujúce informácie:
• Posledné prípady otráv nevypovedajú o tom, že sa v tomto období začalo s otravami živočíchov viac, ale ukázali nám, aký obrovský rozmer má tento problém na Slovensku.
• Informácie o kampani Všetci za dravce, viac o prípadoch i odpovede na otázky Kto, resp. prečo trávi vzácne dravce a ďalšie nájdete tu.
• Kampani pomôžete šírením odkazu na podpisový formulár tu.
• Enormný počet obetí trávenia živočíchov poukazuje na to, že na Slovensku máme poddimenzované kapacity pre prevenciu, ako aj odhaľovanie a vyšetrovanie prípadov tzv. vtáčej kriminality a to ako v radoch Policajného zboru tak aj v Štátnej ochrane prírody SR. V rámci projektu PannonEagle, spolufinancovaného Európskou úniou z programu LIFE a Ministerstvom životného prostredia SR, naša organizácia napomáha pri odhaľovaní takejto trestnej činnosti v teréne prostredníctvom preventívnych terénnych pochôdzok zameraných na hľadanie otrávených návnad. Intenzívne komunikujeme s užívateľmi pozemkov, napríklad farmármi a poľovníkmi. Už čoskoro bude k dispozícii mobilná aplikácia, pomocou ktorej môže aj verejnosť nahlasovať nálezy uhynutých jedincov alebo otrávených návnad. Za účelom zefektívnenia úsilia všetkých zainteresovaných subjektov v boji proti vtáčej kriminalite sa pripravuje metodika pre odhaľovanie a vyšetrovanie trestnej činnosti spočívajúcej v používaní otrávených návnad proti chráneným živočíchom a vykonávajú sa ďalšie opatrenia, ktoré významnou mierou napomôžu pri riešení tejto problematiky.
• Okrem spomenutých prípadov boli usmrtené dravce nájdené aj v katastroch obcí Lakšárska Nová Ves, Kolíňany a Solčany:

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd