Aktuality 2019
Druhé hniezdenie myšiarok ušatých (Asio otus) na hornom Ponitrí
Myšiarka ušatá si hniezdo nestavia, ale hniezdi v opustených hniezdach po dravcoch, krkavcovitých vtákov, alebo veveríc, no zahniezdila už aj na zemi. Keďže v tomto roku bola gradácia hraboša poľného, ale aj lesných myší, tak bol predpoklad, že sovy zahniezdia aj druhýkrát. Skontrolovali sme niekoľko starších hniezd a zistili sme dva prípady ich druhého hniezdenia.
Supy si svoju zlú povesť nezaslúžia
Na prvú septembrovú sobotu pripadá Medzinárodný deň supov.
Žiaľ, supy sú často zaškatuľkované ako temné či morbídne. Vo výskume BirdLife International až 75% opýtaných povedalo, že supov vnímajú ako „hrobárov v prírode“.
Supy si však svoju zlú povesť nezaslúžia.
Čo ukázali kontroly hniezd orlov skalných a orlov krikľavých v roku 2019
V tomto roku sme dohľadali a kontrolovali štyri hniezda orlov krikľavých a štyri hniezda orlov skalných.
NÁRAZY VTÁCTVA DO PRESKLENÝCH PLÔCH – AKO POSTUPOVAŤ
Presklené plochy (okná, steny, zastávky), zrkadlá a podobne, umiestnené vonku, môžu byť obrovským problémom pre vtáctvo. Čím viac zelene je okolo, resp. čím atraktívnejšia je lokalita pre vtáctvo, tým vyššie je riziko, že z architektonického výstrelku a pýchy dizajnu sa stane smrteľná pasca.
Ako to zvládli uralky
Na jar v roku 2019 bolo veľmi premenlivé počasie, hlavne chladno, veterno a daždivo. Dokonca začiatkom mája napadol na horách sneh. To malo nepriaznivý vplyv na úspešnosť hniezdenia sov dlhochvostých.
Orlie divadlo - sedeli sme v prvom rade
V nedeľu 14. júla sme robili posledné kontroly hniezd orlov kráľovských a vylietaných mláďat. Na záver sme sa ešte vybrali do Tríbča, prechádzali sme krásnymi bučinami, žiaľ dosť atakovanými ťažbou. Najprv sme hore na kopci o 17 hod. videli zaletieť dva orly kráľovské. Vydali sme sa za nimi, keď sa zrazu zjavili ďalšie.
Zaujímavosti o myšiakovi hôrnom
I keď je myšiak hôrny (Buteo buteo) náš najhojnejší, najpočetnejší a najbežnejší dravec, v jeho živote nájdeme mnoho zaujímavostí. Úspešnosť jeho životnej stratégie spočíva v schopnosti tolerovať a využívať rôzne podmienky prostredia. Nájdeme ho takmer v každom type krajiny v nížinách, ale aj vysoko v horách. Na Slovensku hniezdi približne 15 000 párov.
Kanianske kuvičky
V roku 2018 sme po prvýkrát zaznamenali hniezdenie kuvička vrabčieho (Glaucidium passerinum) nad obcou Kanianka v Strážovských vrchoch. Z hniezdnej dutiny v dube vylietavali v dňoch 17. až 20. júna tri mláďatá. V potrave sme zistili 100 percent vtákov, no po vyletení začali kŕmiť aj ryšavkami.
Hniezdenie sokola sťahovavého na strome je pre odborníkov senzáciou
Hniezdenie zaznamenal miestny filmár. Video záznam odovzdal členovi Ochrany dravcov na Slovensku, Stanovi Kováčovi s tým, že ide o sokola lastovičiara.