Supy si svoju zlú povesť nezaslúžia
Featured

Supy si svoju zlú povesť nezaslúžia

Na prvú septembrovú sobotu pripadá Medzinárodný deň supov.

V španielčine, taliančine, portugalčine a angličtine má výraz „sup“ dva hlavné významy:

1. Podstatné meno. Dravý vták s rozpätím krídiel okolo dvoch metrov, obnaženým krkom obklopeným golierom z dlhých, úzkych a pružných pierok, telom hnedožltej farby, tmavým perím s bielym pruhom na každom krídle, živiaci sa zdochlinami a žijúci v kŕdľoch.

2. Nenásytná alebo bezohľadná osoba.

Žiaľ, supy sú často zaškatuľkované ako temné či morbídne. Vo výskume BirdLife International až 75% opýtaných povedalo, že supov vnímajú ako „hrobárov v prírode“.

Supy si však svoju zlú povesť nezaslúžia. 

Usadení na vrchole potravinového reťazca, supy sú v prírode upratovacou čatou. Vďaka svojmu zdochlinovému jedálničku zabraňujú šíreniu chorôb spôsobených zahnívaním uhynutých tiel. Supy taktiež pomáhajú pastierom dobytka a to nielen tým, že im takto čistia polia, ale aj preto, že každoročne eliminujú potrebu spracovania a spaľovania tisícov ton zvieracích zvyškov.

Vďaka tejto bezplatnej upratovacej službe každý rok ušetríme milióny eur za spravovanie odpadu a na dôvažok sa vyhneme potenciálnym emisiám stoviek tisícov ton CO2.

Na Slovensku supy nehniezdia, bolo zaznamenaných niekoľko pozorovaní prelietajúcich jedincov supa bielohlavého (viac ako 20 pozorovaní) či supa tmavohnedého (viac ako 10 pozorovaní). V roku 2016 vzbudilo záujem verejnosti pozorovanie bradáňa žltohlavého menom Adonis. Najbližšie k nám hniezdia tieto druhy v Rakúsku, Taliansku, Chorvátsku.

Každopádne, supy vymierajú.

Za posledných 30 rokov sa počty supov v západnej Afrike mimo chránených území znížili o 95%. Až 75% všetkých supov sa rúti k vyhynutiu. 16 z 23 druhov žijúcich na našej planéte je ohrozených. V 90-tych rokoch bolo 99% supov žijúcich na Indickom subkontinente vyhubených. Ich populácia v Indii, Pakistane, Nepále a Iráne sa síce pozvoľna spamätáva, no stále ešte ani zďaleka nie je na svojej niekdajšej úrovni.

Väčšina supov z EU – viac než 80% - sa nachádza v Španielsku, ale významné populácie majú aj Portugalsko a Taliansko. Druhy, ktoré sa tu nachádzajú, sú hlavne sup tmavohnedý a sup bielohlavý, ale dá sa tu nájsť tiež bradáň žltohlavý. Vo svete, kde sú supy ohrozené, majú vlády Španielska, Talianska a Portugalska spoločne s EU obnovenú zodpovednosť za zaistenie zdravia európskej populácie supov. V plnení tejto úlohy sa im v súčasnosti nedarí: európske supy ohrozuje toxická hrozba v podobe veterinárskeho lieku diklofenak, ktorý hoci je neškodný pre ľudí a statok, je smrteľný pre dravé vtáctvo. V skutočnosti je diklofenak zodpovedný za vyhynutie supov v Ázii.

K dispozícii sú aj cenovo porovnateľné alternatívy k diklofenaku, ktoré sú pre dravé vtáky bezpečné. Zakázanie tohto nebezpečného lieku v EU by preto malo byť otázkou zdravého rozumu a politickej vôle. Je možné to dosiahnuť.

Pomôžte nám svojim podpisom v petícii za zákaz diklofenaku TU!

Pozn.: Text je prekladom z originálu, zverejneného na stránke kampane v angličtine, kde nájdete všetky potrebné informácie. Preklad: Rastislav Kachnič

Zdroj fotografie: www.audubon.org

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd