nase en dravce2

nase en sovy2

Májové kuvičky

 

Keď sme dňa 15.4.2019 dohľadali hniezdnu dutinu kuvičkov, potešili sme sa, že budeme môcť stráviť nejaký čas pozorovaním hniezdnej etológie tohto druhu. V literatúre sa uvádza, že začiatok hniezdenia - znášania vajec, je v druhej až tretej dekáde apríla.

 

Samica zasadne od posledného zneseného vajca a mláďatá sa liahnu po 28 dňoch. Po tridsiatich dňoch opúšťajú dutinu a ešte tri týždne ich rodičia vodia v hniezdnom teritóriu, potom sa rodinka rozpadá. Preto nás prekvapilo, keď sme dňa 18. mája pozorovali v dutine celé vyperené mláďatá. Striedali sa v otvore dutiny, vystrkovali sa z nej a obzerali dookola.

 

O tri dni poletovali už tri mláďatá po okolí a jedno vykúkalo z dutiny. Jedno z mláďat si zrazu dosadlo iba tri metre od nás, tak sme mali možnosť pofotiť tento evolúciou vybrúsený diamant. Nuž a tento pár prepísal doterajšiu históriu začiatku hniezdenia. Veď prvé vajce musela samica zniesť asi 15. marca a tužinské kuvičky tak vyletovali už v druhej dekáde mája!

 

Karol Šotnár

 

Článok vznikol v rámci Členského projektu 2020 aj vďaka podpore Západoslovenskej energetiky, a.s. v rámci programu 3DodZSE.

 

 

Copyright © 2015. All Rights Reserved.