Vypočujte si podcast Vtáčia akadémia, v ktorom sa dozviete všetko, čo ste chceli vedieť o vtáctve. Porozprávame vám o živote dravcov v mestách, vtáčej prvej pomoci, poodhalíme vám tajomstvá vtáčej migrácie a množstvo ďalších zaujímavostí. Prajeme Vám príjemné počúvanie.
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v máji?
Najmä sedia na vajíčkach a vychovávajú svoje potomstvo. Čím väčší dravec, tým dlhšie hniezdenie. 25, 40, 50, alebo 80 dní? Mláďatá sa často liahnu v noci a samičky vedia, kedy sa to stane, pretože budúce mláďa komunikuje so samičkou cez škrupinku.
Vtáčia akadémia: Vtáčia kriminalita 2
Prečo ľudia ubližujú dravcom? A prečo najčastejšie na jar? Tých dôvodov je viac, ale vždy je to preto, lebo má niekto pocit, že príroda vyzerá inak, ako si on predstavuje. Preto je veľmi dôležité aj na jar chodiť do prírody s otvorenými očami. Reč bude aj o tom, že akákoľvek záľuba nesmie byť nadradená zákonom prírody.
Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčia migrácia (časť 2.)
Viete aký druh sovy je Hedviga Harryho Pottera? Konečne nám to mohol povedať odborník, ale ako odpoveď sme sa dozvedeli, že žiadny film s Harry Potterom nevidel. Verili by ste tomu? Koncom marca k nám prilietajú mnohé druhy, ktoré mávajú v krídlach tisíce kilometrov.
Podcast Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v marci?
Niektoré hniezdia, niektoré sa vracajú domov a tie čo u nás zimujú ešte oddychujú. Ak hniezdia, tak predtým ani neprebieha dlhé nahováranie. Napríklad orol podobne ako muž žene, prinesie niečo orlici, aj keď veľkú kyticu nečakajte.
Podcast Vtáčia akadémia: Ochrana prírody vtedy a dnes
Keď sme začínali, bol to entuziazmus, ale časom sme pochopili, že to nestačí ... Na Slovensku sa nám podarilo zachrániť niektoré druhy pred vyhynutím ... Na elektrických vedeniach hynie menej vtáctva ... Sokoly začali veriť na zázraky...
Podcast Vtáčia akadémia: Záchrana sokola rároha
V Malých Karpatoch hniezdili posledné páry sokola rároha na našom území. Problémom bolo nelegálne vykrádanie hniezd, preto sme ich v minulosti strážili 24 hodín denne. Podarilo sa nám jeho populáciu zachrániť a v súčasnosti rastie. Sokoly prakticky okamžite obsadili búdky na elektrických stožiaroch, ktoré sme osadili v spolupráci so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a.s. Tento rok sme zaznamenali rekordný počet vyletených mláďat!
Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčie búdky
Niektoré druhy vtákov si hniezda nestavajú. Na hniezdenie využívajú dutiny v stromoch, skalných stenách, rôzne výklenky či hniezda iných vtákov. So rastúcou intenzitou využívania územia zanikajú prirodzené hniezdne možnosti. Čiastočnou náhradou, ako vieme vtáctvu pomôcť, je inštalácia búdok. Čo všetko sme už v búdkach našli, ako sa o búdky starať a čo je dôležité pri ich výrobe?
Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčia kriminalita
Vtáčia kriminalita sa týka (nielen) chránených druhov vtákov. V momente, ako páchateľ vyloží do otvorenej krajiny otrávenú návnadu, stráca kontrolu nad tým, čo alebo kto príde s ňou do kontaktu. Otráviť sa tak môžu dravce, líšky, jazvece, ale aj venčené psy a ľudia, ktorí by s otrávenou návnadou prišli do fyzického kontaktu.
Podcast Vtáčia akadémia: Nárazy do elektrických vedení
Ochrana dravcov na Slovensku dosiahla medzinárodný úspech. Projekt LIFE Energia sa stal víťazom LIFE Awards 2021 v kategórii ochrana prírody. Aké výzvy tento projekt riešil a akým spôsobom sú riešenia zo Slovenska významnou inšpiráciou pre zahraničie?
Podcast "Vtáčia akadémia": Vtáky a elektrické vedenia
Elektrické vedenia predstavujú pre vtáky smrteľné nebezpečenstvo. Koľko kilometrov elektrických vedení je na Slovensku? Pre ktoré druhy sú elektrické vedenia najrizikovejšie? A ako sa darí ošetrovať nebezpečné úseky?
Podcast "Vtáčia akadémia": Vtáčia migrácia
Odlietajú vtáky na zimu do teplých krajín? Aké úskalia musia prekonať a ako ľudia postupne odhaľovali tajomstvá tohto úžasného prírodného divadla?
Podcast "Vtáčia akadémia": Ako pomôcť vtákom počas letných horúčav?
Určite to poznáte. Vonku neznesiteľne pečie Slnko už niekoľko týždňov. Z toho tepla všetko vädne. Trávnik je spálený a ulice pripomínajú mesto duchov. Upotení si napustíme pohár studenej vody, sadneme si do tieňa, vyložíme nohy a snažíme sa prežiť do večera, kedy bude chladnejšie. Ale čo zvieratá, ktoré takú možnosť nemajú?
Podcast "Vtáčia akadémia". Straty a nálezy vo vtáčej ríši.
Pripravili sme pre vás ďalší diel podcastu "Vtáčia akadémia". Tenokrát sa porozprávame o vtáčej prvej pomoci a živote vtákov v meste.
Prvý podcast o vtáctve sa volá "Vtáčia akadémia"
Pripravili sme si pre vás novinku. Podcast zo série "Vtáčia akadémia", v ktorom sa dozviete množstvo zaujímavostí zo sveta vtákov.