Vypočujte si podcast Vtáčia akadémia, v ktorom sa dozviete všetko, čo ste chceli vedieť o vtáctve. Porozprávame vám o živote dravcov v mestách, vtáčej prvej pomoci, poodhalíme vám tajomstvá vtáčej migrácie a množstvo ďalších zaujímavostí. Prajeme Vám príjemné počúvanie.
Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v novembri? 2. diel
Už u nás zimujú aj škandinávske myšiarky močiarne. Lebo tak ako "naše" dravce zimujú na juhu, tak severské vtáky zimujú u nás.
Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v novembri?
Stále prebieha migrácia a už u nás máme aj zimných hostí, teda druhy, ktoré na Slovensku zimujú. Čo tu robia?
Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v októbri ? 2 diel.
Možno až 30 miliónov, to je počet jedincov najpočetnejšieho vtáčieho druhu na Slovensku. Ktorý to je a prečo? Vďaka unihemisférickemu spánku vedia vtáky spať aj počas letu, ako je to možné?
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v októbri?
Samozrejme, že migrujú, pretože v októbri migrácia vrcholí. Akým spôsobom funguje migračná diaľnica a kto sa komu uhýba? Aký je rozdiel medzi vtáčkarom, ornitológom a twitcherom? Kto vydáva zvuk podobný výrazu čiči tŕň a čo to znamená?
Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v septembri? 2. diel
Prečo vtáky migrujú a nežijú všetky v teplých krajinách po celý rok? Zatúla sa k nám niekedy sup, alebo kondor? Čo je irupcia a prečo má "dobrý rok" na semená smreka vplyv na počet mláďat?
Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v septembri?
Migrujú, ale niektoré druhy sa na náročnú migráciu ešte len pripravujú. V ďalšej časti podcastu Vtáčia akadémia si povieme aj viac na tému sokoliarstvo, potešíme sa z druhov, ktoré sa tu objavia len občas a Roman nám povie, prečo je vzrušujúce mať v sieti strnádku záhradnú.
Vtáčia akadémia: Čo robia (nielen) dravce a sovy v auguste? 2.diel
Samozrejme, že migrujú, ale niektoré druhy napríklad aj spoločne nocujú. Vyberú si nejaký porast, alebo strom a spoločne tam nocuje 50 aj viac vtákov. Niečo ako Vianočný stromček. V ďalšej časti podcastu Vtáčia akadémia sa dozviete aj čo je to "Vesperťák", čo u nás robia "Taliani", a či sa dá letieť a spať naraz.
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júli? (2. diel)
Snažia sa prežiť vysoké teploty, ktoré im dávajú zabrať. Ako im môžeme pomôcť, keď sedíme na balkóne a v záhrade a popíjame letný nápoj? Hovoriť budeme aj o umelej mokradi, ktorú sa podarilo "postaviť" a ktorá pomáha nielen dravcom a sovám, ale aj ich kamošom.
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júli?
Odpovedáme na otázky, ktoré ste nám zaslali. Ako sú na tom vtáky so starobou? Z genetických vzoriek z mláďat zisťujeme paternitu, alebo "kdo je můj táta, kdo není můj táta". Prečo zachraňujeme mláďatá kaní popolavých, ktoré hniezdia v obilí?
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júni? (2. časť)
Púšťajú žilou, hniezdia a dostávajú krúžky. Ako vyzerá odber krvi u vtákov? Bývajú nalačno ako ľudia? Čo všetko sa dá z krvi zistiť? Aké informácie sú na krúžkoch a prečo sa krúžkujú hlavne mláďatá?
(EŠTE STÁLE) HNIEZDIA A VYSKAKUJÚ - NEODNÁŠAJTE ICH!
Patrí medzi druhy, ktoré s obľubou hniezdia pri ľuďoch. Sokol myšiar si na znesenie vajec a výchovu mláďat vyberie kvetináč na parapete, vetrací otvor, policu na balkóne, a hneď máme nového podnájomníka. Mláďatká sú v rôznom štádiu vývinu, od čerstvo vyliahnutých, po také, ktoré opúšťajú svoje „balkónové“ hniezda a skúšajú prvé slobodné lety. Spoznáte ich napríklad aj podľa toho, že im ešte kde tu vykúka páperie.
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v júni?
Čo robia dravce a sovy v júni? Akú nezvyčajnú krajinu navštívil orol kráľovský zo Slovenska? Príroda neprestáva prekvapovať, aké netradičné situácie nastávajú pri hniezdení?
Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v máji?
Najmä sedia na vajíčkach a vychovávajú svoje potomstvo. Čím väčší dravec, tým dlhšie hniezdenie. 25, 40, 50, alebo 80 dní? Mláďatá sa často liahnu v noci a samičky vedia, kedy sa to stane, pretože budúce mláďa komunikuje so samičkou cez škrupinku.
Vtáčia akadémia: Vtáčia kriminalita 2
Prečo ľudia ubližujú dravcom? A prečo najčastejšie na jar? Tých dôvodov je viac, ale vždy je to preto, lebo má niekto pocit, že príroda vyzerá inak, ako si on predstavuje. Preto je veľmi dôležité aj na jar chodiť do prírody s otvorenými očami. Reč bude aj o tom, že akákoľvek záľuba nesmie byť nadradená zákonom prírody.
Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčia migrácia (časť 2.)
Viete aký druh sovy je Hedviga Harryho Pottera? Konečne nám to mohol povedať odborník, ale ako odpoveď sme sa dozvedeli, že žiadny film s Harry Potterom nevidel. Verili by ste tomu? Koncom marca k nám prilietajú mnohé druhy, ktoré mávajú v krídlach tisíce kilometrov.
Podcast Vtáčia akadémia: Čo robia dravce a sovy v marci?
Niektoré hniezdia, niektoré sa vracajú domov a tie čo u nás zimujú ešte oddychujú. Ak hniezdia, tak predtým ani neprebieha dlhé nahováranie. Napríklad orol podobne ako muž žene, prinesie niečo orlici, aj keď veľkú kyticu nečakajte.
Podcast Vtáčia akadémia: Ochrana prírody vtedy a dnes
Keď sme začínali, bol to entuziazmus, ale časom sme pochopili, že to nestačí ... Na Slovensku sa nám podarilo zachrániť niektoré druhy pred vyhynutím ... Na elektrických vedeniach hynie menej vtáctva ... Sokoly začali veriť na zázraky...
Podcast Vtáčia akadémia: Záchrana sokola rároha
V Malých Karpatoch hniezdili posledné páry sokola rároha na našom území. Problémom bolo nelegálne vykrádanie hniezd, preto sme ich v minulosti strážili 24 hodín denne. Podarilo sa nám jeho populáciu zachrániť a v súčasnosti rastie. Sokoly prakticky okamžite obsadili búdky na elektrických stožiaroch, ktoré sme osadili v spolupráci so Slovenskou elektrizačnou prenosovou sústavou, a.s. Tento rok sme zaznamenali rekordný počet vyletených mláďat!
Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčie búdky
Niektoré druhy vtákov si hniezda nestavajú. Na hniezdenie využívajú dutiny v stromoch, skalných stenách, rôzne výklenky či hniezda iných vtákov. So rastúcou intenzitou využívania územia zanikajú prirodzené hniezdne možnosti. Čiastočnou náhradou, ako vieme vtáctvu pomôcť, je inštalácia búdok. Čo všetko sme už v búdkach našli, ako sa o búdky starať a čo je dôležité pri ich výrobe?
Podcast Vtáčia akadémia: Vtáčia kriminalita
Vtáčia kriminalita sa týka (nielen) chránených druhov vtákov. V momente, ako páchateľ vyloží do otvorenej krajiny otrávenú návnadu, stráca kontrolu nad tým, čo alebo kto príde s ňou do kontaktu. Otráviť sa tak môžu dravce, líšky, jazvece, ale aj venčené psy a ľudia, ktorí by s otrávenou návnadou prišli do fyzického kontaktu.