nase en dravce2

nase en sovy2

Aktuality 2016

Vianoce v zvieracích záchranných staniciach

Rádio Regina IMG 1918

Na Slovensku pôsobí viac ako 30 špeciálnych zariadení pre zranené zvieratá. Takým je aj záchranná stanica Havran v Ratnovciach pri Piešťanoch, ktorej ľudia pomohli v rámci kampane na výstavbu novej voliéry. Dnes bola zbierka úspešne ukončená.

Prinášame vám rozhovor, ktorý pre Rádio Regina Bratislava nahral Richard Šumeghy s Luciou Deutschovou. Dozviete sa napríklad aj to, v ktorom období potrebuje pomoc najviac zvierat a čo treba robiť, ak takéhoto pacienta nájdeme. Ďakujeme za poskytnutie nahrávky a prajeme príjemné počúvanie.

Všetko o zimnom prikrmovaní vtáctva

Rádio Regina Prikrmovanie 20161222

Richard Sumeghy sa rozprával s Romanom Slobodníkom o tom, ako má vyzerať správne kŕmidlo, čo môžeme operencom ponúknuť, na čo treba dať pozor a aké vtáčence nám môžu spríjemniť zimné dni svojou prítomnosťou. Ďakujeme Rádiu Regina Bratislava za odvysielanie a poskytnutie rozhovoru. Teraz máte možnosť sa dozvedieť o tejto téme viac aj vy, prajeme príjemné počúvanie.

Read more ...

Bratislavské sovy

sova lesn

Hlavné mesto Bratislava má množstvo prívlastkov, často aj negatívnych súvisiacich s nedostatkom a ubúdaním zelene. Avšak pod mesto patria aj veľké plochy lužných aj karpatských lesov, ktoré siahajú až po Borinku či Svätý Jur.Práve v týchto lesoch žije niekoľko druhov sov.

Read more ...

Nové číslo časopisu Dravce a sovy je na svete

Dravce a sovy 2 2016Začiatkom decembra vyšlo najnovšie číslo nášho časopisu Dravce a sovy. Je plné zaujímavostí a výsledkov našich členov, aktualít z projektov a najnovších informácií z našej dielne. Časopis je určený výhradne na distribúciu členom a sympatizantom, ktorí uhradili príspevok. Viacerí si ho prevzali na členskej schôdzi 3. decembra a tým ktorí neprišli, ho rozosielame v týchto dňoch.

Predchádzajúce čísla časopisu si môžete prečítať tu.

Ak sa vám časopis páči, staňte sa našim sympatizantom – jednoducho vyplňte prihlášku na www.dravce.sk/clenstvo. Okrem dvoch čísiel časopisu za rok vás zaradíme aj medzi adresátov mesačného Spravodaja o našej činnosti :-)

Monitoring dravcov a sov na západnom Slovensku a aktivity zamerané na zlepšovanie potravných podmienok a hniezdnych príležitostí podporuje Západoslovenská energetika, a.s. v rámci programu 3D od ZSE - Dávame Domov Dravcom. Vďaka tomuto programu bolo podporené aj vydanie aktuálneho čísla časopisu Dravce a sovy. Viac na www.dravce.sk/3D.

 

Súťaž s myšiarkami

foto2

ODFOŤ-POŠLI-VYHRAJ!

 

ODFOŤ stromy, kde v obci oddychujú sovy-myšiarky ušaté

POŠLI fotku a názov obce na adresu This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. alebo fb Ochrany dravcov na Slovensku

VYHRAJ 10€, 20€ alebo 30€ poukážku do kníhkupectva Martinus

Výhercov vyžrebujeme 15. februára 2017.

 

Read more ...

Členská schôdza RPS 2016 na novom mieste

Tento rok sme skúsili niečo nové.RPS clenska 2016 11

A urobili sme veľmi dobre. Počas uplynulého víkendu, 2.-4. decembra 2016, sa o nás v penzióne Sidorovo pri Ružomberku starali naozaj vzorne. Okrem príjemnej vianočnej atmosféry a perfektného technického vybavenia sme si užívali aj domáce, kvalitné jedlá a príjemnú starostlivosť personálu.

Read more ...

Na pomoc vzácnym dravcom využijú aj špeciálne psy

Zdroj: Rádio Regina Falco Gabor Morvai Szilard

Chránené druhy dravcov sa na Slovensku stávajú obeťou nelegálnych aktivít pomerne často. Odborníci z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR a partnermi zo zahraničia, venujú najbližších 5 rokov aplikácii nových, overených postupov. Jedným z nich je aj využitie špeciálne vycvičených psov pre vyhľadávanie otrávených návnad a ich obetí, psy pomôžu aj pri hľadaní páchateľov. Od októbra 2016 sa oficiálne začal medzinárodný projekt pod skráteným názvom LIFE PannonEagle. Cieľom je ochrana orla kráľovského, sokola rároha a ďalších druhov v partnerských krajinách, so zameraním na prevenciu, odhaľovanie a riešenie prípadov nezákonných činností.

O vtáčej kriminalite na Slovensku rozprávala na Rádiu Regina Bratislava Lucia Deutschová.

Rozhovor si môžete vypočuť tu:

Read more ...

Hľadáme nového kolegu pre zaujímavý projekt

Ahel Orol kralovsky hrozby 11 Ochrana dravcov na Slovensku hľadá odborníka pre medzinárodný projekt „Ochrana orla kráľovského znížením mortality spôsobenej človekom v Panónskom regióne“ ( projekt Pannon Eagle, LIFE15NAT/HU/000902).

Prenasledovanie dravých vtákov človekom, vrátane ilegálneho trávenia dravcov je významným faktorom zvyšujúcim ich mortalitu. V prípade orla kráľovského trávenie predstavuje hlavné ohrozenie druhu v Panónskom regióne, ktoré zapríčiňuje až 30% (známych) úmrtí.

Projekt PannonEagle reaguje na tieto hrozby. Jeho hlavným cieľom je zvýšenie populácie orla kráľovského v panónskom regióne prostredníctvom výrazného zníženia mortality spôsobenej v dôsledku prenasledovania človekom. Ďalším cieľovým druhom projektu je sokol rároh. Projekt je financovaný prostredníctvom Finančného nástroja Európskej únie pre životné prostredie (LIFE).

Hľadáme odborníka pre pozíciu Expert pre vtáčiu kriminalitu – bude sa podieľať na odhaľovaní a vyšetrovaní prípadov vtáčej kriminality s osobitným zameraním na trávenie dravých vtákov, a budovaní kapacít pre takúto činnosť.

Read more ...

Je možné presne určiť v strednej Európe zimujúce alebo migrujúce arktické sokoly sťahovavé?

Peter Wegner & Gerhard Kersting
Preložil Ladislav Fekete 2016

Sokoly sťahovavé eurazijskeho poddruhu F. p. calidus resp. z najsevernejších populácií európskeho F. p. peregrinus hniezdiace v arktických oblastiach, sa na jeseň a v zime až do pokročilého apríla opäť častejšie objavujú v Nemecku. Ich určenie v teréne nie je celkom spoľahlivo možné, pokiaľ sa opierame len o znaky na operení, ako sú veľké biele lícne plochy alebo užší fúz. Zato v prípade adultných jedincov existuje možnosť bezpečného určenia pôvodu na základe dôkladnej kontroly ručných a ramenných leteiek, v akom štádiu pŕchnutia sa tieto nachádzajú. Ukončenie procesu výmeny operenia býva u týchto adultných arktických hostí v porovnaní so stredoeurópskymi hniezdičmi posunuté o viac ako desať týždňov. Fotografiké dokumenty poukazujú, na znaky, ktoré vedú k správnej diagnóze pôvodu, resp. poddruhu. Juvenilné arktické sokoly sťahovavé nevykazujú v prvej jeseni a zime ešte žiadne medzery v operení, preto sa pri ich určovaní možno opierať len o tradičné určovacie znaky. Štádium výmeny operenia u immaturných sokolov pravdepodobne ešte nie je spoľahlivým rozpoznávacím znakom.

Read more ...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.