Featured

Pomôžte pri záchrane sysľov – prosia odborníci verejnosť

Tlačová správa Bratislava,  4. augusta 2017 sysle MarosDetko4
Syseľ pasienkový je druh viazaný na pravidelne spásané, alebo kosené lúky v nížinných až podhorských oblastiach. S úbytkom dobytka a pastierov sa z krajiny vytratilo aj toto milé a obľúbené zvieratko. Snahy o návrat sysľa do slovenskej prírody sa našťastie daria i Ochrane dravcov na Slovensku. Po tom, ako sa odborníkom podarilo zachrániť sysle na viacerých lokalitách pred vyhynutím a dokonca niekde vytvoriť stabilné populácie, sa objavil problém, s ktorým potrebujú pomoc. Pytliakom sa totiž zachcelo syslieho mäsa.

 

 

„Minulý týždeň sme na niektorých lokalitách, kde sa dlhodobo venujeme návratu sysľa, spozorovali cudzích ľudí, čo sa nám vzhľadom na charakter územia zdalo zvláštne. V minulosti sme viackrát museli z niektorých miest odstraňovať nastražené pasce, do ktorých pytliaci odchytávali sysle, aby ich mohli jesť. Preto sme okamžite informovali vlastníkov, užívateľov ako aj Štátnu ochranu prírody,“ hovorí Ervín Hapl z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Syseľ je zákonom chránený, ak ho niekto úmyselne usmrtí, ide o trestný čin, resp. priestupok. Celé roky nám trvalo, kým sme populáciu zachránili pred zánikom, investovali sme veľa času, energie i peňazí. Takéto plienenie môže celú našu snahu zmariť za ukrutne krátky čas. Preto sme aj na sociálnej sieti zverejnili výzvu, ktorú zdieľalo už 145 ľudí a viac ako 12 tisíc ju videlo. Podpora zo strany miestnych obyvateľov je pre nás veľmi dôležitá, sme vďační za akúkoľvek pomoc,“ hovorí Lucia Deutschová, výkonná riaditeľka Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Aj prostredníctvom médií by sme chceli verejnosť poprosiť o pomoc. Syslíky môžete pozorovať z miest, ktoré sú vyznačené na mape, dobrou pomôckou je ďalekohľad. Keď v týchto miestach uvidíte stany, koly so slučkami, alebo podozrivých ľudí, dajte nám prosím vedieť na t.č. 0911 273 711 alebo 0903 219 524. Ide o súkromné pozemky, okrem užívateľov, vlastníkov a našich ľudí tam nemá kto čo hľadať, syseľ je zákonom chránený.“

 

Sysle v ohrození sú v oblasti Hrhova, Zádielu a Turne. Na prvej z uvedených lokalít sa sysľom darí vďaka projektu LIFE Energia. Aby plocha sysľom vyhovovala, z projektu kúpili aj špeciálny traktor s príslušenstvom. Odborníci veria, že aj vďaka zapojeniu verejnosti sa im podarí sysle pred pytliakmi ochrániť. Na to, aby boli miestne populácie sysľa dlhodobo životaschopné a stabilné, potrebujú ešte rásť.

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte: Ervín Hapl, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 273 711, Lucia Deutschová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0903 219 524

 

Doplňujúce informácie:
• Syseľ pasienkový je hlodavec, názov je odvodený z jeho obľúbeného prostredia - lúk a pasienkov. Pod zemou buduje systém chodieb, ktoré využíva ako úkryt, sklad potravy, výchovu mláďat či zimný spánok. Zemné skrýše si vyhrabáva pazúrikmi, ktoré mu rastú na každej končatine. Syslie lícne vačky sú veľké, aby si v nich mohol nahromadenú potravu odniesť do podzemných chodieb, kde si robí podzemné zásoby. Skonzumuje ich, ešte kým je aktívny, kŕmi nimi mláďatá. Patrí medzi „slnkomilné“ zvieratá, keď prší alebo je chladnejšie, je menej aktívny.


• Syslie kolónie majú stovky členov. Pre sysľa je charakteristické „panáčkovanie“, postaví sa na zadné nohy a pozoruje okolie. Ak hrozí nebezpečenstvo alebo je nablízku predátor (napríklad sokol rároh alebo orol kráľovský), upozorní na to ostaných členov varovným signálom. Zahvízda a tým dá signál všetkým ostatným, aby sa skryli v nore.


• Projekt LIFE Energia podporila Európska únia prostredníctvom programu LIFE. Významným prínosom projektu je zlepšenie stavu prioritných druhov vtákov v trinástich projektových Chránených vtáčích územiach, ktoré sú súčasťou siete Natura 2000. Projekt realizujú od septembra 2014 do decembra 2019 organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, Východoslovenská distribučná, a.s., Západoslovenská distribučná, a.s., Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach a rezortná organizácia MŽP SR Štátna ochrana prírody SR.

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd