Tlačové správy r.2017

Featured

Aj Nitrančania majú možnosť zažiť pocit vtákov sediacich na vedení

Vystava web Tlačová správa Bratislava, 7.apríla 2017
Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude počas apríla prístupná pre verejnosť v Nitre. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Zaujímavosťou je, že ľudia sa môžu posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom. Výstava sa koná pod záštitou Ministerstva životného prostredia SR.

Featured

Začiatok nového roka môže byť koncom pre zvieratá v prírode

Tlačová správa Bratislava, 28. decembra 2017 Ohnostroje vrabceky
Hlučné výbuchy pyrotechniky, typické pre oslavy príchodu nového roka, sú zábavou pre ľudí a nočnou morou pre zvieratá. Niektorí domáci miláčikovia ich prečkajú v láskavom opojení veterinárnych liekov, alebo trasúc sa vo svojom úkryte. Majitelia sú im nablízku, pozornosť od vzruchov môžu odviesť napríklad hrou. Pomôcť však treba i zvieratám v prírode - v záhradách, parkoch, či na poliach, kde sú každoročne vystavené stresu z hlučnej zábavy. Predísť stratám na ich životoch a zraneniam sa dá jednoducho.

Featured

Orlia kráľovná Zora navštívila Srbsko

Tlačová správa Bratislava, 22. decembra 2017 Mlada Ervin Hrtan
Orlica Zora opäť potvrdila svoju povesť cestovateľky. Tento týždeň navštívila už siedmy štát, je ním Srbsko. Vianočné sviatky strávi v niektorej z oblastí, kde nájde dostatok potravy, spoločnosť jej môžu robiť aj miestne orly.

Featured

Pripravte si ďalekohľady, prileteli zimní hostia

Tlačová správa Bratislava, 19. decembra 2017  1 Kaňa sivá StanoHarvančík
Slovensko je dôležitou križovatkou zimného putovania vtáctva, pre mnohé sa stane dočasným domovom počas celej zimy. Objavia sa tu tak druhy, ktoré v inom období roka nevidno. V prípade vtákov sa ich pôvod určuje podľa územia, kde hniezdia, teda vychovávajú svoje potomstvo. V chladných dňoch sem prilietajú vtáky z Ruska, Estónska, Litvy, Dánska, či Fínska.

Featured

Orlica Zora mieri do šiesteho štátu

Tlačová správa Bratislava, 5. decembra 2017 Mlada2 Ervin Hrtan
Orlica Zora patrí k šestici mláďat orlov kráľovských, na ktoré v lete tohto roku umiestnili ornitológovia GPS vysielačky. Vyliahla sa na východnom Slovensku. Odkedy opustila hniezdo, jej pohyb pozorne sledujú odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku, ktorí sa ochrane tohto druhu venujú dlhodobo. Len za posledný týždeň preletela viac než 160 km, bola už v piatich krajinách a je možné, že čoskoro prvýkrát navštívi Rumunsko.

Featured

Pri Bratislave zimujú tisícky vtákov, cez víkend vám ich ukážu odborníci

Tlačová správa Bratislava, 29. novembra 2017 Labut velka Harvancik
Slovensko je migračnou križovatkou mnohých druhov vtákov, ktoré letia prevažne zo severnej a severovýchodnej Európy do teplejších oblastí. Naše územie je pre ne buď iba zastávkou pred pokračovaním do iného miesta, alebo sa tu zdržia celú zimu. Druhy viazané na vodné prostredie s obľubou využívajú Hrušovskú zdrž pri Bratislave, v prípade niektorých ide dokonca o najväčšie zimovisko v strednej Európe. Už 2. decembra si ľudia môžu vtáctvo pozrieť s odborníkmi.

Featured

Bleskový zásah polície pri nelegálnej držbe jastraba

Stanovisko VIII. Lubo Ondrasko

Dnes ráno polícia, Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bardejove, vypočúvala človeka podozrivého z nelegálnej držby chráneného živočícha – jastraba veľkého.
Podozrivý zverejnil nedávno inzerát, v ktorom jastraba ponúka na predaj. Ide o mladú samičku. Polícii nevedel preukázať jej pôvod tak, ako to vyžaduje náš zákon.

Featured

Myšiarky močiarne sú predzvesťou zimy

Tlačová správa Bratislava, 22. november 2017 Mysiarka mociarna 6.10.2017 4

Ochladenie a absencia potravy na severe Európy sú sprevádzané migráciou miliónov vtákov. Za priaznivejšími klimatickými podmienkami pravidelne prilieta na územie Slovenska aj u nás inak vzácna myšiarka močiarna. Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku v spolupráci so Štátnou ochrany prírody na juhozápade krajiny už zaznamenali prvé zimujúce jedince.

Featured

Mestá oživili havrany a kavky

Tlačová správa Bratislava, 8. novembra 2017 Havran cierny JozefChavko 1

Viacerí ľudia si mohli všimnúť, že v ich okolí sa aktuálne zvyšuje počet havranov a niekde i kaviek. Kavky a havrany sú navyknuté na vzájomné fungovanie aj v období hniezdenia a nerozlúčia sa niekedy ani počas migrácie. Pravidelne sa na spoločnú cestu vydávajú na jeseň, kedy ich to ťahá do teplejších oblastí s dostatkom potravy. Na miestach, odkiaľ pochádzajú, sa už totiž priveľmi ochladilo, resp. prirodzená potrava je pod snehom. Na jar môžeme pozorovať podobný jav, kedy sa tieto zmiešané kŕdle cez naše územie vracajú severovýchodným smerom, teda tam, kde hniezdia.

Featured

Silný vietor zastavil migráciu, pomôcť môžeme prikrmovaním

Tlačová správa Bratislava, 30. októbra 2017 Pomornik maly Peter Kušík
I keď sa môže zdať, že silné prúdenie je pre vtáctvo počas migrácie prospešné, obzvlášť keď vietor fúka správnym smerom, opak je pravdou. Migrácia má totiž svoj priebeh, operence sami vedia, kedy si potrebujú oddýchnuť, kde sa posilniť potravou a kedy pokračovať v ceste. Preto (možno zdanlivo paradoxne) sme práve počas extrémne silného prúdenia vzduchu svedkami utlmenia ťahu. Ľudia môžu pomôcť správnym prikrmovaním.

Featured

400 sysľov z krasu sa uložilo na zimný spánok

Tlačová správa Bratislava, 27. októbra 2017 suslik picture Maros Detko 2
Sysle pasienkové patria medzi pravých zimných spáčov, súvisle prespia aj viac ako 5 mesiacov v roku. Každý syseľ má samostatnú noru hlbšiu ako 80 cm pod zemou – to je hranica, do akej na Slovensku zvyčajne premŕza pôda. V Gemerskej Hôrke a na Hrhove spali už koncom septembra všetky sysle. Je ich tu takmer 400. Neprebrali sa ani počas teplých októbrových dní babieho leta. Na jar – po zobudení – si zo svojho zimného príbytku vyhrabú novú dieru a vyjdú von. Podľa ich počtu zoológovia vedia, koľkým zvieratám sa podarilo zimu prežiť.

Featured

Sokoly červenonohé leteli na zimoviská aj cez Francúzsko

Tlačová správa Bratislava, 17. októbra 2017 Lucky Francuzsko SRW
Nad našimi hlavami sa ešte stále odohráva fenomenálne divadlo jesenného vtáčieho sťahovania. Teplé dni sú vhodné na sledovanie kŕdľov žeriavov, havranov, či pinkovitých vtákov. Krajinu križujú zo severu na juh. Naopak, pre mnoho druhov je migrácia naším územím už minulosťou – ich púť pokračuje na africkom kontinente. Týka sa to aj sokola červenonohého, ktorého migráciu sme do minulého týždňa sledovali i prostredníctvom medzinárodného sčítania na nocoviskách. Jeden zo sokolov prekvapil odborníkov trasou, akú si vybral, pretože letel cez Francúzsko. Dostal meno Lucky a vďaka cennému poznatku sa stal celebritou.

Featured

Orlica Zora z východného Slovenska navštívila 4 štáty

Tlačová správa Bratislava, 3. októbra 2017 mlada Ahel2
V lete tohto roku umiestnili slovenskí ornitológovia na šesť mláďat orlov kráľovských vysielačky. Ide o jednu z aktivít medzinárodného projektu LIFE Pannon Eagle, zameraného na ochranu orlov pred nelegálnymi aktivitami. Už v prvých mesiacoch sa podarilo získať unikátne informácie – orlica Zora , z hniezda na východnom Slovensku, navštívila doposiaľ štyri krajiny a dokázala za jediný deň preletieť 200 km.

Featured

Bez pomoci by neprežili – ľudia chránia vtáky aj pred nárazmi do vedení

Tlačová správa Bratislava,21 september 2017 Sokol raroh Chavko
Územie Slovenska je pretkané stále hustejšou sieťou elektrických vedení v rozsahu takmer 35-tisíc kilometrov. Pre vtáctvo sú drôty v dráhe ich letu nebezpečnou prekážkou. Preto ornitológovia v spolupráci s energetickými spoločnosťami realizujú množstvo aktivít, ktorými vtákom vytvárajú podmienky na ich bezpečný let, hniezdenie a lov potravy. Pomoc ľudí sa stala v prípade niektorých ohrozených druhov, akým je napríklad sokol rároh, predpokladom na ich prežitie v krajine, ktorú výrazným spôsobom človek ovplyvnil a nenávratne zmenil pôvodné podmienky prostredia.

Featured

Sysľom na Muráni bolo tesno, pomôcť prišlo 25 dobrovoľníkov

Tlačová správa Bratislava, 19. septembra 2017 sysle Maros Detko 4

Na lokalite s najväčšou hustotou sysľa pasienkového na Slovensku, v Národnom parku Muránska planina, prebehli počas augusta a septembra dôležité aktivity. Sysľom sa tu darí, preto potrebujú stále viac priestoru. Aby sa počet sysľov mohol naďalej zvyšovať, bolo potrebné rozšíriť plochu pasienkov, ktoré druh obľubuje. Tento krát pomáhali aj firemní dobrovoľníci.

Featured

Kuvikov ubúda - pomôcť môže každý

Tlačová správa Bratislava, 7. septembra 2017 Kuvik Landsfeld
Výsledky najnovšej štúdie ukázali, že populácia kuvika obyčajného na Slovensku klesá. A to dosť výrazným tempom, za posledné desaťročia sa jeho stav znížil minimálne o tretinu! Pomôcť tejto maličkej sove môžeme všetci, stačí zodpovedný prístup ku krajine a využívaniu prírodných zdrojov.

Featured

Ohrozený sokol sa po liečbe vrátil do prírody

Tlačová správa Košice, 26. augusta 2017 Sokol raroh2
V piatok predpoludním sa do prírody vrátil mladý sokol rároh. Ide o jeden z najvzácnejších druhov našej krajiny. Sokola našiel ešte v júli, neďaleko hniezda, z ktorého vyletel, člen Ochrany dravcov na Slovensku (RPS), Jozef Mihók. Ďalší člen RPS, Ján Lipták, odovzdal sokola do odbornej opatery. Po úspešnej rehabilitácii bol tento vzácny pacient pripravený na vypustenie.

Featured

Hniezdenie končí, začala jesenná migrácia vtáctva

Tlačová správa Bratislava, 24. augusta 2017 Sokol lastoviciar Jozef Chavko
Potomstvo niektorých vtáčích druhov sa ešte len učí lietať po tom, ako nedávno vyletelo z hniezda, zatiaľ čo iné sa už krátko po osamostatnení vydávajú na dlhú, náročnú cestu za teplom. Pre ornitológov tak po konci hniezdnej sezóny začína nesmierne zaujímavá časť roka. Vzácne druhy v nezvyčajne vysokých počtoch, výnimočné pozorovania, nové lokality, to všetko so sebou prináša fenomén migrácie vtáctva, ktorej jesenná etapa práve začína.

Featured

Radosť po 10 rokoch – ohrozené kane vychovali v obilí 10 mláďat

Tlačová správa 21.8.2017, Bratislava Posledne mlada lieta Noga
Celý mesiac sa na jedno nenápadné pole pri Chtelnici upriamili nádeje a očakávania ornitológov. Pšeničný lán totiž ukrýval až štyri hniezda vzácnych dravcov, kaní popolavých. Išlo o najväčší počet hniezdiacich párov na jednej lokalite od roku 2006. V polovici augusta už bolo jasné, že dobrá vec sa podarila – nad lokalitou poletovalo všetkých 10 mláďat.

Featured

Odborníci majú radosť - vzácne sokoly vychovali až 41 mláďat

Tlačová správa Bratislava, 15. augusta 2017 Fvesp krmenie
Posledné mláďa na Slovensku kriticky ohrozeného sokola červenononohého úspešne vyletelo z hniezda len pred pár dňami. Spolu 15 párov vyviedlo tento rok 41 mláďat, čo je najviac za obdobie, odkedy sa tento druh u nás pravidelne sleduje. Teraz sa budú učiť loviť a zdokonaľovať let. Od polovice augusta a najmä v septembri začnú s ďalšími sokolmi využívať spoločné nocoviská, aby sa následne vybrali na dlhý let do subsaharskej Afriky. Tým ukončia doposiaľ najúspešnejšiu hniezdnu sezónu v novodobej histórii monitoringu druhu na Slovensku.

Featured

Pomôžte pri záchrane sysľov – prosia odborníci verejnosť

Tlačová správa Bratislava,  4. augusta 2017 sysle MarosDetko4
Syseľ pasienkový je druh viazaný na pravidelne spásané, alebo kosené lúky v nížinných až podhorských oblastiach. S úbytkom dobytka a pastierov sa z krajiny vytratilo aj toto milé a obľúbené zvieratko. Snahy o návrat sysľa do slovenskej prírody sa našťastie daria i Ochrane dravcov na Slovensku. Po tom, ako sa odborníkom podarilo zachrániť sysle na viacerých lokalitách pred vyhynutím a dokonca niekde vytvoriť stabilné populácie, sa objavil problém, s ktorým potrebujú pomoc. Pytliakom sa totiž zachcelo syslieho mäsa.

Featured

Okrídlení návštevníci na oknách bytoviek. Čo robiť, keď priletia aj k vám?

sokol mysiar Peter Frnka MartinTlačová správa, Bratislava 18.7.2017

Predstavte si, že vyjdete na vlastný balkón, alebo sa pozriete z okna a na parapete zbadáte čudného vtáčika zo zahnutým zobákom. Niektorí rozoznajú, že ide o sokola. Vidno, že ide o mláďatko – pomedzi hnedé operenie mu ešte kde tu trčí aj biele páperie, aké majú mláďatká. Mám ho zobrať a nakŕmiť, alebo nechať tak? O aký druh ide? Môžem ho chytiť do ruky – neublíži on mne, alebo ja jemu? Prečo si vybral práve môj balkón? Takéto aj mnohé iné otázky si kladú ľudia pri stretnutí so sokolom myšiarom, ľudovo nazývaným pustovka, či poštolka.

Featured

Poklad v obilí

Mláďatá v hniezde. Foto M. Noga Tlačová správa 13.7.2017, Bratislava

Skutočný poklad pre ornitológov ukrýva v týchto dňoch pšeničné pole v okrese Piešťany. Na dva mesiace sa stalo hniezdiskom kaní popolavých, vzácnych a ohrozených dravcov. Na rozdiel od ostatných druhov, kane vychovávajú mláďatá priamo na zemi. Sú preto vo väčšej miere ohrozené predátormi, najmä líškami a diviakmi, ale zničiť ich môžu i prudké dažde. Najväčším nebezpečenstvom je pre ne ale kombajn. Ten pri žatve nevynechá ani kúsok z porastu a mláďatá usmrtí.

Featured

Úžasný objav! Rekordných 17 hniezd kriticky ohrozeného dravca

Tlačová správa Bratislava, 7. júla 2017 1 Mladata 2017
Nádherný sokol červenonohý slávi svoj veľký návrat. Ornitológovia dôkladne preskúmali jeho jediné hniezdisko na Slovensku a potvrdili až 17 hniezdiacich párov! Ide o obrovský úspech v prípade druhu, ktorý je na Slovensku kriticky ohrozený. Vzácna lokalita je na západe krajiny, presnú lokalitu odborníci taja v záujme ochrany druhu pred vyrušovaním.

Featured

Prvá verejná diskusia o ochrane vtáctva na elektrickom vedení bude v Košiciach

Tlačová správa Bratislava, 22. júna 2017 DSCF6483
V pondelok 26. júna sa vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach uskutoční úplne prvá verejná diskusia, týkajúca sa aktivít, zameraných na predchádzanie a elimináciu negatívneho vplyvu elektrických vedení na vtáctvo. Moderované podujatie je sprievodnou akciou nezvyčajnej výstavy s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“, ktorú si návštevníci môžu v múzeu pozrieť do konca júna. Ľudia môžu svoje otázky odborníkom položiť vopred, alebo priamo na akcii.

Featured

Vtáčia Akadémia láka ľudí do Piešťan

Tlačová správa Bratislava, 29.6.2017 DSCF6469
Počas letných prázdnin je v Piešťanoch pripravená zaujímavá atrakcia. V priestoroch Elektrárne Piešťany sa v utorok 4. júla bude konať vernisáž výstavy „Sedím na vedení a je mi dobre“. Ľudia sa môžu odfotiť na skutočnom elektrickom vedení s dravcom či bocianom v pozadí. Pripravené sú prednášky odborníkov, rady a tipy ohľadom operencov, premietanie filmov. Akcie venované vtáctvu budú pokračovať celé leto.

Featured

Pomôcť vtákom v horúčavách môže každý z nás

Tlačová správa Bratislava, 27.júna 2017 Drozd cierny Furi
Horúce júnové dni prekvapili nielen nás, ale aj hniezdiace vtáctvo. Ornitológovia zaznamenali mnohé dehydrované vtáky a preto prosia ľudí o pomoc. Tak ako sme si zvykli v zime prikrmovať operence počas chladných dní, v lete im prospeje, ak im nainštalujeme „vtáčie kúpalisko“. Nedostatkom vody počas horúcich dní trpia predovšetkým druhy žijúce v meste. Na okenný parapet či záhradku stačí dať nízku misku, napríklad z kvetináča. A potom sa môže začať nádherné prírodné divadlo.

Featured

Najobľúbenejšia sova sa vracia na Podunajsko

Tlačová správa Bratislava, 20.6. 2017 Ochrana dravcov na Slovensku Kristian Bacsa mladata plamienky
Odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS) sa po štyroch rokoch úsilia dočkali odmeny. V inštalovanej búdke úspešne zahniezdila plamienka driemavá. Za posledné 4 roky skontrolovali stovky hospodárskych budov, fariem či kostolných veží s cieľom zmonitorovať súčasný stav populácie jednej z najvzácnejších sov na Slovensku. Zároveň v rámci ochranárskych opatrení vyvesili desiatky špeciálnych hniezdnych búdok.

Featured

Vypadnuté mláďa orla kráľovského prežilo

Tlačová správa  Bratislava, 15. júna 2017 DSC00324
Orol kráľovský patrí na Slovensku medzi ohrozené druhy, záchrana každého jedinca má nesmierny význam. Zamestnancom Štátnej ochrany prírody z CHKO Ponitrie sa počas víkendu podarilo zachrániť mláďa orla kráľovského, ktoré vypadlo z hniezda. Po operácii zlomeného krídla sa nachádza v stabilizovanom stave v rehabilitačnej stanici v Nitre. Jeho osud ešte nie je jasný. Ak bude v dobrom zdravotnom stave, pokúsia sa ornitológovia opäť o umiestnenie do iného hniezda orla kráľovského. Úspešná adopcia u tohto druhu sa podarila v roku 2015 s mediálne známym Karolkom.

Featured

Odborníci sú nadšení: mláďatá sa vrátili domov!

Tlačová správa Bratislava, 8. júna 2017  Monika PTW mlada

Rok 2016 bol pre ornitológov výnimočný. Na Slovensku hniezdil rekordný počet, 5 párov kriticky ohrozeného sokola červenonohého, ktoré vychovali až 19 mláďat. Z nich 16 dostalo na nohy špeciálne krúžky, vďaka ktorým sa podarilo potvrdiť návrat dvoch mladých sokolov – samičiek, na pôvodnú lokalitu. Ide o vôbec prvý potvrdený prípad na Slovensku. Vzhľadom k vysokej úmrtnosti mláďat to ornitológovia považujú za unikát. Obe samičky sa pravdepodobne zapoja do pomoci hniezdiacim párom tak, ako je to pre tento druh typické. Dostali aj mená – Monika a Majka.

Featured

Sokola na svojom balkóne sa nemusíte báť

Tlačová správa Bratislava, 25. mája 2017 Stano Kovac sokol mysiar
V pondelok 22. mája sme oslávili Medzinárodný deň druhovej rozmanitosti. Mnoho ľudí možno prekvapí, aké široké zastúpenie vtáčích druhov možno nájsť dokonca priamo v slovenských mestách. Viaceré z nich si na ľudí zvykli až do tej miery, že si na hniezdenie vyberú črepník na balkóne, parapet, či otvor v stene. Medzi najznámejšie takto hniezdiace druhy patrí sokol myšiar. Pri prvom stretnutí s ním sú reakcie rôzne, väčšina ľudí si však zvykne a napokon sa tešia napríklad zo spestrenia všedných dní.

 

Featured

V Košiciach otvorili nezvyčajnú výstavu

Tlačová správa Košice, 17. mája 2017 Vystava 2
Košice sa stali v poradí šiestym miestom na Slovensku, kde si ľudia sadnú na skutočné elektrické vedenie a odfotia sa s letiacim dravcom. Túto zaujímavú možnosť ponúka výstava s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“. V západoslovenských mestách si ju pozrelo už viac ako 100 tisíc návštevníkov, na východ prišla prvýkrát. Utorok 16. mája sa konalo slávnostné otvorenie pre verejnosť vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach, kde ostane do konca júna. Záštitu nad výstavou prevzalo Ministerstvo životného prostredia SR.

Featured

Pozorovanie vtáctva má pozitívny vplyv na naše mentálne zdravie

Tlačová správa Bratislava, 11. mája 2017  vcelarik JozefChavko
Ak žijete v blízkosti kríkov, stromov a iných miest atraktívnych pre vtáky, tešíte sa pravdepodobne výbornému mentálnemu zdraviu. Vedci z univerzity v anglickom meste Exeter zverejnili prieskum, podľa ktorého má pobyt na čerstvom vzduchu, navyše obohatený o pozorovanie vtáctva, blahodarný vplyv na ľudskú psychiku. Pozitívnu energiu môže verejnosť načerpať už najbližšiu sobotu, 13. mája. Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so Západoslovenskou energetikou, a.s. organizujú exkurziu, ktorej trasa povedie z Devínskej Novej Vsi do Devína.

Featured

Prvé sokoly červenonohé sú už doma

Tlačová správa Bratislava, 3. mája 2017 Sokolcervenonohy samec
Ochrana dravcov na Slovensku potvrdila prílet jedného z najvzácnejších dravcov na Slovensku. Sokol červenonohý, na našom území kriticky ohrozený druh, prekonal vzdialenosť viac ako 8 000 km vzdušnou čiarou zo subsaharskej Afriky a objavil sa na svojom jedinom hniezdisku. Ornitológovia netrpezlivo čakajú na hniezdnu sezónu 2017 a veria, že aj tento rok bude pre tohto fešáka medzi dravcami úspešný aspoň tak, ako ten minulý.

Featured

Primátor Šiah na otvorení výstavy LIFE Energia

Tlačová správa Bratislava, 26. apríla 2017 Sahy 6
Unikátna výstava projektu LIFE Energia s názvom „Sedím na vedení a je mi dobre“ bude počas nasledujúcich týždňov prístupná pre verejnosť na južnom Slovensku v blízkosti Chráneného vtáčieho územia Poiplie. Expozícia originálnym spôsobom znázorňuje dôsledky používania elektriny na vtáctvo a riešenia týchto aspektov. Do 13. mája sa v Menora Saag Centrum Artis (synagóge) v Šahách môžu ľudia posadiť na elektrické vedenie a urobiť si fotku s letiacim dravcom v pozadí.

Featured

Vplyv ochladenia na vtáky - vieme im pomôcť?

Prikrmovanie 4

I keď podľa kalendára začala jar pred mesiacom, na Slovensku prevládlo chladné počasie sprevádzané snežením. Takéto výkyvy počasia ovplyvňujú nielen ľudí, ale predovšetkým živočíchy, ktoré sa s prudkými zmenami musia vyrovnať.

Featured

Fešáci medzi dravcami sa pripravujú na prílet do Európy

Tlačová správa Bratislava, 11.apríla 2017 25
Na Slovensku kriticky ohrozené sokoly červenonohé letia späť do Európy. Na základe údajov z vysielačky vieme, že ich migrácia začala už koncom marca, v súčasnosti sa pripravujú na náročný prelet nad Saharou. Predpokladaný prílet na Slovensko je koncom apríla. Blížiacu sa Veľkú noc odporúčajú ornitológovia využiť na pozorovanie vtákov, v týchto dňoch nastane druhý vrchol jarnej migrácie.

Featured

Viac než 10 vecí, ktoré ste o vtákoch nevedeli

Tlačová správa Bratislava, 30. marca 2017 Kuvicok vrabci Chavko
Prvý apríl je už tradične spájaný s Medzinárodným dňom vtáctva a je úzko spätý s menom jedného z priekopníkov ochrany prírody na Slovensku, rodákom z Brezna – Otom Hermanom. Oslavuje sa už od roku 1900 a dátum bol zámerne vybraný na obdobie, kedy k nám prilieta najviac sťahovavých vtákov – vracajú sa na svoje hniezdiská. Niektoré druhy sú medzi ľuďmi pomerne známe, viaceré dokonca opradené legendami (kuvik či iné sovy údajne prinášajúce smrť a podobne).

Featured

Sysle pasienkové sa prebudili zo zimného spánku

Tlačová správa Bratislava, 27.marca 2017  sysle branomolnar 06B5040
Po dlhej zime sa prebudili zo zimného spánku aj sysle pasienkové. Na Slovensku kedysi bežný druh patrí v súčasnosti medzi ohrozené a ochrancovia prírody preto podnikajú aj v rámci projektu LIFE Energia aktivity potrebné na jeho záchranu. Za posledné dva roky sa podarilo obnoviť populácie sysľov na dvoch lokalitách v Slovenskom krase.

Featured

Devínska hradná skala v noci ožíva

Tlačová správa Bratislava, 17.marca 2017 Vyr skalny Harvancik1
Devínska hradná skala určite patrí medzi najvýznamnejšie kultúrno-historické miesta Slovenska. Pre krásny výhľad na sútok Moravy a Dunaja a príjemné prírodné prostredie neďaleko centra Bratislavy je tiež obľúbeným miestom krátkych rodinných výletov.

Featured

Prvý vrchol jarnej migrácie nastane v najbližšie dni

Tlačová správa Bratislava, 15.marca 2017 Mysiak seversky Harvancik
V najbližšie dni očakávajú ornitológovia prvý vrchol jarnej migrácie vtákov. Tá trvá v porovnaní s jesennou kratšie, jedným z faktorov je vplyv hormónov kvôli rozmnožovaniu a pudu hniezdenia. Očakávajú sa prílety mnohých druhov vo veľkých počtoch, napríklad piniek, ktoré vytvárajú až tisícové kŕdle.

Featured

Na Slovensku zimovalo podľa sčítania takmer 800 myšiarok

Tlačová správa Bratislava, 6.marca 2017 myšiarka Peter Nociar
Myšiarka ušatá je sova s výrazne oranžovými očami a pierkami na hlave pripomínajúcimi ušká. Jej počty sa u nás v zime pravidelne zvyšujú a do ich sčítavania sa už po druhýkrát zapojila aj slovenská verejnosť. Spolu s ornitológmi narátali 792 myšiarok na 65 zimoviskách, lokality sú zverejnené na mape pod odkazom http://bit.ly/2mkAKrm. Ich kŕdle sa pomaly rozchádzajú, začína totiž obdobie hniezdenia. Samce sa uchádzajú o samičky a predvádzajú rôzne akrobatické kúsky.

Featured

Výsledky sčítania dravcov pomôžu pri ich ochrane

Tlačová správa Bratislava, 15.februára 2017 Orol kralovsky12017 mladyorol JChavko
V januári skontrolovali ornitológovia lokality s výskytom ohrozených druhov dravcov. Počty hají červených, orlov kráľovských, orliakov morských a sokolov rárohov sú už známe, získané údaje budú využité pri ich ochrane. Územia, kde sa monitoring realizoval, ako aj lokality s potvrdeným výskytom uvedených druhov, sú znázornené na mape pod odkazom http://bit.ly/2k6i5PS.

Featured

Vzácne orliaky morské zaujali takmer dve stovky milovníkov prírody

Tlačová správa Bratislava, 13.februára 2017 Exkurzia zdrz 2
Láska môže mať viacero podôb. Až takmer dve stovky milovníkov prírody sa stretlo v sobotu 11. februára na exkurzii, ktorú pripravila Ochrana dravcov na Slovensku, v spolupráci so ZSE. Majestátne orliaky morské – najväčšie dravé vtáky hniezdiace na Slovensku, sa počas zimy zdržiavajú v blízkosti Dunaja vo väčších počtoch. Na Hrušovskej zdrži, kde sa podujatie konalo, zimujú aj mnohé ďalšie druhy vtákov, viazaných na vodu. Tí, ktorých neodradilo chladné počasie, sa dočkali až 7 orliakov. Videli tiež rôzne druhy kačíc a husí, kormorány, volavky. Ide momentálne o miesto s najvyššou koncentráciou vodného vtáctva na Slovensku, súčasť Chráneného vtáčieho územia Dunajské luhy, kde sa realizuje aj projekt LIFE Energia.

Featured

Sovy nájdete aj uprostred sídliska

Tlačová správa Bratislava, 20. januára 2017 mysiarky usate Zsolt Riflik 3
Organizácia Ochrana dravcov na Slovensku realizuje od roku 1992 pravidelné sčítavanie myšiarok ušatých na zimoviskách. Získava tak cenné informácie o počte a lokalizácii zimujúcich sov. Minulý rok bola prvýkrát zorganizovaná Súťaž s myšiarkami, ktorej cieľom bolo zapojiť do mapovania zimovísk širokú verejnosť. Dosiahol sa tak rekordný údaj v rámci histórie sčítavania myšiarok ušatých na Slovensku. Vďaka pozitívnej odozve prebieha súťaž aj tento rok.

Featured

Slovensko sa cez víkend zapojí do počítania vzácnych dravcov

Tlačová správa Bratislava, 12. januára 2017 sokol raroh Jozef Chavko 2
Po tom, ako bolo minulý víkend realizované sčítanie haje červenej na nocoviskách pozdĺž rieky Morava, je termín 13.-15. január 2017 venovaný trom ďalším vzácnym druhom. Pre odborníkov, zaoberajúcich sa výskumom a ochranou dravcov, ide každoročne o najväčšiu koordinovanú akciu, vzhľadom na počet ľudí v teréne a veľkosť sledovaného územia. Na Slovensku sa počítania dravcov zúčastní približne 50 ľudí, v celej Európe to bude niekoľko tisíc nadšencov. Výsledky pomôžu pri ochrane druhov. Koordinátorom aktivity na našom území je odborná organizácia so 40 ročnou históriou, Ochrana dravcov na Slovensku. Predseda organizácie Jozef Chavko intenzívne pripravuje všetky podklady pre mapovateľov, aby bolo sčítanie perfektne zorganizované a každý vedel kam ísť a čo robiť.

Featured

Záhorie je rajom pre vtáctvo aj v zime

Tlačová správa Bratislava, 5. januára 2017 haja cervena Vojto Szucs
Územie pozdĺž rieky Moravy, ktorá tvorí hranicu našej krajiny s Českou republikou, je mimoriadne vzácnym prírodným klenotom. Keďže bola táto oblasť pre ľudí dlhé roky neprístupná, ostali tu zachované pôvodné porasty lužných lesov, mokrade, lúky. Rozmanitosť prostredia umožňuje život veľkému množstvu rôznych druhov, vrátane vzácnych druhov vtáctva. V roku 2016 tu zahniezdil jeden pár sokola rároha, dva páry orla kráľovského, jeden pár orliaka morského a sedem párov haje červenej. Práve haja červená sa v tejto oblasti vyskytuje v zime vo veľkých počtoch. Prvý januárový víkend je venovaný medzinárodnému sčítaniu tohto druhu na miestach, kde v zime nocujú aj desiatky jedincov.

Featured

V roku 2016 sa na Slovensku objavili štyri nové druhy vtákov

Tlačová správa Bratislava, 3. januára 2017  Bradan zltohlavy
Pre ľudí, ktorí sa zaoberajú ochranou prírody a najmä vtáctva, bol uplynulý rok 2016 mimoriadne zaujímavý a prínosný. Ornitológovia zaznamenali na našom území až štyri nové druhy, kriticky ohrozený sokol vyviedol rekordný počet mláďat, v rámci projektu LIFE Energia sa začalo s umiestňovaním prvkov, ktoré ochránia stovky vtákov ročne pred nárazom do elektrických vedení.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd