nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2018

KOĽKO MYŠIAROK U NÁS ZIMUJE?

VÝHERCOVIA V SÚŤAŽI S MYŠIARKAMI

Veľmi nás potešil tohtoročný záujem o Súťaž s myšiarkami. Zapojilo sa 37 priaznivcov, ktorí nám nahlásili 51 lokalít s celkovým počtom 540 myšiarok. Najviac pozorovaní bolo zo západného Slovenska. Až 50 myšiarok ušatých na jednom zimovisku bolo pozorovaných v Kolárove a v Trebišove. Počet lokalít a zimujúcich myšiarok na území Slovenska je však niekoľko násobne vyšší. Práve vďaka pomoci verejnosti sa nám aj počas tejto sezóny podarilo zachytiť nové lokality zimovísk.  

Ďakujeme všetkým našim priaznivcom, ktorí sa do súťaže zapojili. 

V žrebovaní sa šťastie usmialo na: 

1. miesto S.Ťupek, zimovisko Krakovany

2. miesto S. Greš, zimovisko Sabinov

3. miesto Š. Surňák, zimovisko Hlohovec

Výhercovia získavajú balíček produktov od lokálnych farmárov.  Aj touto cestou sa ako organizácia snažíme podporovať domáce výrobky z lokálnych zdrojov a  efektívne využívanie prírodných hodnôt našej krajiny.

Čítať ďalej...

VAROVANIE: Obete otráv toxickými látkami pribúdajú – dávajte si pozor!

titulka5 dôležitých zásad a 6 faktov, ktoré by ste mali vedieť, ak sa rozhodnete ísť von.

Pri obci Neded sa 24. októbra 2018 našli 3 uhynuté orliaky morské, okolnosti a bohaté skúsenosti s touto smutnou problematikou nasvedčujú tomu, žepríčinou bola otrava vysoko toxickou látkou.

Čítať ďalej...

Vtáky v Koši - jesenná migrácia - AKTUALIZOVANÉ

Tentokrát sme v Koši oslávili Svetový deň zvierat a najmä Európske dni vtáctva 2018!

Vedci preukázali, že pozorovanie vtáctva má blahodarný vplyv na ľudskú myseľ, teda aj na naše telo a to je predsa najlepší dôvod ísť do prírody. 1

Akciu organizovala Ochrana dravcov na Slovensku a Západoslovenská energetika, a.s. v rámci programu 3DodZSE.

Čítať ďalej...

Kuvičky vždy prekvapia

samica G p Kanianka 2018

Po nedeľňajšej hríbovačke dňa 3.6.2018 nad obcou Kanianka v Strážovských vrchoch sme si sadli nad lesnú cestu a čistili huby. Iba pár metrov pred nami sa ozývala samica kuvička vrabčieho. Porast asi 60 - 80 ročný v zložení dub 49 %, smrekovec 49%, buk 2%, no žiadna jedľa , ani smrek. Naozaj netypický biotop pre túto najmenšiu európsku sovičku.

Čítať ďalej...

Jozef Chavko: Toto hniezdo mi vyrazilo dych!

Orliak morsky MK 3

S Viktorom Prachárom*, sme dnes (27.6.2018) kontrolovali hniezdo v pohorí Malé Karpaty. Išlo o preverenie informácie od lesníkov, ktorí sa vyjadrili, že v ich oblasti hniezdi orol kráľovský. Na naše veľké prekvapenie som na lokalite zistil, že prilietajúca samica nie je druhom, ktorý sme čakali, ale že ide o orliaka morského (na fotografii možno poznať samicu podľa medzery v ľavom krídle). Samici z pazúrov visela korisť, najskôr zvyšky srnčaťa (noha s kopýtkom), samozrejme orliaky srnča neulovili, zrejme ho našli usmrtené po aktuálne prebiehajúcej žatve a kosbe na poliach. Na lokalite sa objavil aj samec, ktorý len opatrne z diaľky pozoroval situáciu. Potom sme uvideli aj vyletené mláďa, asi 100 m nad hniezdom.

Čítať ďalej...

Posvieť si na fešáka – verejnosť na pomoc sokolovi červenonohému

Fvesp JChavkoSokol červenonohý na Slovensku

Na konci 90-tych rokov u nás hniezdilo 60 až 70 párov sokola červenonohého (kobcovitého). Na niektorých lokalitách juhozápadného a juhovýchodného Slovenska to bol takmer bežný druh. Výrazné zmeny poľnohospodárskej krajiny (vrátane chemizácie prostredia) spôsobili, že sa tento sokol, pre sfarbenie samčeka ľudovo nazývaný aj dymový, začal z prírody vytrácať. Napokon, v roku 2012, už na Slovensku nebol zistený ani jediný pár.

Práve vtedy sme sa pustili do ambicióznej misie – zabrániť úplnému vymiznutiu druhu zo slovenskej prírody. V piatich Chránených vtáčích územiach (CHVÚ), kde v minulosti hniezdil, sa začal realizovať projekt „LIFE REDFOOT“ s podporou Európskej únie. Postupne sa potvrdil kladný výsledok inštalácie búdok, výsadby stromov, zmeny hospodárenia či intenzívneho monitoringu – návrat sokola červenonohého na Slovensko a úspešné hniezdenie!

Od roku 2013 počet párov vzácneho druhu rastie. Doposiaľ najvyšší zaznamenaný počet vyletených mláďat – 43, nás potešil v roku 2018, kedy na spoločnej lokalite hniezdilo rekordných 18 párov. Jedná sa o jediné známe hniezdisko druhu, paradoxne pod najväčším tlakom z hľadiska intenzívneho využívania ornej pôdy.

Čítať ďalej...

Najväčší slovensko-český festival mimovládok - prednášky aj exkurzie v Nitre a okolí

PozvánkaMmil Laborecka Beskydske predhorie

15.-16. júna sa na Výstavisku Agrokomplex Nitra a na zaujímavých lokalitách v okolí uskutoční jedinečné podujatie s názvom Ekofestival,ktorého súčasťou je i konferencia.

Do príprav sme sa zapojili aj my, z programu konferencie vyberáme aktivity, kde sa dozviete viac o našej práci:

Čítať ďalej...

Oznámenie o ochrane osobných údajov

Milí naši členovia, sympatizanti, priatelia, priaznivci a podporovatelia,

radi by sme vás aj naďalej informovali o našej činnosti a podieľali sa s vami o všetky novinky, zaujímavosti a správy zo sveta dravcov a ich ochrany.

V súvislosti s novými pravidlami v oblasti ochrany osobných údajov (GDPR) by sme vám chceli dať vedieť, že okrem ochrany dravcov sa dobre staráme, a naďalej budeme starať, aj o vaše osobné údaje v našich informačných systémoch.

Viac o tom, ako narábame a budeme narábať s vašimi osobnými údajmi nájdete v dokumente Oznámenie o ochrane osobných údajov, ktorý vysvetľuje, aké osobné údaje budeme spracúvať, akým spôsobom, prečo a pod., a tiež aké práva máte pri našom nakladaní s vašimi osobnými údajmi.

Ďakujeme vám za podporu a za to, že ste s nami.

Vaša
OCHRANA DRAVCOV NA SLOVENSKU

Devínski letci - exkurzia

S ornitológmi za vtáctvom Devínskej Kobyly Syslovske polia vyrez
Príďte zistiť, aká rozmanitá je vtáčia ríša a príroda vôbec, oslávte s nami aj tohoročný Medzinárodný deň sťahovavého vtáctva!

Stretneme sa v sobotu 12. mája 2018 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec).

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku