nase sk dravce2

nase sk sovy2

Slovensko pritvrdzuje v boji proti vtáčej kriminalite

Tlačová správa Bratislava, 16.novembra 2016 Falco Gabor Morvai Szilard
V poslednom období sa stretávame s nelegálnymi prenasledovaním vtákov, najmä trávením. Aj za uplynulý rok sme boli svedkami uhynutých vzácnych orlov kráľovských, sokolov rárohov, hají červených a ďalších druhov. Ochrana dravcov na Slovensku prichádza s novým projektom, ktorého hlavným cieľom je zvýšenie efektivity vyšetrovania nezákonnej činnosti, predovšetkým ilegálneho trávenia dravých vtákov.

 

„Na Slovensku majú nelegálne aktivity, obzvlášť v spolupôsobení s inými faktormi, vysoký negatívny vplyv na mnohé vzácne druhy dravcov. Orol kráľovský i sokol rároh sa v uplynulých desiatich rokoch stali obeťami nelegálnych činov zhodne v počte 19 jedincov. V prípade orla kráľovského je alarmujúci fakt, že tento počet predstavuje v podstate polovicu západoslovenskej populácie, ktorá je veľmi krehká – už 10 rokov jej veľkosť nenarástla ani o jediný pár. Najčastejšie sa stretávame s vyloženými otrávenými návnadami. Dravce plnia v prírode dôležitú sanitárnu funkciu - požierajú aj uhynuté živočíchy a práve to sa im stáva osudným. Po požití takejto návnady u nich dochádza spravidla k rýchlej a veľmi bolestivej smrti. Používané jedy patria v EÚ medzi zakázané látky a sú nebezpečné aj pre ľudí, či domácich miláčikov,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku.

 

„Slovensko je v porovnaní s viacerými európskymi krajinami na dobrej ceste k riešeniu nelegálnych aktivít cielených na vtáctvo. Dôvodom je najmä ochota spolupráce a priamej participácie Ministerstva vnútra SR, zastrešujúceho procesy vyšetrovania. Od októbra 2016 sa oficiálne začal medzinárodný projekt pod skráteným názvom LIFE PannonEagle. Cieľom projektu je ochrana orla kráľovského, sokola rároha a ďalších druhov v partnerských krajinách, so zameraním na prevenciu, odhaľovanie a riešenie prípadov nelegálnych aktivít. Z veľkej miery je projekt odovzdaním bohatých skúseností maďarských kolegov s úspešným projektom LIFE Helicon. Zaujímavou aktivitou, ktorá sa v Maďarsku aj v iných krajinách Európskej únie osvedčila a bude realizovaná aj na Slovensku, je využitie špeciálne vycvičeného psa pri hľadaní otrávených návnad a ich obetí v teréne. Najdôležitejšou ambíciou nového projektu je zvýšenie úrovne prevencie nelegálnych aktivít a zvýšenie objasnenosti odhalených prípadov,“ vysvetľuje Zuzana Guziová, manažérka projektu.

 

Úvodné stretnutie k projektu „Ochrana orla kráľovského prostredníctvom znižovania mortality zapríčinenej človekom v Panónskom regióne“ sa konalo 16. novembra v Bratislave. Stretnutia sa zúčastnili odborníci z Maďarska a zo Slovenska. Projekt bol podporený Európskou úniou v rámci programu LIFE a významnou mierou prispieva k zlepšeniu stavu kritériových druhov vtákov v územiach siete Natura 2000.

 

Pre ďalšie informácie kontaktujte:
Informácie o prípadoch nelegálnych aktivít: Lucia Deutschová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. , 0903 219 524
Informácie o projekte: Zuzana Guziová, projektová manažérka, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0907 503 844

Tlačové správy r.2016

Copyright © 2015. All Rights Reserved.