nase sk dravce2

nase sk sovy2

Napájadlo pre vtáky nám spríjemní letné dni

Tlačová správa V Bratislave, 12.júla 2016 Vcelar lesny JanSvetlik c2
Teplé a prázdninové dni si mnohí z nás užívajú vonku v prírode – na kúpalisku, pri jazere, v záhrade či na iných miestach. A práve počas leta, keď máme viac času, môžeme vtáctvu navôkol veľmi pomôcť. Tak ako sme si zvykli v zime prikrmovať operence počas chladných dní, v lete im prospeje, ak im nainštalujeme „vtáčie kúpalisko“. Nedostatkom vody počas horúcich dní trpia predovšetkým druhy žijúce v meste. Na okenný parapet či záhradku stačí dať nízku misku, napríklad z kvetináča. A potom sa môže začať nádherné prírodné divadlo.


„Vtáctvu sa dá pomôcť mnohými spôsobmi. Medzi najznámejšie metódy patrí vyvesovanie vtáčích búdok v hniezdnom období či prikrmovanie najmä v zimných dňoch. Teraz môžeme našim operencom výrazne pomôcť s prežívaním letných horúčav. Vhodným spôsobom je budovanie alebo inštalácia vodných napájadiel či kúpalísk. Vtáctvo sa podľa niektorých štúdií venuje starostlivosti o svoje operenie až polovicu svojho života. Len vďaka nemu môže prekonávať vzdialené prekážky, hľadať si potravu, či byť atraktívny pre svojho partnera. Operenie je teda životne nutné mať v optimálnom stave a aj preto sa vtáky pomerne často kúpu. Vodnú plochu využívajú i na pitie. Pravidelný prísun k vode môže byť dôležitý pre prežitie najmä pre mestské populácie vtáctva. Na dehydratáciu, či prehriatie organizmu môžu hynúť zväčša mladé jedince - tohtoročné mláďatká,“ vysvetľuje Roman Slobodník z Ochrany dravcov na Slovensku.


„Jednoduchý spôsob pomoci predstavuje inštalácia malého napájadla, či vtáčieho kúpaliska vo forme misky s vlažnou vodou. Môžeme do nej vložiť konárik či kamene pre lepší prístup k vode. Je dobré použiť plytšiu nádobu – napríklad z kvetináča, aby sa v nej vtáky neutopili. Inštalujeme ju do polotieňa, aby sme zabránili prehriatiu vody. Napájadlo nedávame na miesta s hustým porastom, kde sa vtáky necítia bezpečne z dôvodu možnej predácie - najmä vo forme mestských mačiek. Dôležité je vodu pravidelne obmieňať a v prípade, že s dostupnosťou vody pre operence začneme, vytrvať najmä počas horúcich dní až do konca leta. Vtáky si zdroj rýchlo nájdu a v prípade opakovanej návštevy si toto miesto aj zapamätajú. Sýkorky, pinky, kanáriky, drozdy, či stehlíky patria medzi častých návštevníkov najmä v skorých ranných či obedňajších hodinách. Kochanie sa pohľadom na striekajúce kvapky vody od trepotu vtáčích krídel nám zaručene spríjemní letné dni,“ uzatvára Slobodník.

 

Pre viac informácií prosím kontaktujte: Roman Slobodník, 0907 026107, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., Jozef Chavko, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Tlačové správy r.2016

Copyright © 2015. All Rights Reserved.