Featured

Polícia v Maďarsku zatkla dvoch poľovníkov, viní ich zo smrti vzácnych dravcov

program-cezhranicnej-spoluprace-logo

Snimka_obrazovky_2014-03-07_o_13.22.38Tlačová správa Bratislava, 7.3.2014

Pred niekoľkými dňami zatkla maďarská polícia dvoch poľovníkov, ktorí sú obvinení zo zodpovednosti za otravu kane močiarnej a orla kráľovského, ako aj ďalších deliktov. Otravy vzácnych druhov vtáctva na území krajiny nadobúdajú hrozivé rozmery už niekoľko rokov. Vďaka novému projektu, v rámci ktorého bol špeciálne vycvičený pes na vyhľadávanie uhynutých živočíchov a jedov, sa podarilo odhaliť už niekoľko prípadov nelegálnej činnosti.

Maďarským odborníkom sa podarilo zozbierať dostatok dôkazov na usvedčenie páchateľov, ktorí sú nie len členmi miestneho poľovníckeho združenia, ale dokonca sú v združení na plní úväzok zamestnaní. Oboch mužov polícia zatkla a čakajú na súd. Maďarskí odborníci realizujú projekt, zameraný predovšetkým na ochranu orla kráľovského pred nelegálnou činnosťou. Nemecký ovčiak menom Falco bol špeciálne vycvičený na to, aby v teréne vyhľadal uhynutého živočícha a toxické látky. Najčastejšie používanou látkou na usmrcovanie živočíchov je karbofurán. Pes musí byť pri nájdení otráveného živočícha veľmi opatrný, pretože v prípade konzumácie len malej časti by mohol okamžite uhynúť, karbofurán je totiž vysoko toxický jed, ktorý už pri malej koncentrácii zabíja svoju obeť okamžite.

„Dôvodom nezákonného usmrcovania dravcov je nenávisť určitej skupiny obyvateľstva voči nim, plynúca z mylnej a hlúpej domnienky, že dravce sú zodpovedné za znižovanie populácie lovnej zveri. Prípady takzvanej vtáčej kriminality, keď sa obeťou trestného činu stávajú vtáky rôznych druhov, evidujeme aj na Slovensku. Travičstvo je jedným z najrozšírenejších spôsobov nelegálneho usmrcovania vtáctva, najmä v nížinných oblastiach. Spolupracujeme s maďarskými kolegami a veríme, že aj vďaka úspešnému vyšetrovaniu sa podarí túto vážnu hrozbu pre celkovú biodiverzitu v krajine eliminovať.“ - hovorí Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) a dodáva: „Obeťou otráv sa stávajú predovšetkým zdochlinožravé druhy, kam patrí aj orol kráľovský. Na území Slovenska sme za posledných 11 rokov zaznamenali 10 prípadov úhynu orla kráľovského v dôsledku otravy karbofuránom. Okrem toho bolo 6 jedincov zastrelených a v dvoch prípadoch evidujeme vykradnutie hniezda. Najviac prípadov pochádza zo západného Slovenska, kde je situácia naozaj vážna, keďže nelegálna činnosť vytláča orly z nížiny a je príčinou stagnácie populácie.“ – uzatvára Deutschová.

Jedinečné psa Falca sme mali možnosť vidieť priamo pri práci aj na Slovensku, keď svoje schopnosti predviedol v rámci medzinárodnej konferencie na ochranu orla kráľovského, ktorú organizácia Ochrana dravcov na Slovensku organizovala v októbri 2013 v Bratislave.

Na Slovensku sa prevencia, odhaľovanie a riešenie prípadov nelegálnej činnosti realizuje aj vďaka projektu Ochrana a výskum vtáctva bez hraníc HUSK/1101/2.2.1./0336, podporeného v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Maďarská republika - Slovenská republika 2007 – 2013.

- KONIEC –

Ďalšie informácie:

  1. Lucia Deutschová, RPS, 0911 219 520
  2. Informácie o maďarskom projekte: imperialeagle.hu

Snimka_obrazovky_2014-03-07_o_13.22.57

​ 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd