ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Ochrana orla krikľavého na Slovensku

Conservation of Aquila pomarina in Slovakia

Správa pre verejnosť

AquPom layman web

Ak Vás zaujímajú informácie o projekte Ochrana orla krikľavého na Slovensku a jeho výsledkoch, môžete si stiahnuť túto Správu pre verejnosť.

Film online

filmSK

Film Spoločne chránime orla krikľavého si môžete pozrieť už aj online

TV Central

TV Central

22.5. 2015 členovia projektového timu porozprávali o realizácii projektu v magazíne nitrinskej TV CENTRAL Celý rozhovor si môžete pozrieť tu.

RTVS

rtvs-spravy

RTVS informuje o projekte Ochrana orla krikľavého na Slovensku

Prihlásenie

Príbeh jedného hniezda

Príbeh jedného hniezda Bolo raz jedno hniezdo. A nebolo to len také obyčajné hniezdo. Bolo to hniezdo orla krikľavého v Slovenskom krase. Tento krásny dravec si svoje hniezdo postavil na lipe, ktorá bola zlomená a opretá o jaseň. Toto hniezdo bolo nestabilné a mohlo ohroziť hniezdenie.

Naši odborníci, ktorí sa venujú monitoringu a ochrane orlov krikľavých, sa preto rozhodli v čase, keď orly v roku 2013 odleteli na zimoviská, pôvodné hniezdo z lipy zhodiť a postaviť nové, na pevnej podložke, umiestn...enej v korune susedného jaseňa. Na jar 2014 sa orly vrátili a obsadili nové hniezdo. Radosť veľká - naša, aj ich smile emoticon Rozhodnutie zameniť krehké hniezdo za stabilné sa ukázalo ako správne aj v súvislosti s udalosťami - ktoré nasledovali. V máji 2014 sa Slovenskom prehnala silná víchrica, ktorá neobišla ani Slovenský kras. Samica v tom čase zahrievala svoju znášku. Veľa stromov na okolí víchrica vylámala, ale jaseň ostal pevne stáť. V júli sme na hniezde našli krásne, zdravé mláďatko vo veku asi 35 dní. Tieto okamihy sú najkrajšou odmenou za našu prácu. V roku 2015 bolo potrebné zabezpečiť, aby bolo hniezdo uchránené pred lesohospodárskymi zásahmi, pretože popadané stromy sa začali zvážať, s úradmi sme preto dohodli obmedzenie prác tak, aby nezasiahli do biotopu orla a aby sa zrealizovali najneskôr do konca marca. Okrem toho bolo treba hniezdo vyčistiť od veľkých konárov, ktoré sa doň po víchrici zapierali. V rámci projektu LIFE na ochranu orla krikľavého sme počas uplynulých piatich rokov (2011-2015) nainštalovali 70 hniezdnych podložiek, ktoré orly s obľubou využívajú. Všetko sme stihli ešte pred ich návratom zo zimovísk, takže keď priletia, budú si mať z čoho vyberať. Veríme, že aj jaseň sa bude tento rok tešiť z obsadenia svojho hniezda.

Autor fotografie a zážitkov: Miro Dravecký

 

LIFE09 NAT/SK/000396

Copyright © 2012-2016. All Rights Reserved.