ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Ochrana orla krikľavého na Slovensku

Conservation of Aquila pomarina in Slovakia

Správa pre verejnosť

AquPom layman web

Ak Vás zaujímajú informácie o projekte Ochrana orla krikľavého na Slovensku a jeho výsledkoch, môžete si stiahnuť túto Správu pre verejnosť.

Film online

filmSK

Film Spoločne chránime orla krikľavého si môžete pozrieť už aj online

TV Central

TV Central

22.5. 2015 členovia projektového timu porozprávali o realizácii projektu v magazíne nitrinskej TV CENTRAL Celý rozhovor si môžete pozrieť tu.

RTVS

rtvs-spravy

RTVS informuje o projekte Ochrana orla krikľavého na Slovensku

Prihlásenie

Foto_1_Preberanie orla kriklaveho vo voliére Zachrannej stanice Zazriva, autor Miroslav LehockyTlačová správa Bratislava, 23.7.2012

Zaujímavý príbeh vernosti sa odohral v živote jedného páru orlov krikľavých v Chránenom vtáčom území Slovenský Kras.

Koncom mája bol v záhrade rodinného domu v obci Hrušov nájdený jedinec orla krikľavého (Aquila pomarina), ktorý nehybne ležal v tráve ale bol bez viditeľných znakov poranenia. Neďaleko bol iný – zdravý - orol, zrejme jeho druh. Nehybný jedinec bol prechodne umiestnený na Správe Národného parku Slovenský kras v Brzotíne a neskôr prevezený do Rehabilitačnej stanice v Zázrivej. Vďaka starostlivosti a dlhoročným skúsenostiam správcu stanice s rehabilitáciou dravcov aj iných živočíchov, orol v Zázrivej zosilnel a po troch týždňoch bol pripravený na opätovný návrat do prírody.

Na záchrannej akcii sa podieľala Ochrana dravcov na Slovensku, ktorá sa venuje problematike ochrany hniezdnej populácie orla krikľavého na území Slovenska v rámci projektu LIFE09NAT/SK/000396 "Ochrana orla krikľavého na Slovensku", podporeného Európskou komisiou prostredníctvom finančného nástroja pre životné prostredie LIFE - Príroda.

Foto_2_Vylieceny orol kriklavy pred vypustenim do prirody_autor Miroslav DraveckyOrol bol vypustený neďaleko Jablonovského sedla známeho ako Soroška v blízkosti obce Hrušov, kde bol nájdený. Na lokalite sa v tom čase vyskytoval aj iný jedinec orla krikľavého. Krúžil nad obcou akoby niečo „hľadal“.

„Orla sme opatrne položili na zem a čakali ako sa bude správať. Ani nie po 10 sekundách, orol niekoľkokrát silne mávol krídlami, vzniesol sa do vzduchu a plachtivým letom sa od nás vzdialil asi 150 m. Stúpavé prúdy ho veľmi rýchlo vyniesli do výšky asi 100 m a potom sa orol začal vracať k nám. Vtedy sme si všimli, že druhý orol už letí k nemu. Obávali sme sa, či nezačne súboj. No na naše prekvapenie druhý orol začal robiť hojdačky vo vzduchu vedľa „nášho“ a zjavne sa tešil. Neustále obletával vypusteného orla a akoby vyjadroval radosť, že po takmer 4 týždňoch našiel svojho „strateného“ druha. Orly spolu krúžili nad Hrušovom asi 30 minút a potom odleteli“, opisuje ukončenie záchrannej akcie Miroslav Dravecký z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Zachránený orol bol označený ornitologickým krúžkom BL 858 a odčítateľným svetlomodrým plastovým krúžkom s identifikačným kódom 8W. Jeho osud tak bude ďalej sledovaný.

Kontakt:

RNDr. Miroslav Dravecký, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0908 325 218

Ing. Zuzana Guziová, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0907 503 844

foto: (1) Miroslav Lehocký, (2) Miroslav Dravecký

LIFE09 NAT/SK/000396

Copyright © 2012-2016. All Rights Reserved.