Odborníci z Európy sa spojili, aby upriamili pozornosť na problematiku otráv voľne žijúcich živočíchov
Featured

Odborníci z Európy sa spojili, aby upriamili pozornosť na problematiku otráv voľne žijúcich živočíchov

Otrávená návnada, ktorú páchateľ napustil nebezpečným jedom a v jej okolí uhynuté dravé vtáky. S takýmto obrazom sa stretneme nielen na Slovensku, ale prakticky v celej Európe.

Viac než 70 organizácií a subjektov sa spojilo v spoločnej iniciatíve, vďaka ktorej bol 1. marec vyhlásený za Európsky deň proti otravám voľne žijúcich živočíchov. Tento deň je apelom na európske aj národné inštitúcie, aby kládli dôraz na dôsledné a systémové riešenie tohto problému.

Na Slovensku sa každý rok vyskytnú prípady úmyselne otrávených voľne žijúcich živočíchov. „Za viac než dvadsať rokov, počas ktorých sa tejto téme naša organizácia venuje, sme videli stovky otrávených dravcov. Prípady sa týkali aj takých ohrozených druhov, ako sú orol kráľovský, orliak morský, sokol rároh či haja červená,“ uvádza Tomáš Veselovský z Ochrany dravcov na Slovensku.

Úmyselná otrava dravých vtákoch je nepochopiteľná ľudská činnosť, ktorá pri súčasnom stave poznania nemôže byť spoločensky tolerovaná. „Otrávené návnady vo voľnej prírode sú nebezpečné aj pre spoločenské zvieratá, napríklad psy a rovnako aj pre ľudí, ktorí by s návnadou náhodne prišli do kontaktu. Páchatelia často používajú jedovaté chemické látky, ktoré sú už v minimálnych množstvách mimoriadne nebezpečné pre akýkoľvek živý organizmus. Navyše, mnoho týchto chemických látok sa do organizmu vstrebáva aj cez pokožku, nie len konzumáciou,“ dodáva Veselovský.

Jed v telách otrávených zvierat ostáva, čo môže spôsobiť reťazovú reakciu úhynov. „Mnoho dravých vtákov uprednostňuje konzumáciu uhynutých zvierat pred lovom živej koristi. Šetria tak energiu, ktorú by vynaložili na lov. V prípade otrávených návnad sa im to stáva osudným. Typickým príkladom je haja červená, ktorej ochrane sa venujeme v rámci projektu LIFE Eurokite. Len za posledných 5 rokov sme v oblasti Záhoria našli 12 otrávených hají. Pritom na celom Slovensku je len 40 hniezdiacich párov,“ dopĺňa Veselovský.

Aj v zahraničí sú úmyselné otravy voľne žijúcich živočíchov veľkým problémom. „Napríklad, v roku 2021 bolo v okolí obce na severe Maďarska nájdených 118 otrávených zvierat, z prevažnej väčšiny išlo o dravé vtáky. Ochranári so špeciálne vycvičeným psom vtedy našli aj 132 otrávených návnad, ktoré boli porozhadzované prakticky po celom širšom okolí obce. Taktiež sú známe prípady rozsiahlych otráv supov v Španielsku, či v balkánskych krajinách,“ informuje Veselovský.

Mnoho odborníkov si uvedomuje vážnosť situácie. Preto sa viac než 70 organizácií a subjektov z 22 krajín Európy rozhodlo spojiť do spoločnej iniciatívy. Vďaka tomu bol 1. marec vyhlásený za Európsky deň proti otravám voľne žijúcich živočíchov. Odborníci tým chcú upriamiť pozornosť verejnosti na alarmujúcu situáciu a apelovať na európske a národné inštitúcie, aby kládli dôraz na dôsledné a systémové riešenie tohto problému.

Doplňujúce informácie:

  • Viac informácií o európskej iniciatíve je dostupných na webe: https://stopwildlifepoisoning.eu/
  • Petíciu s výzvou pre európske inštitúcie môžete podpísať tu: Petícia CPEW
  • Medzinárodný projekt LIFE Eurokite: "Cezhraničná ochrana haje červenej v Európe, znížením mortality spôsobenej človekom", (LIFE18 NAT/AT/000048), podporila Európska únia v rámci programu LIFE a Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky ako spolufinancovateľ. Vyjadrené názory a stanoviská sú však len názormi autora (autorov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie a agentúry CINEA. Európska únia ani orgán poskytujúci granty za ne nemôžu niesť zodpovednosť.
  • Viac informácií o projekte nájdete na stránke: www.life-eurokite.eu

ilustračná fotka: Otrávená haja červená (autor: J. Svetlík)

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu