nase sk dravce2

nase sk sovy2

r.2020

Tlačové správy r. 2020

Za nižší počet mláďat najvzácnejšieho sokola môže menej potravy

sokol cervenonohy samica JChavko dravce.skSokol červenonohý je najvzácnejším druhom sokola, aký hniezdi na území Slovenska. Po tom, ako sa jeho populácia v roku 2012 ocitla na hranici vyhynutia (žiadne potvrdené hniezdenie), sa odborníkom podarilo zabrániť najhoršiemu. Počet hniezdiacich párov tohto zaujímavého a atraktívneho dravca začal postupne rásť.

Čítať ďalej...

Vedenia vysokého napätia, do ktorých naráža vtáctvo, budú bezpečnejšie

Prenosove vedenieNa Slovensku je 35 tisíc kilometrov nadzemných elektrických vedení. Tvoria relatívne hustú sieť a pokrývajú značnú časť nášho územia. Za pomerne krátke obdobie ich existencie sa vtáctvo nedokázalo novým prekážkam vo svojom prostredí prispôsobiť, preto dochádza k stretom, z ktorých väčšina má fatálne dôsledky. Je to daň za naše pohodlie.

Čítať ďalej...

Bez pomoci ľudí by sokol rároh na Slovensku vyhynul

rarohy DNAPred tridsiatimi rokmi hniezdilo na Slovensku len niekoľko párov, ohrozených vykrádaním hniezd, ťažbou lesných porastov – prirodzeného hniezdneho prostredia a zánikom pasienkov, kde žili sysle – častá korisť. Hniezda sa strážili, ostalo u nás niekoľko párov. Ak by zmizol úplne, jeho návrat by bol veľmi ťažký. Reč je o sokolovi rárohovi. U nás patrí medzi najvzácnejšie druhy, populácia je veľmi krehká a odkázaná na pomoc človeka.

Čítať ďalej...

Kamery na hniezdach dravcov prinášajú prevratné zistenia

sokol cervenonohy mladatka titulkaOd mája má verejnosť možnosť postupne sledovať naživo hniezdenie myšiarky ušatej, sokola myšiara či u nás jedného z najvzácnejších druhov, sokola červenonohého. Už prvé dni prenosu priniesli mimoriadne zaujímavý a nečakaný vývoj. Hniezdenie potrvá už len zopár dní, kým mláďatá hniezda opustia.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.