nase sk dravce2

nase sk sovy2

r.2020

Tlačové správy r. 2020

Sovy na sídliskách – neberte ich k sebe domov a nechajte ich hniezdiť

mladatko mysiarky detail dravce.sk titulka22. máj je medzinárodným dňom biologickej rozmanitosti. Čoraz viac druhov preniká aj do miest a obcí. Na život medzi ľuďmi si zvykla tiež roztomilá sova – myšiarka ušatá. Aktuálne vrcholí obdobie, kedy si ľudia všímajú mláďatká sov. Najčastejšie ich nájdu sedieť na zemi alebo na strome, prípadne ich počujú za šera či v noci pískať, a tak pýtať potravu od svojich „rodičov“. Odborníci riešia denne niekoľko dotazov, ako správne postupovať.

Čítať ďalej...

Kriticky vysoká návštevnosť vo vzácnej lokalite je hrozbou pre vtáctvo aj bezpečnosť ľudí

titulkaNa Slovensku je len jediné miesto, kde pravidelne hniezdi drop veľký a sokol kobcovitý. Ide o u nás kriticky ohrozené druhy. Uvedenou lokalitou je Chránené vtáčie územie Sysľovské polia. Vstup a vjazd do územia je prísne limitovaný vyhláškou. Napriek označeniu a zákazovým značkám tam však denne nelegálne prúdia stovky cyklistov, korčuliarov, chodcov, bez akejkoľvek kontroly.

Čítať ďalej...

Príroda zažíva nápor, odborníci prosia o pomoc

orliak morsky J Chavko zmenseneZavreli nám reštaurácie, kaviarne, bistrá, nákupné centrá, zakázali verejné podujatia a stretávanie v skupinách. Útechu nachádzame mnohí v prírode, tráviť čas na čerstvom vzduchu sa v tomto období rozhodlo omnoho viac ľudí, ako za "bežných" okolností. Prístupové cesty k populárnym miestam sú lemované autami a človeka stretnete prakticky všade. Žiaľ, správanie je často bezohľadné; vstup do prísne chránených častí vzácnych území, pošliapanie ohrozených rastlín, vyrušovanie živočíchov, ktorí teraz prežívajú jedno z najkritickejších období. Príroda zažíva obrovský nápor a ak sa nezačneme správať ohľaduplne, dôsledky môžu byť veľmi smutné.

Čítať ďalej...

Pozorovanie vtáctva vám spríjemní obmedzený režim a zlepší náladu

monitoring dravce.sk titulkaMohlo by sa zdať, že nariadeným pobytom v domácom prostredí sme odrezaní od akéhokoľvek kontaktu s prírodou. Nemusí to tak byť, pretože príroda si našla cestu, ako preniknúť do miest a obcí. Výnimkou nie je vtáctvo, ktoré je v jarnom období najaktívnejšie. Aktuálne nám intenzívne spríjemňuje pre mnohých neľahké obdobie. Prinášame zopár tipov pre záujemcov o pozorovanie vtáctva zo svojich balkónov, terás, či len tak, z okna.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku