nase sk dravce2

nase sk sovy2

Pozrite si prvé videá zo série vtáctvo a elektrické vedenia okolo nás

Elektrické vedenia tvoria v krajine neprirodzenú bariéru a prekážku pre mnohé druhy živočíchov. Najviac však na ich prítomnosť dopláca voľne žijúce vtáctvo. Letiace vtáky sú ohrozené nárazmi do vedení, ktoré si nestihnú včas všimnúť. Najmä dravé vtáky radi využívajú elektrické stĺpy 22 kV vedenia ako odpočinkové stanovište, či na lov koristi. Čo sa však stane, keď pri dosadaní prepoja dva vodiče? Ako tomu vieme zabrániť a ochrániť ich?

Pozrite si nové videá zo série krátkych videí s názvom Vtáctvo a elektrické vedenia okolo nás: TU. Séria videí bola vytvorena vďaka projektu "Zvýšenie povedomia o znižovaní úmrtnosti voľne žijúcich živočíchov spôsobenej človekom", spolufinancovaného Vládou Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska prostredníctvom Medzinárodného vyšehradského fondu a projektu LIFE Danube Free Sky "Medzinárodná ochrana vtáctva pozdĺž Dunaja", ktorý podporila Európska únia v rámci programu LIFE. Poslaním Medzinárodného vyšehradského fondu je rozvíjať myšlienky trvalo udržateľnej regionálnej spolupráce v strednej Európe.

 

  • 1. Vtáky a elektrické vedenia – video venované úvodu do problematiky: TU

  • 2. Zásahy elektrickým prúdom – prečo a kedy nastávajú? TU

Videá venované rizikám zásahu elektrickým prúdom, ktorého následky sú pre vtáctvo vo väčšine prípadov fatálne:

  • 3. Bezpečné elektrické stĺpy pre vtáctvo – ako predísť zásahom prúdu? TU

Vtáky, najmä tie lietajúce v kŕdľoch, ohrozujú nárazy do elektrických vedení. Ktoré druhy sú najohrozenejšie a aké opatrenia sa nám osvedčili sa dozviete v ďalších častiach:

  • 4. Nárazy vtákov do elektrických vedení - príčiny a následky TU

  • 5. Bezpečné elektrické vedenia pre vtáctvo - ako predísť nárazom? TU

 

 

Copyright © 2015. All Rights Reserved.