nase sk dravce2

nase sk sovy2

Súťaž s myšiarkami

mysiarkaPo roku prichádza opäť obľúbená Súťaž s myšiarkami. Dajte nám vedieť o zimovisku myšiarok ušatých a vyhrajte skvelé ceny!

Na troch výhercov čakajú 30€ poukážky do internetového obchodu Sashe.sk, v ktorom nájdete ručne vyrábané veci od šikovných dizajnérov a remeselníkov.

Ako súťažiť?

Pošlite nám adresu miesta, kde zimujú myšiarky ušaté a ich počet (čím presnejšie, tým lepšie), na mailovú adresu Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo cez messenger Ochrany dravcov na Slovensku. Uvítame, keď k informáciám o zimovisku pripojíte aj dokumentačnú fotografiu stromov, na ktorých myšiarky zimujú. Nejde o umeleckú, ale o dokumentačnú fotografiu.

Súťaž sa končí 14. februára 2021 o polnoci. Mená výhercov oznámime na webe a facebooku Ochrany dravcov na Slovensku.

Podarí sa nám nájsť viac zimovísk ako minulý rok?

 

Výsledky

Do šiesteho ročníka Súťaže s myšiarkami zapojilo 53 súťažiacich, ktorí nám nahlásili 58 zimovísk a 1062 zimujúcich myšiarok!

Spomedzi súťažiacich sa usmialo šťastie na:

V. Jabrocká (zimovisko Bánovce nad Bebravou)

J. Mráz (zimovisko Sap)

M. Blahová (zimovisko Šiomonovany)

Všetkým mapovateľom ďakujeme za poskytnuté údaje, ktorými prispeli k poznaniu a ochrane zimovísk myšiarok ušatých.

Aktivity našich členov ako aj Súťaž s myšiarkami podporila Západoslovenská energetika, a.s., v rámci programu 3DodZSE - Dávame Domov Dravcom, tento rok prostredníctvom Nadácia ZSE. Ďakujeme! #3DodZSE #ZSE #NadaciaZSE

 

Predchádzajúce ročníky v číslach:

Najväčšie zimoviská s 50 a viac sovami sa nachádali v Norovciach, Veľkých Kostoľanoch, Kolárove, Hurbanove, Trebišove, Nitre a Zemianskych Sadoch.

Najviac, 117 zimovísk a 1484 myšiarok, sa nám podarilo zmapovať v sezóne 2017/2018.

V sezóne 2018/2019 sme evidolvali 51 zimovísk, na ktorých zimovalo spolu 540 myšiarok.

V minulej sezóne 2019/2020 sme zaznamenali 56 zimovísk a 919 zimujúcich myšiarok.

Počty myšiarok na zimoviskách sa medzisezónne menia. Kolísanie v počte zimujúcich jedincov je prirodzené, odvíja sa od dostupnosti prirodzenej potravy, hlavne hrabošov poľných, v okolí zimoviska. V rámci výskumu sme na vybraných zimoviskách analyzovali zloženie potravy zimujúcich myšiarok. Z vývržkov, v ktorých sa nachádzajú kosti z ulovenej koristi sme zistili, že hraboš poľný tvorí v priemere až 83% podiel potravy myšiarok ušatých.

 

Pravidlá súťaže:

1. Súťaž trvá od 14. decembra 2020 do 14. februára 2021 (do polnoci).

2. Súťažiacim sa stáva osoba, ktorá nám zašle údaj o zimovisku (miesto a počet zimujúcich myšiarok) na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., prípadne cez messenger Ochrany dravcov na Slovensku.

3. Zapojením sa do súťaže, súťažiaci potvrdzuje, že pri získavaní informácií o zimovisku myšiarok ušatých nedošlo k nadmernému vyrušovaniu zimujúcich jedincov.

4. Súťažiaci dobrovoľne a bezodplatne poskytuje zaslané fotografie a informácie o zimoviskách pre potreby spracovania a použitia organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku (vytvorenie mapy zimovísk, databázy údajov, propagáciu a pod.).

5. Po ukončení súťaže vyžrebujeme troch výhercov.

6. Výsledky súťaže budú zverejnené na webe a facebooku „Ochrana dravcov na Slovensku“


Mapa zimovísk

 


Často kladené otázkyCopyright © 2015. All Rights Reserved.