nase sk dravce2

nase sk sovy2

SÚŤAŽ S MYŠIARKAMI

SÚŤAŽ S MYŠIARKAMI

Po roku opäť prichádza obľúbená Súťaž s myšiarkami. Dajte nám vedieť o zimovisku myšiarok ušatých, pomôžte nám zistiť koľko ich u nás zimuje, kde sa im páči a vyhrajte skvelé ceny!     

O čo hráte?

Traja výhercovia získajú 20€ darčekové poukážky na nákup v internetovom obchode a prekvapenie z dielne Ochrany dravcov na Slovensku.  

 

Ako súťažiť?

Jednoducho. ODFOŤ-POŠLI-VYHRAJ.

Odfotografujte mobilom stromy, na ktorých myšiarky ušaté zimujú. Pokojne z diaľky 30 metrov. Nejde o umenie ale o dokumentovanie :) FOŤTE STROMY, NIE SOVY (aby neboli rušené). K fotografii pripojte názov miesta, kde vznikla (napr. Branč pri kostole). Údaj s fotografiou nám pošlite na mail Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript. alebo facebook messenger Ochrany dravcov na Slovenku.

Súťaž sa končí 14. februára 2020 o polnoci. Mená výhercov oznámime na webe a facebooku Ochrany dravcov na Slovensku.

Podarí sa nám nájsť viac zimovísk ako minulý rok?

 

Predchádzajúce ročníky v číslach:

Najväčšie zimoviská s 50 a viac sovami sa nachádali v Norovciach, Veľkých Kostoľanoch, Kolárove, Hurbanove, Trebišove, Nitre a Zemianskych Sadoch.

Najviac 117 zimovísk a 1484 myšiarok sa nám podarilo zmapovať v sezóne 2017/2018.

Počty myšiarok na zimoviskách sa medzisezónne menia. Napríklad, kým v sezóne 2015/2016 na zimovisku v Zemianskych Sadoch zimovalo 70 myšiarok, minulú sezónu 2018/2019 už len 30 jedincov. Kolísanie v počte zimujúcich jedincov je prirodzené, odvíja sa od dostatku prirodzenej potravy, hlavne hrabošov poľných, v okolí zimoviska.

V rámci výskumu sme na vybraných zimoviskách analyzovali zloženie potravy zimujúcich myšiarok. Z vývržkov, v ktorých sa nachádzajú kosti z ulovenej koristi sme zistili, že hraboš poľný tvorí v priemere až 83% podiel potravy myšiarok ušatých.

 


Mapa zimovísk

 


Často kladené otázkyCopyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku