V Moskve chytili pašerákov vzácnych sokolov

Moskva, 19. marec 2009 – Medzinárodný fond na ochranu zvierat (IFAW - www.ifaw.org) oznámil, že ruské orgány zabavili 6 jedincov vysoko ohrozeného sokola loveckého na vojenskom letisku neďaleko Moskvy, nakoľko sa im podarilo prekaziť akciu pašerákov.

Ruská federálna agentúra pre dohľad nad prírodnými zdrojmi odovzdala vtáky IFAW a centru pre záchranu voľne žijúcich zvierat na rehabilitáciu a prípadné vypustenie späť do prírody. Sokol lovecký má u sokoliarov vysokú hodnotu, jeho cena môže v niektorých oblastiach na čiernom trhu dosiahnuť od 10.000 do 100.000 dolárov.

Všetkých 6 dravcov je živých a stará sa o ne veterinár. Vtáky boli nájdené zabalené v tesnej kartónovej krabili vo veľmi zlom stave. Iba jeden zo šiestich vtákov začal prijímať potravu sám, zvyšné vtáky by neprežili bez umelého prikrmovania.

Vo ruskej prírode ostalo iba 2000 jedincov sokola loveckého. Ich prioritný biotop je nad polárnym kruhom, od polostrova Kola po Čukotku. Pšeráci sa zameriavajú na samice sokolov, ktoré sú väčšie, obratnejšie pri love a majú vyššiu cenu. Dopyt po tomto druhu ohrozuje existenciu celej populácie.

„Ihneď po prevzatí dravcov jedna samica veľmi zoslabla a obávali sme sa, že neprežije prvú noc. Sokol lovecký je uvedený v Červenej knihe Ruska ako kriticky ohrozený druh, chránený kompletným zákazom obchodovania a exportu v rámci dohovoru CITES. Napriek tomu, že odchyt tohto druhu je v Rusku nelegálny, sú tucty jedincov ročne zabavené colnými orgánmi, políciou a špeciálnou službou moskovského letiska.“ – hovorí Grigory Tsidulko z IFAW. Nasledujúce týždne budú vtáky liečené a sledované. Akonáhle sa zotavia, budú prepravené na 11000 kilometrov vzdialenú Kamčatku, aby mohli byť vypustené späť do pôvodného prostredia.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd