V Škótsku vyhlásili odmenu za dolapenie travičov orlov skalných

RSPB v Škótsku ponúklo 2000 libier (viac ako 111 000,- Sk) za poskytnutie informácii, ktoré by viedli k dolapeniu osoby alebo osôb zodpovedných za smrť orlov skalných. Polícia v júni tohto roku zahájila pátranie potom, čo bol jedinec orla skalného nájdený otrávený neďaleko mesta Cairngorms. Podobný prípad, ktorý je v súčasnosti v štádiu vyšetrovania, sa stal v máji pri meste Ballater. Odmena 1000 libier za každý prípad bude vyplatená za informácie, ktoré by pomohli chytiť páchateľov.

“Dúfame, že týmto spôsobom sa nám podarí upozorniť na tieto prípady vtáčej kriminality. Orly skalné sú nádherným symbolom škótskych vysočín a mali by sme byť pyšní, že sa môžme hrdiť populáciou tvorenou 442 pármi. V súčasnosti sú však u nás orly bezohľadne prenasledované používaním otrávených návnad alebo inými spôsobmi. Za obdobie 3 mesiacov sme zaznamenali dvoch ilegálne otrávených orlov. Prostredníctvom polície apelujeme na verejnosť, aby nám pomohla získať informácie vedúce k páchateľom,\" povedal Stuart Housden, riaditeľ RSPB v Škótsku.

S podobnou ponukou prišla aj Česká společnost ornitologická, ktorá tento rok zaznamenala niekoľko prípadov trávenia dravcov, pričom medzi usmrtenými jedincami boli i dva orliaky morské. Odmena, vypísaná ČSO za informácie vedúce k odhaleniu páchateľov, sa vďaka darom zvýšila z pôvodných 20 tisíc Kč na 35 tisíc Kč.

Nelegálne trávenie dravcov je veľkým problémom i v Rakúsku a aj na Slovensku sme zaznamenali takéto prípady. V jednom z nich bol použitý prípravok FURADAN, pesticíd, ktorého používanie bolo v USA nedávno zakázané pre jeho vysokú toxicitu pre vtáctvo.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd