Zakázali pesticíd zodpovedný za smrť miliónov vtákov

preklad tlačovej správy, ktorú vydala Americká spoločnosť na ochranu vtáctva a Ochrancovia divočiny

Washington, D.C. (3. august 2006) – Americká spoločnosť na ochranu vtáctva a Ochrancovia divočiny dnes privítali rozhodnutie Agentúry životného prostredia Spojených štátov amerických (EPA) zrušiť po dlhotrvajúcom preskúmavaní registráciu väčšiny spôsobov použitia vysokotoxického pesticídu karbofuran. Pesticíd, predávaný pod názvom “Furadan“ spoločnosťou FMC Corporation, je jedným z najtoxickejších pesticídov pre vtáctvo, prítomným na trhu. Je zodpovedný za smrť miliónov vtákov od jeho uvedenia na trh v roku 1967, vrátane ohrozených dravých vtákov orla bielohlavého, orla skalného a ďalších druhov.
„Americká spoločnosť na ochranu vtáctva s veľkým potešením prijala rozhodnutie EPY na stiahnutie jedného z najsmrtelnejších pesticídov pre vtáctvo – karbofuranu z trhu povedal Dr. George Fenwick, prezident spoločnosti. Stiahnutie tohto pesticídu zachráni desiatky tisíc vtákov, nevynimajúc orla bielohlavého a desiatky druhov migrujúceho spevavého vtáctva. Toxicita tohto pesticídu robila z karbofuranu najnegatívnejšie pôsobiaci legálne využívaný pesticíd. Sme potešený rozhodnutím agentúry. Urobila dobrú vec. Je to víťazstvo vedy a ochrany životného prostredia“.
Americká spoločnosť na ochranu vtáctva, Ochrancovia divočiny and ďalšie ochranárske organizácie ako aj Aliancia na ochranu vtáctva viedla kampaň na stiahnutie karbofuranu z trhu niekoľko rokov. Tieto organizácie vnímajú rozhodnutie agentúry ako jasné víťazstvo ochrany prírody, ktoré však malo prísť oveľa skôr.
„Mohli sme tak zabrániť usmrteniu miliónov vtákov“ povedal Rodger Schlickeisen, prezident Ochrancov divočiny. EPA urobila správne rozhodnutie, keď nechala vedu navrhnúť najlepší postup pre zabezpečenie zdravia občanov a prírodného dedičstva“
„Karbofuran bol najväčšou chemickou hrozbou pre voľne žijúce vtáctvo od čias používania DDT a dieldrinu, ktoré boli zakázané začiatkom 70-tych rokov. V štúdii hodnotenia ekologického rizika používania karbofuranu z roku 2005, EPA uviedla, že neexistuje legálny spôsob použitia karbofuranu, ktorý neusmrcuje vtáctvo. Ak sa kŕdeľ divých kačíc bude kŕmiť na lucerkovom poli ošetrovanom karbofuranom, podľa EPY 92 % vtákov z tohto kŕdľa uhynie v krátkom čase, povedal Dr. Michael Fry, koordinátor kampane proti karbofuranu. Na základe vlastných výsledkov agentúry, karbofuran bol hrozbou aj pre ľudské zdravie prostredníctvom kontaminácie potravy, pitnej vody ako aj priameho kontaktu pri manipulácii. Vo svetle skutočností, že karbofuran predstavuje zdravotné riziko pre ľudí, vrátane vysokého rizika pre deti a dostupnosti menej toxických alternatív, urobila agentúra správny krok, povedal Dr. Jennifer Sass, vedecký pracovník, rady pre ochranu ľudských zdrojov, ktorý sa podieľal na kampani proti karbofuranu.
Karbofuran sa prvýkrát stal terčom kritiky v 80-tych rokoch potom, čo špeciálna správa EPY odhadla, že vyše milióna vtákov bolo usmrtených ročne jeho granulovanou formou. Podľa vedcov z “U.S. Fish and Wildlife Service“ nie sú známe žiadne podmienky, za ktorých by mohol byť karbofuran využívaný bez toho, aby usrmcoval migrujúce vtáctvo. Mnoho takýchto prípadov usmrtení bolo zaznamenaných aj po mimoriadne opatrnej aplikácii tohto insekcitídu. Granulovaná forma karbofuranu bola zakázaná v roku 1994, ale jeho tekutá forma zostala na trhu.
Karbofuran je jeden z najrozšírejšie a vo veľkých množstvách používaný insekcitíd vo svete, ale jeho toxicita pre ľudí pracujúcich v poľnohospodárstve a pre prírodu je veľmi nebezpečná. Rozhodnutie EPY o jeho zakázaní bude mať pravdepodobne medzinárodný domino efekt, pretože iné krajiny často nasledujú rozhodnutia EPY.
V roku 1974 Americký kongres schválil federálny zákon o insekcitídov, fungicídoch a rodenticídoch (FIFRA), ktorý požaduje prísnejšiu kontrolu pesticídov a podporuje vývoj menej toxických alternatív. Viac ako 1000 alternatívnych pesticídov bolo od vtedy registrovaných, ale niekoľko „dinosaurých“ chemikálií ako napríklad karbofuran zostali na trhu, pretože sa preniesli do nariadení počas schvaľovania tohto zákona
Kongres schválil zákon o ochrane kvality potravín v roku 1996, ktorý stanovil prísnejšie kritéria pre registráciu pesticídov a ich reziduí v potravinách a zároveň stanovil pre EPA do desiatich rokov prehodnotiť súčasné najnebezpečnejšie používané pesticídy. Dnešné vyhlásenie EPA zrušiť registráciu karbofuranu prichádza presne posledný deň tohto desaťročného obdobia. Napriek neodškriepiteľným vedeckým dôkazom o extrémnej toxicite karbofuranu a dostupnosti lepších alternatív, výrobca nesmierne bojoval proti jeho zakázaniu.
Jeho zákaz s okamžitou platnosťou platí pre väčšinu spôsobou jeho použitia, ako napríklad ošetrovanie lucerky, kukurice, bavlny, zemiakov a ryže. V priebehu 4 rokov bude jeho využitie zakázané aj pre ošetrovanie artičokov, chilli, uhoriek, špenátu, slnečnice a borovicových semenáčikov. Zákaz sa vzťahuje aj na väčšinu importovaných poľnohospodárskych produktov, to znamená, že krajiny, ktoré budú chcieť exportovať svoje poľnohospodárske produkty do USA nemôžu pri ich ošetrovaní používať karbofuran. Organizácie, ktoré podporovali kampaň proti karbofuranu
American Bird Conservancy, Alaska Bird Observatory, Archbold Biological Station, Beyond Pesticides, Bird Conservation Network, Center for Biological Diversity, Defenders of Wildlife, Endangered Habitats League, Friends of Dyke Marsh, Hampshire Bird Club, Massachusetts Audubon Society, Minnesota River Valley Audubon Chapter, National Audubon Society, Natural Resources Defense Council, Northwest Coalition for Alternatives to Pesticides, Pesticide Action Network North America, Riveredge Bird Club, Seattle Audubon Society, Taku Conservation Society, Tennessee Ornithological Society, The Endocrine Disruption Exchange, The Institute for Bird Populations, Virginia Society of Ornithology, Washington Toxics Coalition, Wildlife Center of Virginia, Wisconsin Society for Ornithology, World Wildlife Fund, Xerces Society, Maryland Ornithological Society.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd