Mierna zima priniesla na zimoviskách myšiarok viaceré prekvapenia
S príchodom jari myšiarky ušaté postupne opúšťajú svoje zimoviská, začína hniezdne obdobie. Desiatky týchto sov s „uškami“ sa počas zimy zdržiavali v blízkosti ľudských sídel. Kde presne sa im zapáčilo a v akom počte sa rozhodli na jednotlivých lokalitách prečkať zimné obdobie, zisťovali členovia Ochrany dravcov na Slovensku, v spolupráci s verejnosťou. Monitoring myšiarok sa takýmto spôsobom realizoval už po šiestykrát a priniesol viaceré prekvapenia.
Hniezdenie kuvika bude prvýkrát snímané kamerou a vysielané naživo
Snáď žiadna sova nie je opradená toľkými mýtmi a poverami ako kuvik obyčajný. V minulosti sa tradovalo, že prináša smrť, a tak bol často likvidovaný. Dnes je zákonom chránený. Jeho populácia na Slovensku sa za posledné desaťročia znížila minimálne o tretinu, vymizol z viacerých lokalít. Pre záchranu kuvika umiestňujú aj odborníci z Ochrany dravcov na Slovensku búdky a realizujú aktivity na zlepšenie dostupnosti potravy. V roku 2020 sa podarila prvá adopcia mláďat kuvika. Aj rok 2021 bude pre kuvika a odborníkov, ktorí sa mu venujú, mimoriadne zaujímavý – jeho hniezdenie bude snímať kamera, prenos bude dokonca sprístupnený verejnosti online.
Ornitológovia sčítavali dravce, už sú známe výsledky
V januári sa dobrovoľníci a členovia občianskeho združenia Ochrana dravcov na Slovensku zapojili do 4. ročníka Medzinárodného sčítania orlov v Panónskom regióne. Viac než 690 účastníkov, počas jedného víkendu, sčítavalo dravce na území siedmych krajín. Spoločne tak zozbierali údaje o počte zimujúcich orlov a iných vzácnych druhov dravcov. Po spracovaní údajov od dobrovoľníkov sú už známe výsledky. Získané údaje odborníci využijú pri realizácii aktivít na ochranu ohrozených druhov.
ZAPOJTE SA DO KRÁTKEHO PRIESKUMU OHĽADOM INTERAKCIÍ VTÁCTVA S ELEKTRICKÝM VEDENÍM A POMÔŽTE NÁM ZÍSKAŤ ČO NAJVIAC ODPOVEDÍ!
Prieskum je v anglickom jazyku a je realizovaný v rámci medzinárodného projektu LIFE Danube Free Sky, jeho vyplnenie vám nezaberie viac ako pár minút. Hlavným cieľom projektu je ochrániť tisíce vtákov využívajúcich jeden z najdôležitejších migračných koridorov, miest odpočinku i zimovania mnohých druhov vtákov v Európe - rieky Dunaj. Ďakujeme, že nám aj vašimi odpoveďami pomáhate vytvárať bezpečnejšie nebo.
Link na prieskum: tu.
Zábavná pyrotechnika môže byť nebezpečná pre ľudí aj prírodu
Ohlušujúce výbuchy, svetelné záblesky, dym. Novoročný ohňostroj je nevyhnutnou súčasťou osláv pre mnohých ľudí. Málokto sa však zamyslí nad tým, aké dôsledky má pyrotechnika na malé deti či zvieratá v našich domácnostiach a v prírode. Zvukový efekt ohňostroja dosahuje hodnotu až 150 decibelov. A potom ticho. Vystrašené zvieratá doslova utečú z oblastí, kde sa predtým zdržiavali. Dobrým príkladom sú kŕmidlá.
Stromy v mestách a obciach zdobia stovky myšiarok ušatých
Namiesto svetielok sovy – aj takúto ozdobu môžu obdivovať niektorí ľudia na stromoch priamo vo svojich záhradách, prípadne v areáli cintorínov, parkov a iných plôch, kde sa zapáči myšiarkam ušatým. Tie sa každoročne, od jesene do jari, zhromažďujú a spoločne oddychujú na stromoch. Ako prvé vás upútajú ich veľké, oranžové oči. Keď vás zazrie, narovná sa a na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká. Buďte opatrní, lebo ak sa priblížite príliš, sovy odletia.
Živé mestá, živé miesta - príručka
V rámci projektu „Živé mestá, živé miesta“, ktorý je realizovaný s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu, sme pre vás pripravili príručku o živote vtákov v mestách, v ktorej sa dozviete ako prebieha vtáčí rok, prečo sú dôležité staré stromy, nájdete v nej návod ako vyrobiť búdku či kŕmidlo, akú potravu môžete ponúknuť vtákom počas zimy, ako postupovať pri záchrane operencov, aké nástrahy na ne číhajú v mestách, ale aj to, že najlepšia je prevencia a často stačí málo, aby sme vtákom vytvorili bezpečný priestor v okolí našich obydlí.
Prajeme vám inšpiratívne čítanie.