nase sk dravce2

nase sk sovy2

Oznamy

Pozvánka na exkurziu „Dravce Devínskej Kobyly“

 

Pozvanka Dni stahovavehovtactva 2015 Základné informácie: pri príležitosti Medzinárodných dní sťahovavého vtáctva uskutoční organizácia Ochrana dravcov na Slovensku exkurziu pre verejnosť. Exkurzia je organizovaná v rámci programu 3D od ZSE, ktorý podporila Západoslovenská energetika, a.s.

Cieľom exkurzie je naučiť záujemcov rozpoznať niekoľko druhov vtákov, predovšetkým dravcov a porozprávať im o veľkom sťahovaní vtáctva. Ponad Devínsku Kobylu prelietajú viaceré druhy dravcov, ktoré budeme mať možnosť počas exkurzie pozorovať. Uvidíme tiež krásne a až exoticky sfarbené včeláriky, ktoré tu hniezdia. Výklad bude smerovaný i k základnému rozlišovaniu dravých vtákov –podľa siluet vybraných druhov a porovnávania tvaru krídel. Exkurzia je bezplatná a vhodná i pre rodiny s deťmi. Počet účastníkov je limitovaný, na exkurziu je potrebné sa prihlásiť na Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript..

Trasa: Sandberg, Weitov lom, prechod lesostepnými a lesnými časťami Devínskej Kobyly, Sandberg, dĺžka trvania – 1,5 hod.

Termín a čas: 15. máj 2015, o 17:00 hod., stretnutie pri náučnej tabuli (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec k Pieskovcu – Sandberg)

Hlavové vŕby - Hľadáme odborníkov, dobrovoľníkov i remeselníkov

Milí priatelia,

vďaka projektu Ochrana mizející krajinné rozmanitosti, ktorý sa nám spoločne podarilo získať z Fondu mikroprojektov regiónu Biele Karpaty, by sme radi, s Vašou pomocou, na jeseň 2014 zorganizovali víkendovku na niektorej lokalite hlavových vŕb v okresoch Piešťany, Trnava, Galanta alebo Dunajská Streda.

Termín: 17. - 19. október 2014

Na víkendovke by sme radi:

- poskytli priestor pre stretnutie ľudí, ktorých zaujíma fenomén hlavových vŕb, na ne naviazanej biodiverzity, kultúrnej hodnoty a ochrany tohto jedinečného prvku v krajine

- zorganizovali pásmo prednášok (v piatok)

- orezom pomohli vybranej lokalite (v sobotu)

- zorganizovali workshop a naučili seba a miestnych ľudí, na čo sú hlavové vŕby dobré a ako sa z nich získaný materiál dá využiť (v nedeľu)

Čítať ďalej...

Hniezdne mapy vybraných druhov dravcov Niederösterreich

Jedným z hlavných cieľov projektu CORO-SKAT je zabezpečiť efektívne ochranárske opatrenia pre cieľové druhy. Nevyhnutným predpokladom pre tento krok je poznanie stavu populácií a ich rozšírenia. Ochrana má byť následne koncentrovaná do hlavných centier rošírenia jednových druhov. S cieľom identifikácie týchto oblastí sú v rámci projektu realizované viaceré programy monitoringu, no sú zhodnocované a využité i doteraz známe dáta. Komplex dát je následne diskutovaný s expertmi pre ten ktorý druh a ten ktorý región. Do práce sú zapojený nasledovní experti: Hans-Martin Berg, Michael Bierbaumer, Manuel Denner, Konrad Edelbacher, Helmut Jaklitsch, Richard Katzinger, Johannes Laber, Matthias Schmidt, Jakob Pöhacker, Leopold Sachslehner, Stefan Wegleitner, Gábor Wichmann, Thomas Zuna-Kratky. Práca v prostredí GIS - Günther Klonner.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.