ePrivacy and GPDR Cookie Consent management by TermsFeed Privacy Policy and Consent Generator

Ochrana orla krikľavého na Slovensku

Conservation of Aquila pomarina in Slovakia

Layman´s Report

AquPom layman web

If you are interested in the Project "Conservation of Aquila pomarina in Slovakia" and its results, you can download present Layman´s Report.

Movie online

filmEN

Movie Together we can Save the Lesser Spotted Eagle is now available online

TV Central

TV Central

22.5. 2015 členovia projektového timu porozprávali o realizácii projektu v magazíne nitrinskej TV CENTRAL Celý rozhovor si môžete pozrieť tu.

RTVS

rtvs-spravy

Slovak Radio and TV reports on Conservation of the Lesser Spotted Eagle

Login Form

Foto_1_Preberanie orla kriklaveho vo voliére Zachrannej stanice Zazriva, autor Miroslav LehockyTlačová správa Bratislava, 23.7.2012

Zaujímavý príbeh vernosti sa odohral v živote jedného páru orlov krikľavých v Chránenom vtáčom území Slovenský Kras.

Koncom mája bol v záhrade rodinného domu v obci Hrušov nájdený jedinec orla krikľavého (Aquila pomarina), ktorý nehybne ležal v tráve ale bol bez viditeľných znakov poranenia. Neďaleko bol iný – zdravý - orol, zrejme jeho druh. Nehybný jedinec bol prechodne umiestnený na Správe Národného parku Slovenský kras v Brzotíne a neskôr prevezený do Rehabilitačnej stanice v Zázrivej. Vďaka starostlivosti a dlhoročným skúsenostiam správcu stanice s rehabilitáciou dravcov aj iných živočíchov, orol v Zázrivej zosilnel a po troch týždňoch bol pripravený na opätovný návrat do prírody.

Na záchrannej akcii sa podieľala Ochrana dravcov na Slovensku, ktorá sa venuje problematike ochrany hniezdnej populácie orla krikľavého na území Slovenska v rámci projektu LIFE09NAT/SK/000396 "Ochrana orla krikľavého na Slovensku", podporeného Európskou komisiou prostredníctvom finančného nástroja pre životné prostredie LIFE - Príroda.

Foto_2_Vylieceny orol kriklavy pred vypustenim do prirody_autor Miroslav DraveckyOrol bol vypustený neďaleko Jablonovského sedla známeho ako Soroška v blízkosti obce Hrušov, kde bol nájdený. Na lokalite sa v tom čase vyskytoval aj iný jedinec orla krikľavého. Krúžil nad obcou akoby niečo „hľadal“.

„Orla sme opatrne položili na zem a čakali ako sa bude správať. Ani nie po 10 sekundách, orol niekoľkokrát silne mávol krídlami, vzniesol sa do vzduchu a plachtivým letom sa od nás vzdialil asi 150 m. Stúpavé prúdy ho veľmi rýchlo vyniesli do výšky asi 100 m a potom sa orol začal vracať k nám. Vtedy sme si všimli, že druhý orol už letí k nemu. Obávali sme sa, či nezačne súboj. No na naše prekvapenie druhý orol začal robiť hojdačky vo vzduchu vedľa „nášho“ a zjavne sa tešil. Neustále obletával vypusteného orla a akoby vyjadroval radosť, že po takmer 4 týždňoch našiel svojho „strateného“ druha. Orly spolu krúžili nad Hrušovom asi 30 minút a potom odleteli“, opisuje ukončenie záchrannej akcie Miroslav Dravecký z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.

Zachránený orol bol označený ornitologickým krúžkom BL 858 a odčítateľným svetlomodrým plastovým krúžkom s identifikačným kódom 8W. Jeho osud tak bude ďalej sledovaný.

Kontakt:

RNDr. Miroslav Dravecký, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 0908 325 218

Ing. Zuzana Guziová, This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., 0907 503 844

foto: (1) Miroslav Lehocký, (2) Miroslav Dravecký

LIFE09 NAT/SK/000396

Copyright © 2012-2016. All Rights Reserved.