Sledovanie dravcov pokračuje

Tlačová správa Bratislava, 2.7.2012

Od júna roku 2012 pokračuje sledovanie mláďat orlov kráľovských a hají červených v rámci projektu Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederösterreich Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko, ktoré začalo v roku 2011 označením jedného mláďaťa orla s menom Dano a hajou menom Hanka. Vďaka vyššiemu počtu mláďat sme mohli osadiť tento rok štyri vysielačky na nohu mladých orlov. Dve samice a dva samce budú sledované celý nasledujúci rok.

„Na hniezde na Záhorí dostali všetky 3 mláďatá malú vysielačku. Bohužiaľ, jedno z nich neskôr uhynulo. Zvyšné dve budeme môcť týmto spôsobom jednoduchšie kontrolovať, napríklad či sú v poriadku po búrkach a silnom vetre, pop. ich jednoduchšie dohľadávať v poraste, ak by potrebovali pomoc. Súrodencov sme pomenovali Dana a Dorota.“ doplnil Vladimír Nemček z Ochrany dravcov na Slovensku. Tretie mláďa pochádza z Malých Karpát, dostalo meno Oliver. „Oliver je jediné mláďa momentálne posledného páru hniezdiaceho v Malých Karpatoch. V Malých Karpatoch v minulosti hniezdilo až 6 párov orla kráľovského.“ povedal Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku. Posledné mláďa bolo označené pri Svätom Juri a dostalo meno Šarlota.

Rádiová telemetria nám pomôže chrániť mláďatá, kým sú na hniezde a v jeho blízkosti, najmä počas silného vetra, ktorý mláďatá často zhodí na zem. Neskôr, keď sa orly osamostatnia, umožní získať informácie o pohybe a krajine v ktorej sa budú zdržovať. Cieľom je zistiť oblasti, kde sa budú zdržovať, a analyzovať krajinné podmienky na týchto územiach. Zistené údaje budú zakomponované do ochranných opatrení, ktoré pomôžu orlom v budúcnosti. Rádiová telemetria je spolu s vyhlasovaním ochranných zón okolo hniezd dravcov, monitorovaním okolia hniezd pomocou fotopascí a ochranou hniezd pomocou oplôtkov jedným z najdôležitejších nástrojov na ochranu dravcov. „Orlov kráľovských na západnom Slovensku v posledných rokoch ubúda, zhoršuje sa i úspešnosť vyvedenia mláďat z hniezd. Nezanedbateľný vplyv majú na to nepriaznivé počasie, odstrel, otravy a rušenie na hniezdiskách. Predovšetkým posledné tri príčiny obmedzujú prežitie orlov v poľnohospodárskej krajine juho – západného Slovenska.“ pokračuje Jozef Chavko.

Ochrana populácie orla kráľovského a ostatných dravcov je dlhodobým cieľom Ochrany dravcov na Slovensku. Pomocou projektov a činnosti členov sa snaží zvrátiť pokles populácií a stabilizovať početnosť dravcov a sov na území Slovenska i prispieť k ochrane na medzinárodnom poli.

Ďalšie informácie poskytne:

Mgr. Vladimír Nemček, Ochrana dravcov na Slovensku, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0910 971 960

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd