Najviac sov zimovalo v Kolárove

Tlačová správa Bratislava, 01.03.2012

mysiarka-usata-foto-m-nogaAko v románoch o čarodejníkovi Harry Potterovi od J. K. Rowlingovej sa mohli cítiť obyvatelia 42 obcí na juhozápadnom Slovensku. Ich námestia, cintoríny a záhrady sa stali počas zimy útočiskom pre desiatky sov. Ornitológovia ich spolu za celú zimu narátali takmer šesťsto, pričom najviac, 63, zimovalo v areáli základnej školy v Kolárove. Myšiarky ušaté, ktoré sú počas hniezdneho obdobia pomerne plaché a vyskytujú sa jednotlivo, v zimnom období menia svoje správanie. Prilietajú do bezprostrednej blízkosti ľudí. Prečo je tomu tak, ostáva záhadou i pre ornitológov.

„Myšiarky ušaté na zimoviskách sčítavame od roku 1993, tento rok sa monitoringu zúčastnilo 27 dobrovoľníkov. Zatiaľ poznáme viac ako 90 lokalít, väčšina z nich sa nachádza v intravilánoch miest a obcí. Nie všetky sú obsadené každoročne, mení sa i počet zimujúcich sov.“ hovorí Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Prečo sovy vyhľadávajú prítomnosť človeka zatiaľ presne vysvetliť nedokážeme. Možným dôvodom je to, že sovy na odpočinok vyhľadávajú vysoké a husté tuje, ktoré vo voľnej krajine nenachádzajú. Svoju úlohu pravdepodobne zohráva i ochrana pred predátorom, jastrabom veľkým“, dodáva M. Noga.

mysiarka-usata3-foto-m-nogaFenomén vytvárania početných zimných zoskupení myšiarok ušatých je známy v celej Európe. Kým na Slovensku sa môžeme stretnúť s kŕdľami, ktoré tvorí maximálne 80 – 140 sov, na juhu Európy je tomu inak. „Najpočetnejšie známe zimoviská tohto druhu sú v Srbsku. Len v meste Kikinda ornitológovia narátali túto zimu 550 sov. To je približne rovnaký počet, aký sme my zrátali na celom juhozápadnom Slovensku.“ uzatvára M. Noga.

V týchto dňoch už myšiarky zimoviská opustili, stretnúť sa s nimi môžeme v poľných lesíkoch, stromoradiach a sadoch. Len malá časť ostáva v intravilánoch obcí aj hniezdiť.

Pravidelné kontroly zimovísk myšiarky ušatej sú na západnom Slovensku sú jednou z aktivít projektu „Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a v Dolného Rakúska“, ktorý na západnom Slovensku realizuje Ochrana dravcov na Slovensku v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko 2007 – 2013. Jeho cieľom je zlepšiť životné podmienky pre vybrané druhy chránených živočíchov v slovensko – rakúskom pohraničí.

Kontakt: Mgr. Michal Noga, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0911 339 193

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd