nase sk dravce2

nase sk sovy2

Sledované dravce zo Záhoria opäť objavené

Tlačová správa, Bratislava, 08.02.2012

Dve mláďatá vzácnych druhov dravcov, orla kráľovského a haje červenej, ktoré dostali malú rádiovú vysielačku na nohu sa po dvoch mesiacoch znova našli. Po strate kontaktu s hajou Hankou a neskôr i s orlom Danom koncom októbra (resp. novembra) boli oba úspešne dohľadané.

Najskôr bola začiatkom januára pozorovaná a odfotená haja Hanka v Rakúsku pri obci Deutsch Jahrndorf neďaleko Bratislavy. O pár dní neskôr bola za pomoci českých kolegov objavená v oblasti sútoku rieky Moravy a Dyje. V tejto oblasti sa zdržovala i predtým ako sa stratila.

Orol Dano sa stratil koncom novembra minulého roka. Po dvojmesačnom pátraní bol znova zachytený signál z jeho vysielačky pri obci Pama v Rakúsku, z oblasti kde bol zaznamenaný naposledy. Rovnako ako Hanka sa vrátil do oblasti, kde sa zdržoval po opustení hniezdiska.

Dano i Hanka sú mláďatá zo Záhoria označené malými vysielačkami z projektu  Ochrana dravcov, bocianov a sov v regióne Záhoria a Niederösterreich Programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Rakúsko. Vďaka malým vysielačkám umiestnenými na nohe dravcov môžeme sledovať lokálny pohyb dravcov na území. Zistené informácie budú využité pri ochrane druhu v európskej sieti chránených území NATURA 2000. „Na základe údajov o pohybe identifikujeme dočasne osídlené územia mladými orlami a hajami. Zistíme zastúpenie biotopov na týchto územiach, čo bude základ pre vypracovanie návrhu na zlepšenie obhospodarovania území s výskytom orlov kráľovských a hají červených.“ informoval Vladimír Nemček z Ochrany dravcov na Slovensku. Okrem výskumu využívania územia pomocou telemetrie kontrolujeme stav oboch dravcov a v prípade nutnosti vieme napomôcť ich záchrane. Novinky zo života Dana a Hanky môže verejnosť sledovať na webovej stránke projektu http://www.birdlife.at/coro-skat/sk/.

Oba dravce sú ohrozené vzrastajúcou vtáčou kriminalitou. Predovšetkým vykladanie otrávených návnad a nelegálny odstrel predstavujú v tuhých zimách veľké nebezpečenstvo. V tomto období tvoria kadávery živočíchov, ktoré môžu byť otrávené, významnú časť potravy dravcov. V okolí kadáverov je i väčšia šanca na nelegálny odstrel dravcov. Realita problému je potvrdená nálezom zastrelenej mladej samice orla kráľovského v roku 2011 v Rakúsku neďaleko slovenských hraníc či nálezmi ďalších postrelených dravcov a sov zo Slovenska.

Viac informácií:

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0910971960

Tlačové správy r.2012

Copyright © 2015. All Rights Reserved.