Slovenské sokoly budú zimovať v cudzine

Tlačová správa Bratislava, 19.8.2011

Tento rok boli na Slovensku satelitnou vysielačkou označené štyri samice sokola rároha – všetky pochádzali z hniezd na západe krajiny. „Hniezda sa nachádzajú v blízkosti veterných parkov. Prostredníctvom satelitnej telemetrie chceme zistiť, či tieto predstavujú pre sokoly hrozbu. Okrem toho nám vysielačky poskytujú vzácne údaje o migračných trasách, preferencii biotopov, či faktoroch ohrozenia.“ – informuje Lucia Deutschová z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS). Vysielačky boli zakúpené a osadené v rámci medzinárodného projektu na ochranu druhu, ktorý sa realizuje s podporou Európskej komisie v rámci programu LIFE – Príroda, na území štyroch krajín – Slovensko, Maďarsko, Rumunsko a Bulharsko. V posledných dvoch menovaných krajinách je sokol rároh na pokraji vyhynutia, preto sú opatrenia na jeho záchranu nevyhnutné. Zaujímavosťou druhu je, že mláďatá majú modré nohy a ozobie. Najväčším nebezpečenstvom je pre tieto sokoly nelegálna činnosť, ako je vykladanie otrávených návnad, odstrely, odchyty, či vykrádanie hniezd. Významnú úlohu zohráva tiež degradácia prirodzených hniezdnych a potravných lokalít.

 

„V prípade sokola rároha migrujú predovšetkým mladé jedince. Niektoré sa po zime vracajú na Slovensko, iné hniezdia v zahraničí, veľa z nich však počas prvého roka zahynie.“ – vysvetľuje Deutschová. Každá samica s vysielačkou dostala meno. Eonka je teraz v Nemecku, Sepsana na Morave. Tieto mená sú odvodené od organizácií, ktoré sa významnou mierou podieľajú na ochrane druhu – Západoslovenská energetika, a.s. a Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. Najďalej zaleteli Slávka, ktorá je v Rumunsku a Kleopatra, ktorá sa vybrala na návštevu Ruska a už niekoľko dní sa zdržuje na lokalite 160 km severovýchodne od Moskvy. „Eonku dohľadali na základe našich údajov nemeckí kolegovia, ktorí potvrdili, že je v poriadku. Sepsanu pôjdeme na Moravu skontrolovať v najbližších dňoch. Čakáme tiež na informácie od rumunských a ruských kolegov.“ – uzatvára Deutschová.

 

- KONIEC -

Ďalšie informácie:

Lucia Deutschová, RPS, 0911 219 520, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
Jozef Chavko, RPS, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd