Orly zabil nebezpečný jed

NiznaŠtátny veterinárny a potravinový ústav potvrdil podozrenie ochranárov z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku (RPS), že dva orly kráľovské, ktoré boli nájdené usmrtené neďaleko obcí Veľké Kostoľany a Nižná, uhynuli v dôsledku otravy nebezpečným jedom – karbofuránom. „Oba jedince boli vo veľmi dobrej kondícií a všetky okolnosti nálezu nasvedčovali tomu, že príčinou úmrtia bola otrava. Táto naša domnienka sa napokon potvrdila.“ – konštatuje Jozef Chavko z RPS a pokračuje: „Sme si istí, že orly sa otrávili v dôsledku konzumácie jedom kontaminovanej návnady, ktorou môžu byť rôzne druhy usmrtených zvierat. Návnady vykladajú určité skupiny ľudí s nedostatočnými vedomosťami o potravných nárokoch dravcov, za účelom ochrany zveri. Takáto činnosť je však v rozpore so zákonom – jedná sa o trestný čin pytliactva, za ktorý páchateľovi hrozí trest odňatia slobody v rozsahu jedného roka.“

Nizna 2Karbofurán je vysoko toxický jed, používaný v minulosti v pesticídnych prípravkoch. Vzhľadom na jeho toxicitu je jeho používanie v celej Európskej únii zakázané. V prípade, že sa obeť dostane do styku s karbofuránom, predovšetkým jeho požitím, hynie v kŕči vo veľkých bolestiach, pričom smrť nastáva v dôsledku udusenia. Vykladanie otrávených návnad je medzinárodný problém nadobúdajúci čoraz väčšie rozmery.

Velke KostolanyOrol kráľovský patrí medzi najvzácnejšie dravce nielen na území Slovenska, kde hniezdi len 40 párov, ale v celom areáli výskytu. Z tohto dôvodu sa ochranári obávajú, že ak nedôjde k eliminácii nelegálnej činnosti, ktorej obeťou sa tieto majestátne dravce stávajú, druh ako taký na Slovensku vyhynie. V oboch prípadoch bol podaný podnet na príslušné oddelenie policajného zboru a v súčasnosti prebieha vyšetrovanie.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd