Hromadné masakrovanie vtákov na Slovensku pokračuje

Tlačová správa 20.3.2009

Mladý samec bol podľa stôp už niekoľko dní mŕtvy. Napriek tomu bolo možné určiť, že bol v dobrej kondícii a jeho smrť bola neprirodzená. Na nohe mal maďarský krúžok, ktorý prezradil, že samček bol pred dvoma rokmi ako mláďa krúžkovaný v hniezde pri maďarskom meste Hegyeshalom, asi 80 km vzdušnou čiarou od miesta nálezu jeho mŕtveho tela. Pokračovaním tragédie bol nález mŕtvej samičky sokola rároha – vtedy si totiž Jozef Chavko naplno uvedomil dôsledky tejto katastrofy. Na lokalite sa vytvoril nový pár tohto na Slovensku tak vzácneho dravca, obsadil hniezdnu búdku a chystal sa priviesť na svet svoje prvé mláďatká. “V tomto období už niektoré páry inkubujú svoje vajíčka, iné sú tesne pred znáškou. Samička už mohla sedieť na znáške a keď sa samec s potravou dlho nevracal, rozhodla sa na chvíľu opustiť hniezdo a nájsť si potravu sama. Je však možné aj to, že bola tesne pred znáškou a vajíčka mala ešte vo svojom tele.” – smutne konštatuje Jozef Chavko a informuje, že minulý rok hniezdilo na celom území Slovenska iba 28 párov tohto druhu.

Bohužiaľ, tieto šokujúce nálezy boli len začiatkom dlhého dňa plného nepríjemných prekvapení;  Jozef Chavko pokračoval v obhliadke lokality, ku ktorej sa pripojili aj privolaní príslušníci polície. Svoju smrť na lokalite našlo aj 16 myšiakov lesných, 1 myšiak severský a jeden sokol myšiar. Medzi telami dravcov boli na poli smrti rozhádzané telá mŕtvych mestských holubov a zajacov. „Podľa našich doterajších skúseností je možné tvrdiť, že holuby a zajace boli použité ako otrávené návnady, do ktorých páchateľ vpravil jed.“ – tvrdí Jozef Chavko. Všetkým nájdeným dravcom sa tak pravdepodobne stal osudným jed, ktorý neľútostný páchateľ nastražil v podobe niekoľkých desiatok návnad rozmiestnených na území približne 1 km2.

„O tom, že príčinou smrti bola otrava, svedčia aj kŕčovito zovreté pazúry obetí, ktoré zomierali pomaly v ukrutných bolestiach. Dnešný deň sa mi navždy vryje do pamäti. Monitoringu a ochrane sokola rároha sa venujem vyše tridsať rokov, no za ten čas si nepamätám udalosť, ktorá by ma v súvislosti s týmto druhom väčšmi zarmútila. Dospelého veku sa dožíva len asi 5 % všetkých mláďat sokola rároha. Tieto dva jedince dokázali prekonať všetky nástrahy a chystali sa začať spoločný život – páry sokola rároha sú stále.“ – dodáva bezradne Jozef Chavko a pokračuje: „Stále nemôžem uveriť, že sú ľudia schopní urobiť niečo také. S otravami sa stretávame veľmi často, ich obeťou sa už stali aj také vzácne druhy ako orol kráľovský, či orliak morský. Je mi veľmi ľúto, že sa do zoznamu obetí zaradil aj sokol rároh.“

Ochrana dravcov na Slovensku podala podnet na neznámeho páchateľa, ktorý sa dopustil spáchania trestného činu pytliactva, ako aj trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov. Vinníkovi hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov. Všetky usmrtené jedince boli odovzdané na ďalšie vyšetrenia. Vtáčia kriminalita má na Slovensku rôzne podoby – okrem vykladania otrávených návnad sú najčastejšie prípady zástrelov, vykrádania hniezd, či vykladania kovových sklápacích pascí.

Podobné problémy majú napríklad aj v Rakúsku či Maďarsku. Podľa ornitológa z maďarskej organizácie MME, Matyása Prommera, je táto udalosť skutočnou tragédiou pre populáciu sokola rároha. „Sme veľmi znepokojení nad rastúcim množstvom prípadov nezákonného usmrcovania chránených dravcov na Slovensku. Vtáky nepoznajú hranice, jedince z Maďarska sa často usadia na Slovensku a naopak, slovenské vtáky často nájdu nový domov v Maďarsku.“  Ochrana sokola rároha má významný medzinárodný rozmer, na záchranu tohto druhu prebieha od roku 2006 spoločný slovensko-maďarský projekt podporený Európskou komisiou.

  Foto 1 - Dva myšiaky a zajac  Foto 2 - Mŕtvoly pred policajnou stanicou
 Foto 3 -Myšiaky  Foto 4 - Návnada, holub


 Foto 5 - Rárohy, uhynutý pár 
 Foto 6 - Samec rároha, krúžok


 Foto 7 - Sokol rároh samec  Foto 8 - Sokol rároh samica


Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd