Úhyny vtákov na stĺpoch smrti pokračujú

Tlačová správa Bratislava, 28. január 2008

Pre vtáky nebezpečné stĺpy 22 kV elektrického vedenia, známe ako stĺpy smrti stále zabíjajú vzácne vtáky. Členovia organizácie Ochrana dravcov na Slovensku - RPS našli v novembri a v decembri pod stĺpami pri obci Zbehy na západnom Slovensku a pri obciach Pozdišovce, Močarany, Michalovce, Stanča a Trebišov na východnom Slovensku kadávery 34 uhynutých vtákov. "Viac ako polovicu usmrtených vtákov predstavovali dravce a sovy, našlo sa 17 uhynutých myšiakov lesných, 1 sokol myšiar a 1 myšiarka ušatá. Spoločenská hodnota týchto nájdených mŕtvych vtákov prevyšuje sumu 400 tisíc korún", hovorí Marcel Uhrin z RPS. O nálezoch sme informovali Západoslovenskú aj Východoslovenskú energetiku a. s. "Naša polupráca s RPS trvá už roky a princípy ochrany dravcov sú nám veľmi blízke. Od roku 2003 sme partnerom RPS v európskom projekte ochrany orla kráľovského LIFE. Od roku 2007 pokračujeme v spoločných aktivitách v rámci tohto projektu na ochranu sokola rároha. Všetky nové linky elektrického vedenia sa budujú už s ochranou proti zosadnutiu dravcov na stĺpy a s RPS koordinujeme aj osádzanie ochrán na miestach výskytu dravcov. Od roku 2003 sme na takúto ekologizáciu elektrických vedení investovali viac ako 15 mil. Sk", hovorí Mária Nováková, ekológ Západoslovenskej energetiky, a. s. Spolupráca medzi ochranármi a touto energetickou spoločnosťou je rozvinutá na veľmi dobrej úrovni.

"Podľa informácií z mapovaní na Slovensku ako aj podľa údajov odbornej literatúry predstavujú úhyny vtákov na nevhodných stĺpoch elektrického vedenia rozsiahly problém, v absolútnych číslach to predstavuje aj na území Slovenska úhyn tisícov vtákov ročne", hovorí predseda RPS, Jozef Chavko. "Nálezy z okolia Trebišova ležia v absolútne prioritnej oblasti, v minulosti tu už došlo k úhynom sokolov rárohov, teda kriticky ohrozených druhov. Rýchlosť postupu energetických spoločností pri riešení problému vôbec nezodpovedá jeho významnosti a vplyvu na vtáčie populácie", dodáva Marcel Uhrin. V záujme rýchlejšieho riešenia problému v týchto dňoch poslala RPS spoločnostiam, prevádzkujúcim línie elektrických vedení, list s výzvou na aktívnu spoluprácu v tejto problematike.

Bližšie informácie k téme poskytne RNDr. Marcel Uhrin, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript., 0903 563 107 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd