Žatva môže ohroziť mláďatá vzácnych kaní popolavých!

Tlačová správa Bratislava, 3.7.2008

 V južných regiónoch Slovenska sa na obilných poliach začala v týchto dňoch žatva. Priebeh prác úzkostlivo sledujú nielen agronómovia, ale i ochrancovia dravých vtákov. Hoci to znie neuveriteľne, ale v obilných poliach priamo na zemi hniezdi kaňa popolavá. Tento druh dravca patrí k naším najvzácnejším dravým vtákom. Ročne zahniezdi približne desať párov. Pre porovnanie, počet hniezdiacich párov orlov skalných je desaťnásobne vyšší.

Hlavným problémom pri ochrane kaní popolavých však nie jej prirodzená vzácnosť, ale najmä zabezpečenie úspešného vyvedenia mláďat. Hniezdenie na zemi prináša so sebou celý rad nebezpečenstiev. Ohrozujú ho prirodzení predátori, ako líšky a diviaky, ale i prudké dažde s následným vzostupom hladiny podzemnej vody na lokalitách ležiacich v záplavových územiach väčších riek. Práve vo vlhkých lúkach pri močiaroch hniezdili kane v minulosti. Dnes, keď sa toto prostredie na Slovensku už stalo vzácnym, presunuli sa teda do obilných polí. To sa však pre ne stáva osudným - skôr, než sa mladé kane naučia lietať, prichádza žatva, ktorá v prípade, že o hniezde nikto netuší znamená pre mláďatá istú smrť.

Šancu na prežitie tak majú len mláďatá z hniezd ležiacich v neobhospodarovaných parcelách, alebo v porastoch, ktoré sa z rôznych príčin kosili neskôr. Spoľahnúť sa však na takto náhodne zachránené hniezda znamená zmieriť sa s úbytkom nesmierne elegantného, vzácneho a ohrozeného druhu nížin, zmieriť sa s jeho vymiznutím z našej prírody.

 „Od roku 1995 realizujeme na západnom Slovensku intenzívny monitoring kaní popolavých s cieľom zachrániť žatvou ohrozené hniezda. Ich hniezdo je malá stavba zo stebiel tráv, plošne nezaberá viac ako meter štvorcový. Nájsť však takéto miesto v obilných poliach, ktoré majú desiatky hektárov je náročná úloha.“ objasňuje Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Nálezom hniezda ochrana zďaleka nekončí. Je potrebné vyhľadať užívateľa pozemku a dohodnúť sa s ním na pozastavení žatevných prác, obkosení hniezda alebo postavení jednoduchého oplôtku okolo hniezda. Tým sa predíde jeho zničeniu líškami, diviakmi či inými prirodzenými predátormi. Je to neľahká a náročná práca, no pozorovať na jej konci prvé samostatné lety mláďat je pre každého z neopísateľným zážitkom“ dodáva.

Ochrancovia dravcov oceňujú dlhoročnú spoluprácu s poľnohospodárskymi družstvami. Aj vďaka ich pomoci od roku 1995 vyviedli kane popolavé zo zachránených hniezd takmer päťdesiat mláďat.

Ďalšie informácie poskytne:

  • Michal Noga, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 339 193
  • Marek Brinzík, Ochrana dravcov na Slovensku, 0904 307 946

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd