Letiskové sysle nájdu nový domov na Záhorí

TLAČOVÁ SPRÁVA Bratislava, 14,8,.2008

 Na Letisku M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. (BTS) sa v týchto dňoch uskutočňuje druhá fáza odchytu sysľov pasienkových, ktorý sa v posledných rokoch výrazne rozšírili na trávnatých plochách letiska. Odchyt sa uskutočňuje v spolupráci s Maďarskom v rámci projektov LIFE, ktorými Európska komisia finančne podporuje aktivity súvisiace s ochranou ohrozených druhov dravých vtákov a ich biotopov. Hlavnými organizátormi celej akcie na Slovensku sú Štátna ochrana prírody spolu s neziskovou organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku.

Odchyt chráneného hlodavca sysľa pasienkového (Spermophylus citellus) sa na bratislavskom letisku uskutočňuje už šiesty rok. Je rozdelený do dvoch fáz. Prvá prebieha v apríli, teda v období párenia a pred narodením mláďat. Druhá fáza sa zvyčajne uskutočňuje v mesiaci august, keď už sú jedince odrastené a od matky nezávislé. Syseľ pasienkový je bylinožravec, ktorý si rád pochutí i na jabĺčku či oriešku, ktorým ho radi prikrmujú zamestnanci letiska. Je to jedinec teplomilný, ktorý sa v mesiacoch september a október už pripravuje na zimný spánok.

 „Syseľ je ľahkou korisťou pre dravé vtáky, ktoré nalietavajú nad vzletovo-pristávacie dráhy, kde hrozí ich stret s lietadlami, preto nie je jeho prítomnosť na bratislavskom letisku príliš žiaduca. Nový domov nájde tento milo vyzerajúci hlodavec so sivohnedým kožúškom neďaleko obce Kuchyňa na Záhorí.“ povedala hovorkyňa bratislavského letiska Dana Madunická.

„Odchyty sysľov sú dôležitou aktivitou projektu Ochrana sokola rároha v Karpatskej kotline. Uskutočňuje sa jednak z dôvodu obnovy populácie sysľa na miestach, kde sa kedysi hojne vyskytoval a v druhom rade z dôvodu zabezpečenia potravy pre sokola rároha, ale i ďalšie druhy dravých vtákov. Pokiaľ nebol syseľ pasienkový na našom území vzácnosťou, ale bežným obyvateľom lúk a pasienkov, tvoril podstatnú zložku potravy sokola rároha. Preto je jedným z cieľov projektu vytvoriť v želaných oblastiach životaschopnú kolóniu sysľa pasienkového, ktorá by zároveň prispela k stabilizácii a záchrane celosvetovo ohrozeného sokola rároha“, doplnil RNDr. Michal Ambros z CHKO Ponitrie, ktorý sa celej akcie odchytu sysľov aktívne zúčastňoval.

 


 Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a. s. je najväčším medzinárodným letiskom Slovenskej republiky. Je pomenované na počesť významného slovenského politika, vedca a diplomata – generála Milana Rastislava Štefánika. História letiska siaha až do roku 1946. Prudký nárast cestujúcich zaznamenalo letisko najmä v rokoch 2004 – 2006, kedy ich počet medziročne rástol v priemere o 60%. V roku 2007 prešlo bránami letiska rekordných 2 024 142 pasažierov a ich počet má rastúci trend.
Letisko Bratislava má významnú polohu v stredoeurópskom regióne a ponúka letecké spojenie do 21 destinácií.
Bližšie informácie na: www.airportbratislava.sk

 

Kontakty pre médiá:

Dana Madunická
Public Relations Manager
Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava, a.s. (BTS)
Tel.: +421 2 3303 3115
Fax: +421 2 3303 3009
Mobil: +421 903 263 611 
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
www.airportbratislava.sk

Ervín Hapl
Ochrana dravcov na Slovensku
Mobil: 0911 273 711 

Marek Brinzík
Ochrana dravcov na Slovensku
Public Relations Manager
Mobil: 0904 307 946 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd