Jastraby v nemilosti!

TLAČOVÁ SPRÁVA Bratislava, 9.9.2008

 Pracovníci Obvodného úradu životného prostredia v Skalici podali v týchto dňoch na podnet pracovníkov Chránenej krajinnej oblasti Záhorie trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, ktorý brokovnicou vážne zranil chráneného jastraba lesného. Napriek dlhoročnej osvetovej činnosti ochranárov a prísnej legislatíve páchatelia naďalej nemajú obavy strieľať alebo iným spôsobom likvidovať operených kráľov oblohy. Práve jastrab je vďaka svojej sile, obratnosti a loveckým schopnostiam jedným z najviac prenasledovaných druhov našich dravých vtákov.

„Spoločenská hodnota jedinca jastraba lesného je 40 000,- Sk. Zároveň ide o druh, ktorý je zaradený do zoznamu poľovnej zveri, hoci poľovať sa naň nesmie. Jeho usmrtením, alebo postrelením, sa páchateľ dopustil trestného činu pytliactva, za čo mu hrozí až dvojročný trest.

Takýto skutok je tiež v prísnom rozpore s poľovníckou legislatívou.“ povedal Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS).

„Mladý jastrab nájdený na okraji mesta Holíč mal prestrelené krídlo a jeden brok uviazol v oblasti krku. Nevyhnutnú operáciu krídla zabezpečila veterinárna ambulancia v Senici. Odtiaľ bol dravec prevezený do rehabilitačnej stanice Havran v Ratnovciach, v okrese Piešťany, kde mu je poskytnutá odborná starostlivosť. Tam sa dnes dravec zotavuje a pokiaľ bude rehabilitácia úspešná, navráti sa späť na Záhorie do voľnej prírody.“ dodáva Slávo Vongrej zo Správy CHKO Záhorie.

„Prenasledovanie dravých vtákov je na Slovensku hlboko zakoreneným problémom. Nevraživosť voči tejto skupine operencov často pramení iba z nepochopenia alebo nerešpektovania ich významu v prírode. Na likvidáciu dravcov sa používajú všetky dostupné metódy, okrem priamej streľby ide najmä o vykladanie otrávených návnad, odchyt do jastrabích košov, či drastický odchyt do sklápacích železných pascí. Každý rok evidujeme niekoľko takýchto prípadov. Obeťami sa stávajú takmer všetky druhy našich dravcov, od bežnejších druhov, ako sú napríklad myšiaky lesné, až po vzácne a zriedkavé orly kráľovské, či sokoly rárohy.“ dodáva Chavko.

Zmierniť negatívne nazeranie na dravé vtáky a pokúsiť sa minimalizovať priame útoky zo strany človeka je jedným z cieľov projektu na ochranu sokola rároha v Karpatskej kotline, ktorý podporila aj Európska komisia.

Ďalšie informácie poskytnú:

  • Jozef Chavko, 0903 768 394
  • Marek Brinzík, 0904 307 946

Informácie o projekte LIFE na ochranu sokola rároha v Karpatskej kotline nájdete na: www.dravce.sk/sokolraroh

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd