Spolupráca ochrancov dravých vtákov a poľnohospodárov pomáha prežiť vzácnym kaniam popolavým


Žatevné práce v južných regiónoch Slovenska sa chýlia ku koncu. V týchto dňoch začínajú ochrancovia dravých vtákov bilancovať výsledky náročnej práce, ktorá je so žatvou úzko spojená. Obilné polia sú totiž hniezdnym prostredím kane popolavej, ktorá je jedným z našich najvzácnejších druhov dravcov.

 

 Žatevné práce v južných regiónoch Slovenska sa chýlia ku koncu. V týchto dňoch začínajú ochrancovia dravých vtákov bilancovať výsledky náročnej práce, ktorá je so žatvou úzko spojená. Obilné polia sú totiž hniezdnym prostredím kane popolavej, ktorá je jedným z našich najvzácnejších druhov dravcov. Práve v čase žatiev mláďatám kaní hrozí nebezpečenstvo usmrtenia. Ročne na Slovensku vyhniezdi približne desať párov. Pre porovnanie, počet hniezdiacich párov orlov skalných je desaťnásobne vyšší.

Vzácne kane popolavé hniezdia, na rozdiel od väčšiny ostatných druhov dravcov, na zemi. Hniezdenie na zemi však so prináša sebou celý rad rizík. Ohrozujú ho prirodzení predátori, ako líšky a diviaky, ale i prudké dažde s následným vzostupom hladiny podzemnej vody na lokalitách ležiacich v záplavových územiach väčších riek. Práve vo vlhkých lúkach pri močiaroch hniezdili kane v minulosti. Dnes, keď sa toto prostredie na Slovensku už stalo vzácnym, presunuli sa aj do obilných polí. To sa však pre ne stáva osudným - skôr, než sa mladé kane naučia lietať, prichádza žatva, ktorá v prípade, že o hniezde nikto netuší znamená pre mláďatá istú smrť.

 Šancu na prežitie tak majú len mláďatá z hniezd ležiacich v neobhospodarovaných parcelách, alebo v porastoch, ktoré sa z rôznych príčin kosili neskôr. Spoľahnúť sa však na takto náhodne zachránené hniezda znamená zmieriť sa s úbytkom nesmierne elegantného, vzácneho a ohrozeného druhu nížin, zmieriť sa s jeho vymiznutím z našej prírody.

„Od roku 1995 realizujeme na západnom Slovensku intenzívny monitoring kaní popolavých s cieľom zachrániť žatvou ohrozené hniezda. Ich hniezdo je malá stavba zo stebiel tráv, plošne nezaberá viac ako meter štvorcový. Nájsť však takéto miesto v obilných poliach, ktoré majú desiatky hektárov je náročná úloha.“ objasňuje Michal Noga z mimovládnej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku. „Nálezom hniezda ochrana zďaleka nekončí. Je potrebné vyhľadať užívateľa pozemku a dohodnúť sa s ním na pozastavení žatevných prác, obkosení hniezda alebo postavení jednoduchého oplôtku okolo hniezda. Tým sa predíde jeho zničeniu líškami, diviakmi či inými prirodzenými predátormi. Je to neľahká a náročná práca, no pozorovať na jej konci prvé samostatné lety mláďat je pre každého z neopísateľným zážitkom.“dodáva.

Záchrana kane popolavej na Slovensku je výsledkom dlhoročnej spolupráce ochranárov a poľnohospodárov. Vďaka nej aj v tomto roku úspešne vyletelo z hniezd 15 mláďat. Celkový počet, ktoré boli dosiaľ ochránené v období žatiev je úctyhodných 65 jedincov.

Ďalšie informácie poskytne:
Michal Noga, Ochrana dravcov na Slovensku, 0911 339 193
Marek Brinzík, Ochrana dravcov na Slovensku, 0904 307 946

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd