Pod Martinskými hoľami našli postrelenú samicu orla skalného

11. októbra 2007 o 7. hodine ráno našiel pán Marek Veverica v lesnom poraste pod Martinskými hoľami zranenú dospelú samicu orla skalného. Nebola schopná letu a akýkoľvek pohyb jej spôsoboval utrpenie. Nálezca orlicu odchytil a previezol na Správu Národného parku Veľká Fatra. Odtiaľ bola premiestnená do Záchrannej a rehabiltačnej stanice v Zázrivej. Následné vyšetrenia ukázali, že poranenia boli spôsobené brokovou zbraňou.

11. októbra 2007 o 7. hodine ráno našiel pán Marek Veverica v lesnom poraste pod Martinskými hoľami zranenú dospelú samicu orla skalného. Nebola schopná letu a akýkoľvek pohyb jej spôsoboval utrpenie. Nálezca orlicu odchytil a previezol na Správu Národného parku Veľká Fatra. Odtiaľ bola premiestnená do Záchrannej a rehabiltačnej stanice v Zázrivej. Následné vyšetrenia ukázali, že poranenia boli spôsobené brokovou zbraňou. Dva projektily uviazli v tele orlice, pričom jeden spôsobil vážne zranenie pľúc. Tretí projektil poškodil pravé krídlo. Zranenia sú natoľko vážne, že pravdepodobnosť návratu orlice späť do prírody je veľmi nízka.

Správa Národného parku Veľká Fatra podala trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za porušenie zákona o ochrane prírody. Spoločenská hodnota orla skalného je podľa platnej legislatívy 100.000,- Sk.

"Orol skalný je našim druhým najväčším hniezdiacim dravcom. Obýva pohoria so starými lesnými porastami. Druh je veľmi citlivý na vyrušovanie a na Slovensku vykazuje nízku úspešnosť hniezdenia. Významným faktorom ohrozenia populácie je okrem vyrušovania aj usmrcovanie strelnými zbraňami a otravy." - povedal Metod Macek z organizácie Ochrana dravcov na Slovensku, vedúci rehabilitačnej stanice v Zázrivej.

Len pred niekoľkými týždňami priniesla Ochrana dravcov na Slovensku informácie o viacerých prípadoch zástrelov dravých vtákov a likvidácii ich hniezd. Všetky prípady poukazujú na fakt, že usmrcovanie strelnými zbraňami predstavuje v súčasnosti pre dravce reálnu a závažnú hrozbu.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd