Po žatve

Suché a horúce počasie urýchlilo dozrievanie a zber obilia. Spoločne s kombajnami opúšťajú polia i ornitológovia, ktorí v obilí dohľadávali hniezda vzácnych dravcov - kaní popolavých.

"Akokoľvek zvlášte to znie, tento druh dravca si svoje hniezdo skutočne stavia na zemi - v lúkach, rudeálnych porastoch a tiež v obilí. Kým sú však mláďatá schopné letu, do poľa vstúpi kombajn a hniezdo je zničené," vysvetľuje Michal Noga zo spoločnosti Ochrana dravcov na Slovensku. "Tento rok sme dohľadali 7 hniezd, štyri boli v obilí. Bohužiaľ, z nich len v dvoch prípadoch sa podarilo mláďatá zachrániť" dodáva Michal Noga. Zároveň ocenil spoluprácu s pracovníkmi poľnohospodárskeho družstva v Dolnom Ohaji a pracovníkmi Správy CHKO Dunajské luhy.

Kaňa popolavá patrí na Slovensku k najvzácnejším druhom - na našom území hniezdi len 5 - 20 párov. Pre porovnanie - je to len pätina z počtu hniezdiacich orlov skalných. Navyše, tento druh je viac ako ktorýkoľvek iný odkázaný na priamu pomoc človeka.

Ďalšie informácie Vám poskytne:

Mgr. Michal Noga
Ochrana dravcov na Slovensku
tel. 02 / 555 73440, mob. 0911 339 193,Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd