Víchrica zabíjala orly

Dve víchrice, ktoré sa prehnali územím Slovenska vo štvrtok 21. a piatok 22. júna 2007, spôsobili okrem škôd na majetku i tragédie na hniezdach vzácnych orlov kráľovských.

Hneď po veternej smršti členovia Ochrany dravcov na Slovensku kontrolovali najexponovanejšie hniezda. Zlé tušenie sa naplnilo. Až 4 hniezda na juhozápadnom Slovensku boli víchricou zhodené, pričom zahynuli dve mláďatá. Jedno v blízkosti Bratislavy dokonca privalil padajúci strom.

"Orol kráľovský si svoje hniezdo stavia často vo vrcholcoch stromov, najmä na okrajoch porastu, aby mal k nemu so svojím takmer dvojmetrovým rozpätím krídel voľný prílet. Práve tieto stromy sú potom vystavené najsilnejším poryvom vetra. Ak ešte mláďa v snahe udržať sa na nestabilnom hniezde roztiahne krídla, vietor ho z hniezda jednoducho sfúkne." vysvetlil Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku.

Vďaka včasnej kontorole hniezdisk sa podarilo dohľadať vypadnuté mláďatá, ktoré pád hniezda prežili. V dvoch prípadoch vybudovali ochranári náhradné hniezdo, kam vypadnuté, no nezranené mláďatá vložili. Jedno orlíča bolo s vážnými zraneniami krídla po veterinárnom ošetrení umiestnené do rehabilitačnej stanice.

"Víchrica predstavuje pre orly prirodzený negatívny faktor, ktorému sa nedá zabrániť. Orol ako vrcholový predátor nemá veľa prirodzených nepriateľov a práve víchrica predstavuje jedno z jeho možných ohrození. Ďaleko väčšou a vážnejšou hrozbou je pre tieto dravce človek." dodáva Chavko a pripomenul časté prípady úhynov orlov na 22 kV elektrických vedeniach, či prípady, kedy sa orly stali obeťou nelegálnej streľby, trávenia či vykrádania hniezd.

 

Vypadnuté orlíčatá na zemi pod hniezdom len bezradne postávaju, pretože tu ich matka nenájde

 

Zachránené mláďatá na novovybudovanom hniezde na borovici

 

Mŕtve orlíča po páde s hniezda zavalené kmeňom

 

Mŕtve orlíča po páde s hniezda zavalené kmeňom

 

Zranené mláďa - samička objavená na zemi pod hniezdom

 

Zranené mláďa bolo dopravené na veterinárne vyšetrenie do Trnavy, kde bola potvrdená zlomenina krídla. Na mieste zranenia spôsobila nahromadená krvná zrazenina opuch vo veľkosti vajca.

 

Pán doktor Daroslav Franka umiestnil počas 2-hodinovej operácie k zlomenej kosti klinec, ktorý bude po zrastení odstránený. Pánovi doktorovi týmto ďakujeme za profesionálny prístup.

 

Na druhý deň po operácii orol samostatne príjma potravu, takže veríme, že bude môcť byť znova navrátený do prírody.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd