Nové informácie k prípadu pašovania dravých vtákov

V piatok 5. mája Ochrana dravcov na Slovensku informovala o zabavení nelegálne prevážaných 6 sokolov sťahovavých a jedného krkavca čierneho, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzali z voľnej prírody. V súčasnosti vyšetrovanie prípadu dospelo do štádia, kedy je možné uverejniť ďalšie skutočnosti.

V stredu, 3. mája 2006 o 14:30 bolo na slovensko - maďarskej štátnej hranici v Komárne pri obhliadke motorového vozidla Golf čiernej farby objavených 6 živých mláďat vzácneho sokola sťahovavého, ktoré boli ukryté v nákupných taškách za sedadlom vodiča a v odkladacom boxe na prednej palubovke. Okrem nich bolo nájdené i jedno mláďa krkavca čierneho ukrytého vo vlnenej ponožke s prelepeným zobákom za sedadlom spolujazdca. Majiteľ vozidla, Štefan B, občan SR, bol zadržaný a spolu s ním i posádka ďalšieho vozidla s ďalšími podozrivými osobami, ktoré ho sprevádzali pri pokuse o prechod štátnej hranice. Na obhliadku mláďat bol prizvaný ako expert Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku (RPS), ktorý potvrdil, že ide o mláďatá sokola sťahovavého, z ktorých 3 jedince boli vo veku 30 dní a ostatné tri mláďatá vo veku 20 dní. Zabavené mláďatá odovzdala polícia J. Chavkovi, aby mohli byť v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR vrátené do hniezd sokolov sťahovavých vo voľnej prírode.

Pri domovej prehliadke rodinného domu Štefana B. (do roku 2004 člena Slovenského klubu sokoliarov) boli nájdené aj nezákonne prechovávané zbrane a iné prostriedky ktoré potvrdzujú dôvodné podozrenia vykrádania hniezd a pytliactva. Z niektorých poznatkov vyplýva, že obvinený Štefan B. sa podieľal aj na vykrádaní veľkého počtu mláďat iných chránených druhov vtákov, ktoré sú atraktívne pre chovateľov najmä v Nemecku, Anglicku, Rakúsku a v Čechách.

Ochrana dravcov na Slovensku realizuje pravidelný monitoring chránených druhov dravcov z ktorého je zrejmé aj to, koľko hniezd bolo vykradnutých. V minulom roku bolo zaznamenaných až 8, s najväčšou pravdepodobnosťou vykradnutých, hniezd sokola sťahovavého. Tieto informácie boli dôležité aj pre proces súvisiaci so zadržaním páchateľov. Podľa niektorých indícii bol Štefan B. jednou z kľúčových osôb, ktoré vykrádali hniezda a je považovaný za najvýznamnejšieho priekupníka dravcov najmenej od roku 1980.

Ochrana dravcov na Slovensku v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR už zabezpečila záchranu všetkých zabavených mláďat. Bolo až dojímavé pozorovať, ako reagovala sokolia matka, keď zistila, že má svoje mláďatá naspäť v hniezde. Najprv dlho sedela na okraji, akoby neverila vlastným očiam. Priletel samec s korisťou a mláďatá nakŕmili. Ostatné 3 mláďatá boli priložené do viacerých hniezd, kde boli rovnako staré sokoly a nové matky ich bez problémov prijali. Aj mladého krkavca si adoptovali nový rodičia, ktorý už mali v hniezde tri mláďatá.

Záverom je potrebné vysloviť uznanie a poďakovanie polícii SR, najmä Prezídiu policajného zboru - odboru environmentálnej kriminality, za ich vysoko profesionálnu a dobre odvedenú prácu. Zadržanie páchateľov je mimoriadne zložitým procesom a táto práca si vyžiadala 24 hodinové nasadenie. Vďaka nim sa mnohé vzácne druhy z našej prírody nestali obeťami nezákonného obchodu a doživotnými zajatcami vo voliérach chovateľov.

Bližšie informácie, prípadne ďalšia fotodokumentácia:

Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku /RPS/ tel.: 02 55573440, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd