Nelegálna držba šiestich sokolov odhalená

Dnes boli zadržané osoby, ktoré nelegálne prevážali 6 mláďat vzácneho sokola sťahovavého a jedno mláďa krkavca čierneho, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z voľnej prírody. Mimovládna organizácia Ochrana dravcov na Slovensku, ktorá v spolupráci so Štátnou ochranou prírody SR monitoruje populáciu dravých vtákov na Slovensku, zaznamenala aj v tomto roku viaceré podozrenia z vykradnutia hniezda sokola sťahovavého, jastraba lesného i orla skalného.

Získané mláďatá boli odborníkmi z Ochrany dravcov na Slovensku prevzaté do opatery, nasýtené a ihneď ako to okolnosti umožnia, budú vrátené do voľnej prírody.

Slovensko so zachovaným prírodným prostredím je domovom celého radu vzácnych a ohrozených živočíchov, dravce nevynímajúc. Napriek prísnej zákonnej ochrane je táto živočíšna skupina stále terčom nenávisti alebo vykrádania s cieľom nelegálneho obchodovania. Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku uviedol: "Stráženiu ohrozených hniezd sa naša organizácia venuje už viacero rokov a aj našou zásluhou boli v minulosti zadržaní viacerí vykrádači sokoliarsky atraktívnych druhov. Je naozaj smutný pohľad na samicu, ktorá s krikom obletuje prázdne hniezdo a hľadá stratené mláďatá. Žiaľ, stále pre mnohých chovateľov je dôležitejšie vlastniť vzácny druh pod zámkom vo svojej voliére, ako ich prežitie vo voľnej prírode." Spoločenská hodnota jedinca sokola sťahovavého v zmysle vyhlášky č. 24/2002, ktorou sa vykonáva zákon č. 543/2002 Z.z.. o ochrane prírody a krajiny je stanovená na 120 tisíc Sk.

Bližšie informácie, prípadne ďalšia fotodokumentácia:

Jozef Chavko, Ochrana dravcov na Slovensku /RPS/ tel.: 02 55573440, 0903 768 394, Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd