Kráľ oblohy bol zastrelený

Majestátny orol skalný (Aquila chrysaetos) sa stal ďalšou obeťou nelegálnej streľby. Zomierajúceho orla našli v nedeľu 5.2.2006 občania obce Roštár, v okrese Rožňava, ktorí pohotovo privolali ochranárov zo Štátnej ochrany prírody. Krvácajúci dravec však pri prevoze do rehabilitačnej stanice zraneniu podľahol.

Ako povedal Milan Olekšák zo Správy Národného parku Slovenský Kras "Pri veterinárnom vyšetrení sa preukázalo, že orol bol zastrelený guľovou zbraňou. Strela preletela pravým krídlom a hrudníkom. Úspešný strelec nechal orla zmietajúceho sa v smrteľných kŕčoch ležať na mieste. V okolí miesta streľby sa vyskytujú len tri páry tohto druhu orla. Spoločenská hodnota orla skalného je 100 000,- Sk. Usmrtením tohto chráneného živočícha sa páchateľ dopustil trestného činu porušovania ochrany rastlín a živočíchov a hrozí mu až dvojročné väzenie. Na neznámeho páchateľa bolo okamžite podané trestné oznámenie." Podľa čísla krúžku, ktorý mal orol na nohe bolo zistené, že bol okrúžkovaný v máji 2002 na jednom z mála slovenských hniezd.

Orol skalný je jedným zo symbolov slovenskej prírody. Patrí medzi významných vrcholových predátorov v karpatských ekosystémoch. Živí sa najmä menšími cicavcami a vtákmi. Ako jeden z mála dravcov často loví aj líšky a krkavce. Požiera aj zdochliny. V prírode nemá prirodzených nepriateľov okrem človeka. V minulosti bol často prenasledovaný a jeho stavy sa znížili na kritickú hranicu. V súčasnosti sa vďaka intenzívnej ochrane a čiastočnej eliminácii negatívnych vplyvov podarilo populáciu orla skalného stabilizovať. Aj dnes ešte ale orlov ohrozuje devastácia ich biotopov, "stĺpy smrti" (stĺpy 22 kV el. vedení), ale najmä prenasledovanie človekom. Vykrádanie hniezd, otrávené návnady a zástrely sú stále hrozbou pre tohto majestátneho kráľa oblohy nad slovenskými horami. Treba si však uvedomiť, že všetky odhalené incidenty predstavujú iba nepatrný zlomok reálnej situácie a o drvivej väčšine obetí sa orgány ochrany prírody nikdy nedozvedia.

Aj tento brutálny a odsúdeniahodný prípad je len ďalším svedectvom, že ešte stále medzi nami žijú jedinci, ktorí vlastnou hlúposťou a chamtivosťou spôsobujú neospravedlniteľné škody na našej prírode.

Text: Jozef Izakovič, Ochrana dravcov na Slovensku
Foto: Milan Olekšák, Správa NP Slovenský kras

 

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd