Výstava "Orol - bez koruny, a predsa kráľom"

Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci so Slovenským Národným Múzeom otvára pri príležitosti Dňa vtáctva 1.apríla 2005 o 16:00 slávnostnou vernisážou výstavu "Orol - bez koruny, a predsa kráľom".

Názov výstavy:
Orol - bez koruny, a predsa kráľom

Organizátori výstavy:
Ochrana dravcov na Slovensku (RPS)
Slovenské Národné Múzeum (SNM)

Vernisáž: 1. apríla 2005 /Deň vtáctva/ o 16:00

Trvanie výstavy: 1. apríla 2005 do 30. júna 2005
budova SNM - Prírodovedné múzeum, Vajanského nábr. 2, 3. poschodie, otvorené denne okrem pondelka; od 9.00 - 17.00 h

Hlavná téma, myšlienka výstavy:

Priblížiť verejnosti život vzácneho druhu dravca - orla kráľovského, prostredníctvom 18 panelov s veľkoformátovými fotografiami a trojrozmerného materiálu (preparáty, vtáčie perá, ornitologické krúžky, nelegálne pasce a nástroje používané pri vykrádaní hniezd či výrobe otrávených návnad).

Výstava je tematicky rozdelená do troch častí - predstavenie druhu, jeho ohrozenie negatívnymi faktormi a aktivity na jeho ochranu. Prostredníctvom 18 panelov a viac ako 100 unikátnych fotografických záberov zo života orla kráľovského budú mať návštevníci výstavy možnosť oboznámiť sa so správaním, ohrozením a ochranou týchto dravcov. Výstava však nie je založená len na fotografiách. Inštalovaný je aj rôzny trojrozmerný materiál - preparáty, orlie perá, ornitologické pomôcky, ale i nelegálne pasce, a nástroje používané pri výrobe otrávených návnad či vykrádaní hniezd orlov. Nechýba ani maketa tzv. "stĺpu smrti" - stĺpu elektrického vedenia, na ktorom dochádza k usmrcovaniu dravcov, sov či iných väčších druhov vtákov, orly kráľovské nevynímajúc. Sprievodné texty sú i v anglickom jazyku.

Pre tých, ktorí sa budú chcieť dozvedieť viac o živote orla kráľovského sú pripravené 2 unikátne filmové dokumenty Leonidasa Prešinského " Orlí pár - 5 inštinktov" a "Orlia škola - päť lekcií", ocenené viacerými cenami na filmových súťažiach.

Pre žiacke kolektívy sú pripravené prednášky "Naše dravce a sovy", menšie deti si môžu vyfarbiť omaľovánky a postaviť si hniezdo.

V detskom kútiku sú vystavené i výtvarné práce detí ZŠ na tému "Naše dravce". Počas slávnostnej vernisáže výstavy (1. apríla 2005 - na Deň vtáctva) hlavný organizátor výstavy - Ochrana dravcov na Slovensku - otvorí finančnú zbierku "Orol" na ochranu voľne žijúcich dravých vtákov na Slovensku.

Výstava je realizovaná v rámci projektu "Ochrana orla kráľovského v slovenskej časti Karpát", ktorý realizuje Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci so Štátnou ochranou prírody (ŠOP SR) a Západoslovenskou energetikou a.s.. Projekt finančne podporila Európska komisia v rámci programu LIFE-Nature.

Sprievodné aktivity:

  • premietanie filmových dokumentov L. Prešinského " Orlí pár - 5 inštinktov" a "Orlia škola - päť lekcií (26 min.)
  • prednášky pre žiacke kolektívy /máj - jún, utorky a štvrtky/
  • detský kútik (omaľovánky, "Zahraj sa na orla, postav si hniezdo")
  • výstava detských výtvarných prác
  • otvorenie finančnej zbierky "Orol" na ochranu voľne žijúcich dravých vtákov na Slovensku

Kontakty:

  • Mgr. Slávka Siryová, Ochrana dravcov na Slovensku, tel. 02 64283984, 0903 757565 , Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
  • Zora Chrenková, SNM-Prírodovedné múzeum, tel. 02 59349102

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd