Vykrádači hniezd zase na scéne...

Dve mláďatá vzácneho orla kráľovského vykradol neznámy páchateľ. Je koniec ich letov vo výškach !?

Bratislava 24.6.2004 Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) v spolupráci so Štátnou ochranou prírody od začiatku tohto roku realizuje rozsiahly projekt "Ochrana orla kráľovského v slovenskej časti Karpát" podporený Európskou úniou z programu LIFE-Nature. V rámci aktivít projektu je monitorovaná celá populácia, ktorú na Slovensku tvorí spolu len 33 - 38 hniezdnych párov.

"Začiatkom marca tohto roku v sme v rámci monitorovacích aktivít zaznamenali asi 30 km od Bratislavy nový pár orlov kráľovských. Keď sme koncom mája z veľkej diaľky prezerali hniezdo silným ďalekohľadom na našu veľkú radosť sme na ňom spozorovali 2 mláďatká. Ťažko vyjadriť naše sklamanie, keď sme o dva týždne neskôr prišli okrúžkovať mláďatá a hniezdo sme našli prázdne, len matka orlica bezradne poletovala po okolí", povedal Jozef Chavko, predseda Ochrany dravcov na Slovensku. Na miesto činu bola ihneď privolaná polícia, v zmysle Trestného zákona § 181 c je podozrenie zo spáchania trestného činu a vyšetrovanie prípadu prevzalo prezídium policajného zboru. Spôsobená škoda sa odhaduje na 200 000 korún.

V evidencii Ochrany dravcov na Slovensku je v tomto roku bohužiaľ zaznamenaný aj ďalší prípad vykradnutia hniezda vzácneho sokola rároha, ktorý je taktiež zaradený medzi kriticky ohrozené druhy v Európe.

Takéto prípady len prispievajú vážnej situácii ohrozenia vzácnych druhov dravých vtákov. "Najviac nás mrzí, že orlíčatá nakoniec skončia v nejakej klietke u egoistického chovateľa, alebo budú za peniaze predvádzané ako cirkusové vtáky na nejakom hrade ako atrakcia pre turistov. Neprirodzený chov v zajatí natoľko poznačí vývoj a návyky orlov, že sa už nikdy nebudú môcť vrátiť do voľnej prírody. Z tohto dôvodu je dôležité pokúsiť sa čo najskôr nájsť vykradnuté mláďatá", dodáva Jozef Chavko.

Chceli by sme touto cestou požiadať verejnosť o pomoc pri vypátraní páchateľov. Akékoľvek informácie môžu prispieť k ich odhaleniu.

Navštívte aj naše ďalšie webové stránky

steppelife.eu

vtáčia kriminalita

danubefreesky.eu

sakerlife.mme.hu

lifeenergia.sk

falcoproject.eu

apomarina

imperialeagle.eu

Hlavní partneri

SEPS logotypnazov positive color RGB ZSE-hlavni.partneri 02 ZSD logo VSE rgb logo VSD rgb 051-SSE 06 SSEd