nase sk dravce2

nase sk sovy2

SÚŤAŽ S MYŠIARKAMI

Po roku opäť prichádza obľúbená Súťaž s myšiarkami. Dajte nám vedieť o zimovisku myšiarok ušatých a vyhrajte skvelé ceny!

O čo hráme:

 1. 30€ poukaz do kníhkupectva Martinus
 2. 20€ poukaz do kníhkupectva Martinus
 3. 10€ poukaz do kníhkupectva Martinus

Ako súťažiť?

Odfotografujte mobilom miesto, kde myšiarky ušaté zimujú a vyplnte základné údaje na našom webe.

Súťaž sa končí 14. februára 2018 o polnoci. Mená výhercov oznámime na webe a facebooku Ochrany dravcov na Slovensku.

Podarí sa nám nájsť viacej zimovísk ako minulý rok?

Aktuálna mapa zimovísk

Formulár:

 1. Meno a Priezvisko(*)
  Invalid Input
 2. Mail(*)
  Invalid Input
 3. Miesto zimovania myšiarok (napr. ihličnaté stromy pri kostole v Branči)(*)
  Invalid Input
 4. Odhadovaný počet myšiarok
  Invalid Input
 5. Fotografia zimoviska
  Invalid Input
  (PNG, JPG, alebo ZIP, RAR. Maximálna veľkosť 3000 kB)
 6. Poznámka
  Invalid Input
 7. Opíš uvedený kód(*)
  Opíš uvedený kód
  Iný kódInvalid Input
 8. Odoslať
 9. (*) povinný údaj

Základné pravidlá súťaže:

 1. Súťaž trvá od 14. decembra 2017 do 14. februára 2018 (do polnoci).
 2. Súťažiacim sa stáva osoba, ktorá na webe www.dravce.sk vyplní formulár o zimovisku myšiarok ušatých a priloží dokumentačnú fotografiu zimoviska.
 3. Zapojením sa do súťaže súťažiaci potvrdzuje, že pri získavaní informácií o zimovisku myšiarok ušatých nedošlo k nadmernému vyrušovaniu zimujúcich jedincov.
 4. Súťažiaci dobrovoľne a bezodplatne poskytuje informácie o zimoviskách pre potreby spracovania a použitia organizáciou Ochrana dravcov na Slovensku (vytvorenie mapy zimovísk, databáza údajov a pod.).
 5. Po ukončení súťaže vyžrebujeme troch výhercov.
 6. Výsledky súťaže budú zverejnené na webe a facebooku „Ochrana dravcov na Slovensku“

Často kladené otázky:

Ako vyzerajú myšiarky a odkiaľ prileteli?

Myšiarka ušatá je stredne veľká sova. Ako prvé vás upútajú veľké, oranžové oči. Keď vás zazrie, narovná sa. Na hlave vztýči pierka, ktoré vyzerajú ako ušká. Keď urobíte ešte krok, ste príliš blízko a odletí. Myšiarky ušaté hniezdia v poľných remízkach, na okrajoch lesíkov a parkoch. Každoročne od jesene do jari sa myšiarky ušaté zhromažďujú a spoločne oddychujú na stromoch. Počet myšiarok na zimovisku býva rôzny, od pár jedincov po stovky. Najväčšie zimovisko sa nachádza v meste Kikinda (Srbsko), kde zimovalo viac ako 600 jedincov!

Čo je zimovisko?

Zimoviskom nazývame miesto (lokalitu), kde myšiarky ušaté cez deň spoločne oddychujú. Najčastejšie sú to ihličnaté stromy v okolí škôl, kostolov, námestí, parkov, ale aj rodinných záhrad. Vzácne niektoré jedince zimujú aj v lesíkoch mimo obcí.

Ako spoznám zimovisko?

Celkom jednoducho. Najčastejšie prítomnosť sov prezradia biely trus a vývržky pod stromami. Pri pozornom pohľade do korún stromov môžete zbadať až desiatky oddychujúcich jedincov. Niekedy, zvlášť počas pekných slnečných dní, sa niektoré myšiarky vyhrievajú na listnatých stromoch ako sú vŕby alebo brezy.

Čo je vývržok?

Vývržok sú nestrávené zvyšky potravy, ktoré myšiarky (a všetky sovy) vyvrhujú. Tvoria ho kosti, srsť a perie z koristi, ktoré sa v žalúdku vyformujú do pozdĺžneho chumáča. Ten myšiarka každý deň vyvrhne.

Ako správne odfotiť zimovisko?

V prvom rade je potrebné brať ohľad na zimujúce myšiarky. Pre väčšinu zvierat je zima ťažkým obdobím. Každý zbytočný výdaj energie, napríklad pri vyrušovaní, je pre ne citeľnou stratou. Preto zimovisko fotografujte z dostatočnej vzdialenosti. Keď zbadáte, že myšiarky sa narovnávajú a pozerajú na vás, už ste blízko.

Prečo je potrebné údaje aktualizovať každý rok?

Počet myšiarok na zimovisku a miesto zimovania sa môžu medziročne zmeniť. Závisí to od viacerých faktorov, ako napríklad dostatočná potravná ponuka v okolí zimoviska, či vhodné stromy a podmienky na zimovanie. Mnohé zimoviská stále nie sú zaznamenané. Z toho dôvodu je pre nás dôležité každý rok údaje aktualizovať a sme radi, že nám s mapovaním zimovísk pomôžete. Informácie o výskyte a počte zimujúcich myšiarok používame pri výskume a ochrane tohto druhu.

Čo tvorí potravu myšiarok ušatých?

V prírodných podmienkach strednej Európy prevláda v potrave hraboš poľný (80-90%), ďalej ryšavka, myš domáca, v menšej miere potkany a malé vtáky veľkosti sýkorky. V praxi sme sa viackrát stretli s obavami ľudí o svojich domácich miláčikov, keď v ich blízkosti zimovali myšiarky. Môžeme vás ubezpečiť, že na jedálnom lístku myšiarok sa nevyskytujú.

Ilustračné fotografie

Myšiarky ušaté Natália Staňová Lužianky

Myšiarky ušaté (foto: Natália Staňová 2015)

Zimovisko mysiarok usatych Zsolt Riflik Kolárovo

Zimovisko myšiarok ušatých (foto: Zsolt Riflik 2015)

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku