nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2017

Sokol myšiar na balkóne - Časté otázky a súťaž

Sokol myšiar, ľudovo nazývaný tiež pustovka, či poštolka, často hniezdi v blízkosti ľudí. Vlastné hniezdo si nestavia – stačí mu črepník, otvor v stene, výklenok.

Tomas Tedla sokol mysiar

Foto: Tomáš Tedla

MÁME PRE VÁS SÚŤAŽ! Ak si váš dom vybral sokol myšiar na hniezdenie, dajte nám o tom vedieť prostredníctvom formulára nižšie najneskôr do 20. júna 2017. Údaj doplníme do online mapy a zaradíme vás do žrebovania o tri poukážky do kníhkupectva Martinus. O výhercoch budeme informovať po uzavretí súťaže, najneskôr do konca júna 2017. Údaje pomôžu zlepšiť poznanie o sokoloch, ich výskyte a početnosti v intravilánoch.

Čítať ďalej...

Sokoly z Afriky sa už vrátili

Rádio Regina Západ detail kalend samky

Najvzácnejší sokol, ktorý u nás hniezdi, sa vrátil z Afriky. Videli sme ho na lokalite, kde minulý rok úspešne vyletelo niekoľko mláďat. Všetky informácie o aktuálnom pozorovaní, o druhu a o tom, ako mu pomáhame, sa dozviete v rozhovore, ktorý poskytol Roman Slobodník Rádiu Regina. Ďakujeme za poskytnutie nahrávky a prajeme príjemné počúvanie.

 

Čítať ďalej...

Terénne práce študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

V dňoch 26.-29. apríla 2017 sme prisľúbili spoluúčasť na tzv. „terénkach“ budúcich ekológov z Nitry, ktoré sa udiali v okolí Strediska environmentálnej výchovy Dropie (SEV). V praxi to znamenali 4 dni v znamení poznania či poznávania rôznych živých foriem. Špeciálne zameranie predstavovali metódy výskumu živočíchov – konkrétne drobných zemných cicavcov a vtákov. Dátum konania úplne vystihovalo počasie a tak sme počas 4 dní vyťahovali vetrovky, pršiplášte, aby sme ich následne nahradili krátkymi nohavicami a tričkami. Ranné kontroly živolovných pascí a ornitologických sietí boli sprevádzané cestičkou s námrazou a ani akurát prilietajúcim slávikom sa veľmi nechcelo predvádzať ich pravidelné nočné sonáty. O čo viac nás skúšalo počasie, o to viac zážitkov pre študentov ako aj lektorov.

Čítať ďalej...

Devínski letci - Exkurzia za vtáctvom Devínskej Kobyly

Vtactvo Devinskej kobyly pozvfinal Ochrana dravcov na Slovensku a Západoslovenská energetika, a.s. opäť pozývajú všetkých záujemcov do prírody. Tentokrát bude trasa vychádzky s našimi skúsenými sprievodcami smerovať od Devínskej Kobyly do Devína – k hradnému bralu.

Stretneme sa 13. mája 2017 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec).

Čítať ďalej...

Kampaň za lepšie podmienky pre farmárov a zdravšie poľnohospodárstvo

V.Hrušov 170706 Apom 15Dôležitým podkladom, ktorý určuje podmienky pre fungovanie poľnohospodárstva v EÚ, a teda aj na Slovensku, je takzvaná Spoločná poľnohospodárska politika. Jej súčasný systém má často negatívne dopady na klímu a životné prostredie, prispieva k úbytku biodiverzity a dokonca má škodlivé dopady na zdravie obyvateľstva.

Čítať ďalej...

Dve percentá zo všetkých strán. Načo je to dobré?

DSC 0768Začína to vo februári. Sú všade. V rozhlase, v telke, v novinách i časopisoch, na internete, v MHD aj diaľkových autobusoch, dokonca na billboardoch. Výzvy, aby ste darovali svoje 2 %. O čo ide? O to, že sa môžete úplne slobodne rozhodnúť, či daň, ktorú každý rok odvádzate, pôjde celá štátu, alebo časť z nej darujete mimovládnej organizácii, ktorú si vyberiete. To je predsa skvelé, nie?

Čítať ďalej...

Na stretnutí dravčiarov v Maďarsku sme nechýbali ani my

Madarsko Baja foto Rainer Raab1Pozvanie našich maďarských kolegov zúčastniť sa v sobotu 25. februára 2017 na stretnutí dravčiarov pri meste Baja sme s radosťou prijali. Zastúpenie tu mala aj naša RPS a to v podobe predsedu Jozefa Chavka a tiež prostredníctvom Vlada Nemčeka, ktorý nám poskytol túto výpoveď očitého svedka :-). Na stretnutí sa zúčastnili odborníci na dravce najmä z Maďarska, z okolitých krajín boli zastúpená Česká republika, Slovensko, Chorvátsko, Srbsko, Rakúsko.

Čítať ďalej...

Koľko myšiarok zimovalo na Slovensku?

mysiarka usata Peter Nociar okres Lucenec 1Je koniec februára, vonku cítiť prichádzajúcu jar a myšiarky ušaté opúšťajú spoločné zimoviská, aby si našli vhodné miesto na hniezdenie. Z toho dôvodu môžeme ukončiť sčítavanie myšiarok na zimoviskách a zosumarizovať údaje z tejto sezóny. Po minuloročnom úspechu sme tento rok opäť zrealizovali Súťaž s myšiarkami. Cieľom súťaže bolo zozbierať čo najviac informácií o zimoviskách myšiarok z celého Slovenska. Do súťaže sa zapojilo 30 súťažiacich, ktorí nám poslali informácie o 35 zimoviskách, na ktorých spolu zimovalo 427 myšiarok.

Čítať ďalej...

Medzinárodný aspekt počítania dravcov je dôležitý

Rádio Regina Hrtan foto

Výsledky sčítania dravcov na Slovensku sú už známe. Ktoré druhy boli predmetom sčítania? Prečo je dôležité ich počítať? Aké výsledky sme zistili, ktoré faktory tieto výsledky ovplyvnili a prečo?
To všetko a oveľa viac sa dozviete v rozhovore s Jozefom Chavkom, ktorý pre Rádio Regina Bratislava nahral Richard Šümeghy. Veľmi pekne ďakujeme za záujem a poskytnutie rozhovoru a prajeme príjemné počúvanie.

 

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku