nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2017

Kampaň za lepšie podmienky pre farmárov a zdravšie poľnohospodárstvo

V.Hrušov 170706 Apom 15Dôležitým podkladom, ktorý určuje podmienky pre fungovanie poľnohospodárstva v EÚ, a teda aj na Slovensku, je takzvaná Spoločná poľnohospodárska politika. Jej súčasný systém má často negatívne dopady na klímu a životné prostredie, prispieva k úbytku biodiverzity a dokonca má škodlivé dopady na zdravie obyvateľstva.

Čítať ďalej...

Dve percentá zo všetkých strán. Načo je to dobré?

DSC 0768Začína to vo februári. Sú všade. V rozhlase, v telke, v novinách i časopisoch, na internete, v MHD aj diaľkových autobusoch, dokonca na billboardoch. Výzvy, aby ste darovali svoje 2 %. O čo ide? O to, že sa môžete úplne slobodne rozhodnúť, či daň, ktorú každý rok odvádzate, pôjde celá štátu, alebo časť z nej darujete mimovládnej organizácii, ktorú si vyberiete. To je predsa skvelé, nie?

Čítať ďalej...

Na stretnutí dravčiarov v Maďarsku sme nechýbali ani my

Madarsko Baja foto Rainer Raab1Pozvanie našich maďarských kolegov zúčastniť sa v sobotu 25. februára 2017 na stretnutí dravčiarov pri meste Baja sme s radosťou prijali. Zastúpenie tu mala aj naša RPS a to v podobe predsedu Jozefa Chavka a tiež prostredníctvom Vlada Nemčeka, ktorý nám poskytol túto výpoveď očitého svedka :-). Na stretnutí sa zúčastnili odborníci na dravce najmä z Maďarska, z okolitých krajín boli zastúpená Česká republika, Slovensko, Chorvátsko, Srbsko, Rakúsko.

Čítať ďalej...

Koľko myšiarok zimovalo na Slovensku?

mysiarka usata Peter Nociar okres Lucenec 1Je koniec februára, vonku cítiť prichádzajúcu jar a myšiarky ušaté opúšťajú spoločné zimoviská, aby si našli vhodné miesto na hniezdenie. Z toho dôvodu môžeme ukončiť sčítavanie myšiarok na zimoviskách a zosumarizovať údaje z tejto sezóny. Po minuloročnom úspechu sme tento rok opäť zrealizovali Súťaž s myšiarkami. Cieľom súťaže bolo zozbierať čo najviac informácií o zimoviskách myšiarok z celého Slovenska. Do súťaže sa zapojilo 30 súťažiacich, ktorí nám poslali informácie o 35 zimoviskách, na ktorých spolu zimovalo 427 myšiarok.

Čítať ďalej...

Medzinárodný aspekt počítania dravcov je dôležitý

Rádio Regina Hrtan foto

Výsledky sčítania dravcov na Slovensku sú už známe. Ktoré druhy boli predmetom sčítania? Prečo je dôležité ich počítať? Aké výsledky sme zistili, ktoré faktory tieto výsledky ovplyvnili a prečo?
To všetko a oveľa viac sa dozviete v rozhovore s Jozefom Chavkom, ktorý pre Rádio Regina Bratislava nahral Richard Šümeghy. Veľmi pekne ďakujeme za záujem a poskytnutie rozhovoru a prajeme príjemné počúvanie.

 

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku