nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2017

Skvelý deň v Lipovom

Spoločna fotka pri vysadbe s obcanmi obcePočas piatku 2. júna sme realizovali v okolí obce Lipové dve akcie pre verejnosť. Prvá, ranná akcia sa konala ku MDD a zúčastnili sa jej žiaci 4. ročníka ZŠ v Imeli. Pre žiakov bol pripravený program v teréne. Začali sme predstavením územia CHVÚ Ostrovné lúky, v ktorom sa akcia konala a predstavili sme im problematiku ochrany dravcov v krajine. Aby sme im priblížili naše aktivity realizované území, začali sme najskôr kontrolou obsadenosti drevených búdok inštalovaných v rámci projektu LIFE Falco vespertinus. Presun po teréne bol spojený s pozorovaním dravcov v okolitej krajine.

Čítať ďalej...

Prečo krúžkujeme vtáky?

Rádio Regina adopcia postolka kruzkovanie

Prečo krúžkujeme vtáky a aký to má význam? Aké informácie sa môžeme prostredníctvom krúžkov dozvedieť? A kto sa môže stať profesionálnym krúžkovateľom?

To všetko sa dozviete z rozhovoru redaktorky Janky Obrancovej s Romanom Slobodníkom z Ochrany dravcov na Slovensku. Ďakujeme za poskytnutie nahrávky a prajeme príjemné počúvanie :-)

Krúžkovanie ako významnú metódu výskumu vtáctva podporuje Západoslovenská energetika, a.s. aj v roku 2017. Viac o programe 3D od ZSE sa dozviete tu.

Čítať ďalej...

Sokol myšiar na balkóne - Časté otázky a súťaž

Sokol myšiar, ľudovo nazývaný tiež pustovka, či poštolka, často hniezdi v blízkosti ľudí. Vlastné hniezdo si nestavia – stačí mu črepník, otvor v stene, výklenok.

Tomas Tedla sokol mysiar

Foto: Tomáš Tedla

MÁME PRE VÁS SÚŤAŽ! Ak si váš dom vybral sokol myšiar na hniezdenie, dajte nám o tom vedieť prostredníctvom formulára nižšie najneskôr do 20. júna 2017. Údaj doplníme do online mapy a zaradíme vás do žrebovania o tri poukážky do kníhkupectva Martinus. O výhercoch budeme informovať po uzavretí súťaže, najneskôr do konca júna 2017. Údaje pomôžu zlepšiť poznanie o sokoloch, ich výskyte a početnosti v intravilánoch.

Čítať ďalej...

Sokoly z Afriky sa už vrátili

Rádio Regina Západ detail kalend samky

Najvzácnejší sokol, ktorý u nás hniezdi, sa vrátil z Afriky. Videli sme ho na lokalite, kde minulý rok úspešne vyletelo niekoľko mláďat. Všetky informácie o aktuálnom pozorovaní, o druhu a o tom, ako mu pomáhame, sa dozviete v rozhovore, ktorý poskytol Roman Slobodník Rádiu Regina. Ďakujeme za poskytnutie nahrávky a prajeme príjemné počúvanie.

 

Čítať ďalej...

Terénne práce študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre

V dňoch 26.-29. apríla 2017 sme prisľúbili spoluúčasť na tzv. „terénkach“ budúcich ekológov z Nitry, ktoré sa udiali v okolí Strediska environmentálnej výchovy Dropie (SEV). V praxi to znamenali 4 dni v znamení poznania či poznávania rôznych živých foriem. Špeciálne zameranie predstavovali metódy výskumu živočíchov – konkrétne drobných zemných cicavcov a vtákov. Dátum konania úplne vystihovalo počasie a tak sme počas 4 dní vyťahovali vetrovky, pršiplášte, aby sme ich následne nahradili krátkymi nohavicami a tričkami. Ranné kontroly živolovných pascí a ornitologických sietí boli sprevádzané cestičkou s námrazou a ani akurát prilietajúcim slávikom sa veľmi nechcelo predvádzať ich pravidelné nočné sonáty. O čo viac nás skúšalo počasie, o to viac zážitkov pre študentov ako aj lektorov.

Čítať ďalej...

Devínski letci - Exkurzia za vtáctvom Devínskej Kobyly

Vtactvo Devinskej kobyly pozvfinal Ochrana dravcov na Slovensku a Západoslovenská energetika, a.s. opäť pozývajú všetkých záujemcov do prírody. Tentokrát bude trasa vychádzky s našimi skúsenými sprievodcami smerovať od Devínskej Kobyly do Devína – k hradnému bralu.

Stretneme sa 13. mája 2017 o 9:30 pri náučnej tabuli pri Sandbergu (z Devínskej Novej Vsi pôjdete po ulici Slovinec).

Čítať ďalej...

Kampaň za lepšie podmienky pre farmárov a zdravšie poľnohospodárstvo

V.Hrušov 170706 Apom 15Dôležitým podkladom, ktorý určuje podmienky pre fungovanie poľnohospodárstva v EÚ, a teda aj na Slovensku, je takzvaná Spoločná poľnohospodárska politika. Jej súčasný systém má často negatívne dopady na klímu a životné prostredie, prispieva k úbytku biodiverzity a dokonca má škodlivé dopady na zdravie obyvateľstva.

Čítať ďalej...

Dve percentá zo všetkých strán. Načo je to dobré?

DSC 0768Začína to vo februári. Sú všade. V rozhlase, v telke, v novinách i časopisoch, na internete, v MHD aj diaľkových autobusoch, dokonca na billboardoch. Výzvy, aby ste darovali svoje 2 %. O čo ide? O to, že sa môžete úplne slobodne rozhodnúť, či daň, ktorú každý rok odvádzate, pôjde celá štátu, alebo časť z nej darujete mimovládnej organizácii, ktorú si vyberiete. To je predsa skvelé, nie?

Čítať ďalej...

Na stretnutí dravčiarov v Maďarsku sme nechýbali ani my

Madarsko Baja foto Rainer Raab1Pozvanie našich maďarských kolegov zúčastniť sa v sobotu 25. februára 2017 na stretnutí dravčiarov pri meste Baja sme s radosťou prijali. Zastúpenie tu mala aj naša RPS a to v podobe predsedu Jozefa Chavka a tiež prostredníctvom Vlada Nemčeka, ktorý nám poskytol túto výpoveď očitého svedka :-). Na stretnutí sa zúčastnili odborníci na dravce najmä z Maďarska, z okolitých krajín boli zastúpená Česká republika, Slovensko, Chorvátsko, Srbsko, Rakúsko.

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku