nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2017

Roman Slobodník - ornitológ

Rádio Regina Západ Roman Slobodnik foto VSlobodnik

Moderátor Richard Šümeghy z Rádia Regina Západ sa rozprával s našim kolegom, Romanom Slobodníkom. Dozviete sa, ako sa stal ornitológom, o čom je jeho práca, kedy vstáva a čo je preňho motivácia. Medzi témami nechýba sokol červenonohý, význam projektu LIFE Energia, tohtoročné úspešné hniezdenie kaní popolavých a mnoho ďalších zaujímavostí z činnosti Ochrany dravcov na Slovensku.

Ďakujeme za realizovanie rozhovoru a prajeme príjemné počúvanie - záznam nájdete tu:

 

Čítať ďalej...

Ak chcete túto zimu pomôcť vtáčikom, nepreháňajte to s jesennými prácami v záhrade

04 strnadka JChavkoPestovaný trávnik síce môže vyzerať dobre, ale neupravený je lepší pre vtáky a hmyz.

Jesenné práce okolo domu nám môžu priniesť nemalé potešenie. Keď je na to vhodné počasie, čistenie odkvapov, pretieranie opadanej farby či rúbanie dreva do krbu vnímame skôr ako sezónny rituál než fyzickú prácu.

Ak však chcete premeniť svoju záhradku na vítané útočisko vtákov, niektoré z vašich jesenných povinností bude treba nechať ležať ľadom. Neupravená záhrada totiž môže vtákom poskytnúť potravu a úkryt počas studených zimných mesiacov.

Čítať ďalej...

Rozhovor s Jozefom Chavkom o nelegálnych aktivitách

Radio Regina Východ Jozef Chavko web

4. októbra (na Svetový deň zvierat) bol hosťom Rádia Regina Východ predseda našej organizácie, Jozef Chavko. V rozhovore s redaktorkou Martinou Bačovou rozprával o aktivitách ľudí, ktoré ohrozujú vtáctvo. S akými nelegálnymi aktivitami sa stretávame, ako sa im dá predchádzať a ako sa s nimi vysporiadať, sa môžete dozvedieť tu:

 

 

Čítať ďalej...

Henkel pomáha

Dobrovoľnícke aktivity Henkelu Henkel web

Spoločnosť Henkel zapojila pracovníkov svojej spoločnosti aj do dobrovoľníckych aktivít Ochrany dravcov na Slovensku. Od konca augusta sa pravidelne stretávame na lokalite s krásnym názvom Biele Vody, v malebnej oblasti Národného parku Muránska planina. Sú to rozsiahle lúky, tiahnuce sa po ľavej strane cesty vedúcej z Muráňa na Prednú Horu. Ešte pred niekoľkými rokmi o tomto území vedelo len málo ľudí.

Čítať ďalej...

Supy si svoju zlú povesť nezaslúžia

1200px Aegypius monachus

V španielčine, taliančine, portugalčine a angličtine má výraz „sup“ dva hlavné významy:

1. Podstatné meno. Dravý vták s rozpätím krídiel okolo dvoch metrov, obnaženým krkom obklopeným golierom z dlhých, úzkych a pružných pierok, telom hnedožltej farby, tmavým perím s bielym pruhom na každom krídle, živiaci sa zdochlinami a žijúci v kŕdľoch.

2. Nenásytná alebo bezohľadná osoba.

Žiaľ, supy sú často zaškatuľkované ako temné či morbídne. Vo výskume BirdLife International až 75% opýtaných povedalo, že supov vnímajú ako „hrobárov v prírode“.

Supy si však svoju zlú povesť nezaslúžia. 

Čítať ďalej...

Záverečné stretnutie pátračov sov

mysiarky usate Zsolt Riflik 3Začiatkom júna sa uskutočnilo záverečné stretnutie - seminár, zameraný na prezentáciu výsledkov a diskusiu o projekte a metóde použitej pre testovací monitoring. Pre neodkladné povinnosti sa ho zúčastnili iba štyria zástupcovia organizácií. Avšak aj nízky počet účastníkov nám dovolil prebrať uvedené témy.

Čítať ďalej...

Skvelý deň v Lipovom

Spoločna fotka pri vysadbe s obcanmi obcePočas piatku 2. júna sme realizovali v okolí obce Lipové dve akcie pre verejnosť. Prvá, ranná akcia sa konala ku MDD a zúčastnili sa jej žiaci 4. ročníka ZŠ v Imeli. Pre žiakov bol pripravený program v teréne. Začali sme predstavením územia CHVÚ Ostrovné lúky, v ktorom sa akcia konala a predstavili sme im problematiku ochrany dravcov v krajine. Aby sme im priblížili naše aktivity realizované území, začali sme najskôr kontrolou obsadenosti drevených búdok inštalovaných v rámci projektu LIFE Falco vespertinus. Presun po teréne bol spojený s pozorovaním dravcov v okolitej krajine.

Čítať ďalej...

Prečo krúžkujeme vtáky?

Rádio Regina adopcia postolka kruzkovanie

Prečo krúžkujeme vtáky a aký to má význam? Aké informácie sa môžeme prostredníctvom krúžkov dozvedieť? A kto sa môže stať profesionálnym krúžkovateľom?

To všetko sa dozviete z rozhovoru redaktorky Janky Obrancovej s Romanom Slobodníkom z Ochrany dravcov na Slovensku. Ďakujeme za poskytnutie nahrávky a prajeme príjemné počúvanie :-)

Krúžkovanie ako významnú metódu výskumu vtáctva podporuje Západoslovenská energetika, a.s. aj v roku 2017. Viac o programe 3D od ZSE sa dozviete tu.

Čítať ďalej...

Sokol myšiar na balkóne - Časté otázky a súťaž

Sokol myšiar, ľudovo nazývaný tiež pustovka, či poštolka, často hniezdi v blízkosti ľudí. Vlastné hniezdo si nestavia – stačí mu črepník, otvor v stene, výklenok.

Tomas Tedla sokol mysiar

Foto: Tomáš Tedla

ĎAKUJEME VŠETKÝM, KTORÍ NÁM POSLALI INFORMÁCIU O HNIEZDENÍ SOKOLA MYŠIARA V INTRAVILÁNE! Najmä vďaka vám máme v online mape už 33 hniezd! Údaje nám poslalo 29 ľudí, z ktorých sme 17.7.2017 vyžrebovali troch výhercov poukážok na nákup kníh:

IMG 20170717 142701 1

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku