nase sk dravce2

nase sk sovy2

Aktuality 2017

Zimní hostia na Dunaji - pozorovanie vtáctva

Pozvánka orliak E Hrtan

Príď v sobotu 2. decembra 2017 medzi 9:30 – 11:30 na rozhľadňu Hrušovská zdrž.

Stráviť zimu na Slovensko prilietajú druhy, ktoré v inom období neuvidíme, alebo je ich menej. Mnohé si vyberú Hrušovskú zdrž a okolité časti Dunajských luhov. Ktoré to sú? Napríklad orliak morský, myšiak severský, kačica ostrochvostá, kačica chripľavka, kormorán malý. Ak budeme mať šťastie, ukáže sa aj potápač malý či dokonca prostredný, chochlačka morská a turpan tmavý.

Čítať ďalej...

Roman Slobodník - ornitológ

Rádio Regina Západ Roman Slobodnik foto VSlobodnik

Moderátor Richard Šümeghy z Rádia Regina Západ sa rozprával s našim kolegom, Romanom Slobodníkom. Dozviete sa, ako sa stal ornitológom, o čom je jeho práca, kedy vstáva a čo je preňho motivácia. Medzi témami nechýba sokol červenonohý, význam projektu LIFE Energia, tohtoročné úspešné hniezdenie kaní popolavých a mnoho ďalších zaujímavostí z činnosti Ochrany dravcov na Slovensku.

Ďakujeme za realizovanie rozhovoru a prajeme príjemné počúvanie - záznam nájdete tu:

 

Čítať ďalej...

Ak chcete túto zimu pomôcť vtáčikom, nepreháňajte to s jesennými prácami v záhrade

04 strnadka JChavkoPestovaný trávnik síce môže vyzerať dobre, ale neupravený je lepší pre vtáky a hmyz.

Jesenné práce okolo domu nám môžu priniesť nemalé potešenie. Keď je na to vhodné počasie, čistenie odkvapov, pretieranie opadanej farby či rúbanie dreva do krbu vnímame skôr ako sezónny rituál než fyzickú prácu.

Ak však chcete premeniť svoju záhradku na vítané útočisko vtákov, niektoré z vašich jesenných povinností bude treba nechať ležať ľadom. Neupravená záhrada totiž môže vtákom poskytnúť potravu a úkryt počas studených zimných mesiacov.

Čítať ďalej...

Rozhovor s Jozefom Chavkom o nelegálnych aktivitách

Radio Regina Východ Jozef Chavko web

4. októbra (na Svetový deň zvierat) bol hosťom Rádia Regina Východ predseda našej organizácie, Jozef Chavko. V rozhovore s redaktorkou Martinou Bačovou rozprával o aktivitách ľudí, ktoré ohrozujú vtáctvo. S akými nelegálnymi aktivitami sa stretávame, ako sa im dá predchádzať a ako sa s nimi vysporiadať, sa môžete dozvedieť tu:

 

 

Čítať ďalej...

Henkel pomáha

Dobrovoľnícke aktivity Henkelu Henkel web

Spoločnosť Henkel zapojila pracovníkov svojej spoločnosti aj do dobrovoľníckych aktivít Ochrany dravcov na Slovensku. Od konca augusta sa pravidelne stretávame na lokalite s krásnym názvom Biele Vody, v malebnej oblasti Národného parku Muránska planina. Sú to rozsiahle lúky, tiahnuce sa po ľavej strane cesty vedúcej z Muráňa na Prednú Horu. Ešte pred niekoľkými rokmi o tomto území vedelo len málo ľudí.

Čítať ďalej...

Supy si svoju zlú povesť nezaslúžia

1200px Aegypius monachus

V španielčine, taliančine, portugalčine a angličtine má výraz „sup“ dva hlavné významy:

1. Podstatné meno. Dravý vták s rozpätím krídiel okolo dvoch metrov, obnaženým krkom obklopeným golierom z dlhých, úzkych a pružných pierok, telom hnedožltej farby, tmavým perím s bielym pruhom na každom krídle, živiaci sa zdochlinami a žijúci v kŕdľoch.

2. Nenásytná alebo bezohľadná osoba.

Žiaľ, supy sú často zaškatuľkované ako temné či morbídne. Vo výskume BirdLife International až 75% opýtaných povedalo, že supov vnímajú ako „hrobárov v prírode“.

Supy si však svoju zlú povesť nezaslúžia. 

Čítať ďalej...

Copyright © 2015. All Rights Reserved.

RPS - Ochrana dravcov na Slovensku